Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Rok trajanja
  • 14.11.2024. 16:00

Istekao je rok trajanja proizvoda koji ima oznaku "Najbolje upotrijebiti do". Smije li se takav konzumirati?

Što zapravo predstavlja oznaka "Najbolje upotrijebiti do" i koliko su sigurni proizvodi za konzumaciju nakon isteka tog datuma?

Foto: Suzana Jović
  • 594
  • 37
  • 1

Oznaka na proizvodima "Najbolje upotrijebiti do" često izaziva zabunu kod potrošača jer mnogi vjeruju da su svi proizvodi odmah pokvareni kada istekne datum koji je naznačen na ambalaži.

Na portalu srednja.hr naišli smo na tvrdnju da se navedena oznaka odnosi na kvalitetu i da je takva hrana sigurna za konzumaciju i nakon datuma koji je naveden na ambalaži. Poslali smo upit navedenom portalu o izvorima tvrdnji te zaprimili odgovor koji kaže: "U članku smo se oslanjali na službene propise Europske unije, Europskog parlamenta, Ministarstva poljoprivrede i Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu".

 

 

Što kažu stručnjaci, ispitao je portal foodfacts

Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva objašnjavaju da su "Najbolje upotrijebiti do" i "Najbolje upotrijebiti do kraja" navodi povezani s kvalitetom i predstavljaju razdoblje u kojem se može očekivati da će hrana ostati u svojem optimalnom organoleptičkom stanju (izgled, miris, okus).

Hrana je i dalje sigurna za potrošača, ali pod uvjetom...

Nakon isteka, pojašnjavaju, navedenih oznaka mogu se očekivati promjene u okusu, mirisu, izgledu i/ili konzistenciji, ali će hrana i dalje biti sigurna za potrošača, pod uvjetom da se čuvala prema uputama na ambalaži koja nije oštećena te se kao takva može konzumirati još neko određeno vrijeme.

"Potrošači sami moraju donijeti odluku hoće li konzumirati ili ne tu hranu na osnovu njenih organoleptičkih osobina", ističu.

Kako navode, takvi proizvodi se smiju prodavati i distribuirati uz uvjet da su sigurni, a za što je odgovoran subjekt u poslovanju s hranom koji ju stavlja na tržište izvan označenog roka trajanja.

Hrana je i dalje sigurna za potrošača, ističu iz Ministarstva

Napominju da u takvom slučaju hrana s istekom roka trajanja mora biti izdvojena od istih proizvoda kod kojih rok trajanja nije istekao i da potrošači moraju biti jasno informirani da se radi o onoj s istekom roka trajanja.

S druge strane, skreću pažnju na oznaku "Upotrijebiti do" koja se odnosi na datum sigurnosti što znači da je po isteku takvog datuma hrana nesigurna za konzumaciju te se ne smije nalaziti na tržištu.

"Potrošači ne bi smjeli konzumirati hranu po isteku "Upotrijebiti do" datuma. Međutim, ako se prije njegovog isteka zamrzne zaustavljen je istek roka trajanja te se hrana naknadno može odmrznuti i konzumirati", objašnjavaju iz Ministarstva.

Nakon isteka roka može doći do organoleptičkih promjena

Iz Hrvatske Agencije za poljoprivredu i hranu (HAPIH) kažu da su termini "Upotrijebiti do" i "Najbolje upotrijebiti do" slični samo u riječima, ali imaju drugačije značenje te korištenje jednog isključuje korištenje drugog odnosno ako hrana ima oznaku "Upotrijebiti do" ne može imati i ovu drugu oznaku i obrnuto.

Od njihovih stručnjaka saznajemo da se navod "Upotrijebiti do" odnosi na sigurnost hrane dok je oznaka "Najbolje upotrijebiti do" prvenstveno pokazatelj kvalitete.

"Oznaku "Upotrijebiti do" možete pronaći na svježoj i lako kvarljivoj hrani", navode naglašavajući da se kao takva može upotrijebiti do datuma navedenog na pakiranju, a nakon tog datuma proizvođač više ne jamči da će ona biti sigurna za konzumaciju i da neće prouzročiti zdravstvene tegobe, čak i ako nije promijenila izgled, karakteristične je boje, mirisa i konzistencije.

Iako su termini jezično vrlo slični praktično mogu činiti veliku razliku, kažu iz HAPIH-a

Potvrđuju mišljenje Ministarstva da je hrana s oznakom "Najbolje upotrijebiti do" sigurna za jelo i nakon isteka datuma roka trajanja, uz uvjet da poštujete uvjete čuvanja koji su navedeni na ambalaži.

"Iako je sigurna, može doći do promjene njezinih karakterističnih svojstva kao što su boja, miris, okus ili tekstura", upozoravaju i iz HAPIH-a dodajući da o tome ovisi i njezina prihvatljivost za konzumaciju koju u ovom slučaju preispituje sam konzument.

Primjerice, na većini pakiranih začina, keksa ili tjestenine koje kupujete u trgovinama najčešće ćete pronaći oznaku "Najbolje upotrijebiti do" dok će na svježem mlijeku, svježem mesu ili ribi, mekim i svježim sirevima stajati oznaka "Upotrijebiti do" i temperatura na kojoj treba čuvati proizvod kako se ne bi pokvario.

Dakle, zaključuju, iako su termini jezično vrlo slični praktično mogu činiti veliku razliku, posebno glede smanjenja bacanja hrane koje je problem na globalnoj razini.

Istraživanje pokazalo da znatan broj građana ne razlikuje oznake

Otkrivaju da podaci istraživanja o otpadu od hrane u Republici Hrvatskoj koje je tijekom 2021. godine provelo Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja pokazuju da se prosječno baca 71 kilogram hrane po glavi stanovnika dok se na temelju istraživanja Europske komisije (Eurostat, 2023.) procjenjuje da se gotovo deset posto (od ukupno 58 milijuna tona bačene hrane u Europskoj uniji) može povezati s oznakom datuma na hrani.

"Naša istraživanja o higijenskim navikama u postupanju s hranom u kućanstvu koje su stručnjaci HAPIH-a proveli 2022. pokazuju kako rok trajanja provjerava uvijek ili ponekad 94 posto ispitanika, a njih 88 postupa u skladu s uputama na pakiranju o uvjetima skladištenja i pripreme", komentiraju.

Prema njihovim riječima, nakon isteka roka "Upotrijebiti do" namirnice koristi 15,4 posto ispitanika dok 39,6 to isto čini s namirnicama na kojima piše oznaka "Najbolje upotrijebiti do".

Ostatke hrane, dodaju, pripremljene i konzumirane kod kuće baca 12 posto ispitanika, a najviše hrane bacaju osobe srednje životne dobi, najmanje starije osobe (od 70 i više godina).

Signalizira li napuhnutost ambalaže da je hrana u njoj pokvarena?

"Može se zaključiti da još uvijek znatan dio građana ne razlikuje ove oznake, pa nažalost baca i onu hranu koja se još može upotrijebiti i nakon datuma na pakiranju", zaključuju iz HAPIH-a skrećući pažnju na ovogodišnju kampanju Safe2Eat koju Centar za sigurnost hrane HAPIH-a kao FocalPoint Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA) različitim edukacijskim aktivnostima provodi na nacionalnoj razini već četvrtu godinu za redom u svrhu razlikovanja oznaka na hrani i smanjenja bacanja hrane.

Iz svega navedenog možemo konstatirati da je hrana na kojoj se nalazi oznaka "Najbolje upotrijebiti do" sigurna za konzumaciju i nakon isteka roka navedenog na ambalaži proizvoda te da je tvrdnja koju je spomenuti portal objavio točna i provjerena.


Tagovi

Rok trajanja Najbolje upotrijebiti do Sigurnost hrane Ministarstvo poljoprivrede Šumarstva i ribarstva HAPIH


Autorica

Suzana Jović

Više [+]

Magistra nutricionizma i znanosti o hrani. Ljubiteljica hrane i zaljubljenica u prirodu. Rado potiče svijest o važnosti pravilne i zdrave prehrane.


Partner

FoodFacts

Ul. Franje Kuhača 18, 31000 Osijek, Hrvatska
e-mail: info@foodfacts.news web: https://www.foodfacts.news/