Jaja su važna u prehrani zbog izuzetne hranjive vrijednosti. Veliki sadržaj bjelančevina i kolina (poznat i kao vitamin J) svrstava ih unutar piramide prehrane u istu kategoriju kao i meso. U 2023. godini u svijetu je proizvedeno 1,82 trilijuna komada
Otkako je Plutarh, starogrčki filozof, povjesničar i biograf postavio filozofsko pitanje što je starije - kokoš ili jaje, znanstvenici su stoljećima razbijali glavu pokušavajući doći do točnog odgovora.
Prema evolucijskoj biologiji jaja su starija jer ima drugih vrsta koje ih nesu, a postoje duže od kokoši, dok prema znanstvenicima proteine koji čine ljusku jajeta proizvode samo kokoši, pa tvrde da je ipak ona starija.
No ako govorimo o prvom kokošjem jajetu, prilično je sigurno kako ga je u nekom trenutku povijesti snijela ptica koja nije još bila kokoš.
I sad ti znaj, tko tu koga...
U svakom slučaju jaja su važna u prehrani zbog izuzetne hranjive vrijednosti. Veliki sadržaj bjelančevina i kolina (poznat i kao vitamin J) svrstava ih unutar piramide prehrane u istu kategoriju kao i meso.
Najraniji dokazi o konzumaciji potječu iz paleolitskog razdoblja (Gornji paleolit), prije otprilike 10.000 do 15.000 godina prije Krista. Tada su ljudi prikupljali jaja različitih divljih vrsta ptica.
Ona koja danas konzumiramo potječu od divlje kokoši (Gallus gallus), koja je bila udomaćena u jugoistočnoj Aziji.
Prema starim zapisima, kokoši su postale domaće životinje (Gallus domesticus) između 2.000. i 3.000. godina pr. Kr., prvenstveno u područjima današnje Indije, Burme i Tajlanda.
Jaja su bila cijenjena i u starom Egiptu (oko 1.500. pr. Kr.), gdje su bila dio prehrane, a često bila prikazana u umjetnosti.
Rimljani su ih također konzumirali, a postoje zapisi o njihovom uključivanju u različita jela i gozbe. Koristili su ih i u medicinske svrhe vjerujući da imaju ljekovita svojstva.
Tijekom srednjeg vijeka, kokoši su postale popularne diljem Europe, a jaja postala važan izvor proteina. U to doba, zbog religijskih razloga, bila su zabranjena u određenim razdobljima (posebno tijekom posta), pa su se ponekad čuvala do vremena kada su bila dopuštena za konzumaciju.
Na svijetu postoji više od 500 različitih pasmina kokoši, a spomenut ćemo samo nekoliko koje najviše daju jaja.
Prije svega to su hibridne pasmine isabrown i dominant, koje godišnje mogu izleći više od 300 jaja, zatim leghorn i sussex (250), te plymouth (200).
Najveće kokošje jaje ikad pronađeno na svijetu bilo je teško 454 grama i ušlo je u Guinnessovu knjigu rekorda. Kokoš pasmine bijeli leghorn izlegla ga je 1956. godine na farmi u Vinelandu, New Jersey, SAD. Njegova veličina bila je rezultat neobičnog procesa, gdje je kokoš snijela jaje s nekoliko žumanjaca, a imalo je dvije ljuske. Treba napomenuti da je prosječna težina kokošjeg jajeta od 0,50 do 0,60 grama.
Inače, najveće na svijetu snese noj, a može postići težinu i do 1,8 kilograma (oko 1.800 grama), što je čak oko 35 kokošjih jaja. Zbog svoje veličine imaju vrlo čvrstu ljusku koja može izdržati težinu do 100 kilograma, što pomaže u zaštiti jajeta u divljini.
Najmanje na svijetu snese kolibri, obično teže samo 0,4 grama i imaju promjer od oko jedan centimetar. Ova jaja su toliko mala da mogu stati na vrh prsta, a veličina je proporcionalna veličini same ptice.
U Europskoj uniji ima više od 350 milijuna kokoši nesilica, koje godišnje snesu blizu 6,7 milijuna tona jaja, što je 7,36% ukupne svjetske proizvodnje.
Proizvodnja jaja ima veliki udio u globalnoj prehrambenoj industriji. Prema podacima Statista, njemačke online platforme specijalizirane za prikupljanje i vizualizaciju podataka, u 2023. godini u svijetu je proizvedeno oko 91 milijun tona (1,82 trilijuna komada), što je 225 komada po glavi stanovnika.
Gledajući vodeće svjetske proizvođače, među prvih 20, čak njih 11 se nalazi na američkom kontinentu, a sedam ih je sa sjedištem u Aziji.
Najveći svjetski proizvođač je Cal-Maine Foods sa sjedištem u SAD-u, koji ima 44,5 milijuna nesilica, a odmah do njega je meksička tvrtka Proteína Animal (PROAN) s 40 milijuna, podaci su to specijalizirane stranice Poultry International.
Zatim slijede Rose Acre Farms iz SAD-a s 25,5 nesilica, tajlandska tvrtka CP Group (20,7 milijuna) i kineski Beijing Deqingyuan Agricultural Technology Co. Ltd. (20,6 milijuna).
Kina je svjetski lider, a prema podacima Statista u 2023. godini proizvela je čak 612,83 milijardi jaja! Sjedinjene Američke Države su također velik igrač na tom tržištu. Prema podacima Ministarstva poljoprivrede (USDA), prošle godine je u SAD-u proizvedeno 108,515 milijardi jaja, što je pad od 1% u odnosu na prethodnu godinu. Kada bude u cijelosti gotova analiza za 2024. godinu, pad će biti i izraženiji, jer su u toj godini zabilježili najveću pojavu ptičje gripe u povijest, a eutanazirano je gotovo 60 milijuna kokoši.
To je prouzročilo nestašicu, enormno povećanje cijena i pravu paniku među stanovništvom.
Pet najvećih izvoznika su Nizozemska (vrijednost izvoza od 1,068 milijardi USD), Poljska (518,784 milijuna USD) Turska (411,056 milijuna USD), Kina (288,808 milijuna USD), Njemačka (337,530 milijuna USD). Najveći uvoznik su Sjedinjene Američke Države koje su u 2023. uvezli jaja u vrijednosti od 110 milijuna USD.
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku u Republici Hrvatskoj je u 2023. godini proizvedeno 642,6 milijuna komada jaja, što je značajni pad u odnosu na 2021. kada je postignuta rekordna količina od 736 milijuna.
Kada je riječ o Bosni i Hercegovini, prema podacima entitetskih zavoda za statistiku, u Federaciji BiH je u 2024. godini proizvedeno 295,3 milijuna komada jaja, a u Republici Srpskoj 471,1 milijun.
Najažurnije podatke ima Republički zavod za statistiku koji je već obradio i 2024. gdje se navodi da je Republika Srbija prošle godine proizvela 1,46 milijardi konzumnih jaja.
*Naslovna fotografija: Shutterstock/artistdesign.13, sergey kolesnikov
Tagovi
Autor