Pretraga tekstova
Pšenice imamo, cijena brašna limitirana, no po cijeni kruha u vrhu smo EU.
Kruh u Hrvatskoj među najskupljim je u zemljama članicama Europske unije. Točnije, u top 5 zemalja smo po pitanju njegove cijene.
Pokazuju to podaci koje je objavio Eurostat, a prema kojima, u odnosu na godinu prije, jedemo 31 posto skuplji kruh.
Čelnu poziciju zemalja s ovom najskupljom osnovnom namirnicom drži Mađarska, gdje je u godinu dana poskupio 66 posto, a slijede ju Litva (plus 33 posto), Estonija i Slovačka s + 32% te Hrvatska.
Kako navode iz ovog ureda, na znatan rast cijena je utjecala ruska invazija na Ukrajinu, koja je značajno poremetila globalna tržišta budući da su Rusija i Ukrajina bile glavni izvoznici žitarica, pšenice, kukuruza, uljarica (osobito suncokreta) i gnojiva.
U kolovozu 2022. cijena kruha u EU bila je u prosjeku 18% viša nego u istom mjesecu 2021.
"To je veliki porast u usporedbi s kolovozom 2021., kada je cijena bila u prosjeku tri posto viša nego u istom mjesecu 2020", upozorava Eurostat.
Njihovi podaci pokazuju da je najniža prosječna stopa promjene cijena ove namirnice zabilježena u Francuskoj (+8%) te Nizozemskoj i Luksemburgu (obje +10%).
Da će kruh u Hrvatskoj poskupjeti, za Agroklub je još u ožujku potvrdila direktorica Žitozajednice, Nada Barišić. Cijene brašna u veleprodaji tada su prelazile 4 kune po kilogramu. Danas je limitirana sa 8,99 kuna/kg na 5,99 za glatko tip 500 i na 6,29 za oštro tip 400.
U međuvremenu smo imali i žetvu pšenice, a ratari dočekali lošu vijest o otkupnoj cijeni koja se kretala (a tako je i danas) od dvije do 2,2 kn/kg. Štruca kruha s vremenom je dostigla raspon od 13 do 15 kuna, a cijena opravdava skupljom strujom i plinom.
Tagovi
Kruh Cijena kruha Eurostat Top zemalja EU Najskuplji kruh
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Šetnja Gorskim kotarom - izvor Čabranke, energetska točka u Brodu na Kupi, Kupica i malo slapića :)
Blanka Kufner
prije 4 dana
Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :) Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :)