Zajednička operacija Europola i Interpola OPSON u prošloj godini je rezultirala zapljenom krivotvorenih i nekvalitetnih prehrambenih proizvoda u vrijednosti od 91 milijun eura, od toga 22.000 tona hrane i 850.000 litara pića
Povodom Svjetskog dana borbe protiv krivotvorina, Ured Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO) pokrenuo je kampanju "Što je na vašem stolu?", upozoravajući na zabrinjavajuću pojavu krivotvorene hrane i pića diljem EU-a.
"Prema Istraživanju o procjeni prijetnje kaznenih djela protiv intelektualnog vlasništva (OCTA) iz 2022. godine, prehrambeni proizvodi - posebno kolačići, tjestenina, čips i slatkiši bili su druga najzaplijenjenija kategorija proizvoda na vanjskim granicama EU-a 2020. godine", istaknuli su.
Izvješće Europola o procjeni prijetnje od ozbiljnog i organiziranog kriminala Europske unije za 2025. godinu (SOCTA) naglašava da je rast e-trgovine krivotvoriteljima omogućio nove načine distribucije lažnih prehrambenih artikala, što potrošačima sve više otežava prepoznavanje autentičnih proizvoda. Krivotvoritelji, poručuju, manipuliraju oznakama i pakiranjima hrane te prilagođavaju proizvodne procese, ciljajući na proizvode visoke vrijednosti.
"Izvješće SOCTA za 2021. otkriva da lažni prehrambeni proizvodi sadrže opasne tvari poput metanola, žive, fipronila i raznih insekticida ili pesticida", naglasili su u priopćenju.
Nadalje, ističu kako su operacije policijskih snaga na terenu također razotkrile razmjere problema. Zajednička operacija Europola i Interpola OPSON, koja se provodi svake godine, u prošloj godini je rezultirala zapljenom krivotvorenih i nekvalitetnih prehrambenih proizvoda u vrijednosti od 91 milijun eura, od toga 22.000 tona hrane i 850.000 litara pića. Operacija je također rezultirala razbijanjem 11 kriminalnih mreža i prijavom 278 osoba pravosudnim tijelima.
"Krivotvorena hrana i piće velika su briga za javno zdravlje. Cilj naše kampanje je opskrbiti potrošače znanjem kako se zaštititi, a istovremeno podržavati zakonite tvrtke koje podržavaju standarde kvalitete EU-a. Ovo je bitka koju moramo voditi zajedno: vlasti, proizvođači i potrošači podjednako", rekao je João Negrão, izvršni direktor EUIPO-a.
Pojašnjavaju kako krivotvoritelji često ponovno koriste originalne boce ili ispisuju lažne naljepnice za postavljanje na prazne boce, što potrošačima i nadležnim tijelima otežava razlikovanje između legitimnih i lažnih proizvoda.
Prema podacima EUIPO-a, sektor vina i žestokih pića bio je jedan od najpogođenijih krivotvorenjem u razdoblju od 2013. do 2017. godine. Ukupno je zbog krivotvorenja godišnje izgubljeno 2.289 milijuna eura u prodaji i uništeno gotovo 5.700 radnih mjesta u EU. Gubitak poreznih prihoda od tih proizvoda također je bio znatan i iznosio je 2.068 milijuna eura.
Dostupno novo rješenje za kreiranje digitalne vinske etikete u skladu s EU standardima
Među najčešće prijavljenim zemljama podrijetla krivotvorene hrane i pića zaplijenjenih na vanjskoj granici EU-a 2019. i 2020. godine bile su Kina i Turska.
"Na početku spomenuta kampanja "Što je na tvom stolu?" pruža praktične savjete stanovnicima Europske unije o tome kako se zaštititi od krivotvorenih proizvoda", kažu iz EUIPO-a te dodaju da ona potiče potrošače na oprez i informiranost te pruža praktične savjete kako se zaštititi od krivotvorenih proizvoda.
Poručuju da kupujete isključivo od provjerenih trgovaca i službenih distributera i na službenim web stranicama. Nadalje, da obratite pažnju na oznake autentičnosti, poput PDO, PGI i TSG. Također, provjerite logotipove na pakiranjima, pravopis i detalje etikete te koristite QR kodove, holograme i druge tehnologije za provjeru izvornosti.
Tagovi
Autorica