Gdje smo s cijenama jaja i pilećih trupova, objavio je Tržišni cjenovni informacijski sustav u poljoprivredi
Veleprodajne cijene jaja razreda L i S iz kaveznog uzgoja te L iz podnog uzgoja bile su u listopadu neznatno niže u odnosu na cijene prethodnog mjeseca, za 2,2 do 4,9 posto dok se prodajne cijene ostalih razreda iz oba uzgojna oblika nisu značajnije mijenjale, objavio je Tržišni cjenovni informacijski sustav u poljoprivredi (TISUP).
Prema njihovim podacima, prosječna cijena onih najprodavanijih (L i M) iz oba uzgoja u listopadu ove godine iznosila je 0,17 do 0,18 €/kom.
Cijene svih razreda težine iz oba uzgojna oblika bile su u listopadu ove godine značajno više u odnosu na godinu dana ranije. Kod kaveznog uzgoja bilježimo porast kod razreda M i L za cca 11,5 posto dok su cijene istih kategorija iz podnog uzgoja bile više za 12,2 odnosno 17,6 posto.
Objavili su kako je zabilježen blagi silazni trend cijena (razred L&M) na domaćem tržištu od svibnja. U listopadu ove godine prosječna je iznosila 270,47 eura/100 kg što je u odnosu na rekordne s početka godine niže za 7,4 posto, a u odnosu na godinu dana ranije više za 12,8 posto. Hrvatske veleprodajne cijene jaja A klase (L&M) prošlog su mjeseca bile više za 24,9 posto u odnosu na prosječne na razini EU i najviše su na ljestvici EU.
"Unazad dva mjeseca na EU tržištu primjetan je blagi porast cijena (razred L&M) gdje je ona prosječna na razini EU u listopadu iznosila 216,39 eura/100kg i bila je viša za 4,9 posto u odnosu na kolovoz, a u odnosu na godinu dana ranije niža za 2,7 posto", ističu iz TISUP-a.
U kolovozu 2023. udio vrijednosti izvoza grupe proizvoda: Jaja peradi, ptičja jaja, u ljusci, svježa, konzervirana i kuhana činio je 0,09 posto ukupne vrijednosti izvoza poljoprivredno prehrambenih proizvoda dok je u istom razdoblju udio vrijednosti uvoza činio 0,38 posto.
Ukupan uvoz u grupi iznosio je 15.168.261 eura odnosno 5.530 t, dok je izvoz iznosio 2.216.056 eura odnosno 998 t. Deficit u spomenutom razdoblju iznosi 12.952.205 eura što je povećanje za 33 posto u odnosu na isto razdoblje lanjske godine.
Najznačajniji izvozni proizvodi na razini vrijednosti razmjene su ostala svježa jaja, od kokoši vrste Gallus domesticus, u ljusci (osim oplođenih za liježenje) s ostvarenim udjelom od 66 posto i oplođena za liježenje s udjelom od 34 posto. U uvozu najznačajniji udio od 28 posto ostvarila su oplođena za liježenje te ostala svježa jaja u ljusci (osim oplođenih za liježenje) s udjelom od 60 posto.
U kolovozu, u odnosu na isto razdoblje 2022. godine, ističu, u ovo je grupi proizvoda došlo do vrijednosnog smanjenja izvoza za 19 posto te povećanja uvoza za 21,6 posto.
Pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 14,6 posto.
TISUP objavljuje kako i dalje bilježimo stabilan trend cijena pilećih trupova (65 posto pile) na domaćem tržištu u listopadu.
U sljedećoj tablici objavili su prosječne veleprodajne cijene pilećeg mesa u RH (€/kg).
"Udio vrijednosti izvoza grupe proizvoda Meso peradi i jestivi unutrašnji organi (iznutrice) od kokoši vrste Gallus domesticus, patke, guske, pure i biserke, svježe, rashlađeno ili smrznuto u kolovozu ove godine činio je 0,72 posto ukupne vrijednosti izvoza poljoprivredno prehrambenih proizvoda dok je u istom razdoblju udio vrijednosti uvoza činio 1,4 posto", objavljuju.
Dodaju kako je ukupan uvoz u ovoj grupi iznosio 56.859.600 eura odnosno 19.125 t dok je izvoz iznosio 17.952.057 eura odnosno 6.418 t. Deficit u spomenutom razdoblju iznosi 38.907.543 eura što je povećanje za 31,1 posto u odnosu na isto razdoblje lanjske godine.
Najznačajniji izvozni proizvodi kokošjeg mesa vrste Gallus domesticus na razini vrijednosti razmjene su "Svježi ili rashlađeni komadi kokošjeg mesa i unutrašnji organi s udjelom od 23 posto i "Zamrznuto meso isječeno na komade i unutrašnji organi" s udjelom od 17 posto dok su u uvozu najznačajniji udio ostvarili "Zamrznuto meso isječeno na komade i unutrašnji organi“ s udjelom od 30 posto, te "Svježi ili rashlađeni komadi kokošjeg mesa i unutrašnji organi“ s udjelom od 33 posto.
U kolovozu je u odnosu na isto razdoblje prošle godine u grupi proizvoda došlo do vrijednosnog povećanja izvoza, za 11,2 posto i vrijednosnog povećanja uvoza, za 24,1 posto. Pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 31,6 posto, zaključeno je u izvješću TISUP-a.
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Ljudi ISLAMSKE vjere jedu perad i jaja , i tu Hrvatska ima iznimno velikog prostora ! U malim gospodarskim zgradama iz doba Marije Terezije , većina vlasnika MOŽE držati perad , nesilice i toviti piliće ! Samo to znači raditi i ići na organiziranu proizvodnju i prodaju ! Supruga ima oko 50 nesilica , tovi dvije ture pilića za nas i nešto za prodaju !
SASA FRANIC
prije 1 godinu
jos uspjeha poganih Briselskih karikatura na vlasti. sami deficiti i jos ogromna povecanja deficita. pa gdje su komentari tih stetocinja iz ministarstva da prokomentiraju svoje uspjehe i svoju propalu politiku?