Apeliramo na trgovce da ne koriste poremećaje na tržištu i povećavaju cijene, a kupce da čitaju deklaracije i oslanjaju se na kratke lance opskrbe, kaže Mladen Jakopović, predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore.
Upravni odbor Hrvatske poljoprivredne komore (HPK) održao je danas kriznu sjednicu na kojoj je s predstavnicima Ministarstva poljoprivrede raspravljao o situaciji na domaćem tržištu poljoprivrednih proizvoda i opskrbi hranom uslijed novonastale situacije s pandemijom koronavirusa, a prije toga se obratio novinarima u svom sjedištu u Zagrebu.
Mladen Jakopović, predsjednik HPK, kazao je da se još jednom pokazalo da je poljoprivreda ključan sektor jer ljudi u strahu najviše posežu za hranom, a prevladava nepotrebna bojazan da će uslijed njezine nestašice ostati - gladni. Dodao je da nema mjesta širenju panike jer hrvatska poljoprivreda može osigurati dovoljno hrane za domaće potrebe.
Prema njegovim riječima, nužno je osigurati 'poljoprivrednu suverenost' Hrvatske jer smo sada u samodostatnosti poljoprivredno-prehrambenih proizvoda nešto ispod 50 posto, ali ključnih proizvoda, kao što su žitarice, meso junetine i piletine, odnosno ribe, kao i jaja iz domaćeg uzgoja. "Imamo dovoljno za domaće potrebe. Onoga čega nema dovoljno, kao zelene salate i jabuka, možemo zamijeniti drugim salatama i voćem", istaknuo je Jakopović.
Kako se čulo, nepotrebno se stvara potrošačka groznica u trgovačkim centrima jer se krizi može sve prodati, bez obzira koliko košta. HPK apelira na trgovce da ne koriste poremećaje na tržištu i povećavaju cijene, a kupce da čitaju deklaracije i oslanjaju se na kratke lance opskrbe.
Matija Brlošić, zamjenik predsjednika HPK, kazao je da je proizvodnja hrane strateška grana, a ključno je da domaći proizvodi dobiju zasluženo mjesto na trgovačkim policama. Proizvođače hrane u Slavoniji, kaže, boli kad vide da se domaća pšenica masovno izvozi u BiH i Italiju, a da se ne preređuje i stvara dodana vrijednost u Hrvatskoj.
"Žetva pšenice je za tri mjeseca, a kreće i proljetna sjetva, pa je i ova kriza prilika da nešto naučimo i pomognemo sami sebi, a za početak bi bilo dobro da se prestane s golemim uvozom smrznutog tijesta u Lijepu našu', upozorio je Brlošić.
Zvonko Širjan, član UO HPK, kazao je da je izvoz domaće junetine, poznatog Baby beefa, a koji se većinom izvozio u Libanon i Italiju, što je godišnje donosilo 50 milijuna dolara, obustavljen uslijed izbijanja pandemije koronavirusa. Domaći proizvođači spremni su isporučiti dovoljno junetine na naše tržište. Dodao je da su sojinu sačmu, koja se 100 posto uvozila iz Brazila, zamijenili sa suncokretovom sačmom, tako da nema problema u hranjenju životinja na farmama.
Branimir Markota, predsjednik Hrvatske voćarske zajednice i član UO HPK, kazao je da domaći proizvodi nisu prepoznati na domaćem tržištu, ali ni od strane institucija jer nema te zemlje na svijetu koja će dozvoliti uvoz sezonskog voća ili povrća u jeku njegove domaće proizvodnje.
Odgovarajući na upite, Širijan je kazao da bi moglo doći do problema u opskrbi hranom ako koronavirus zahvati i više poljoprivrednih proizvođača na farmama, koji imaju gubitke jer su stali tokovi roba. Sreća u nesreći je da imaju dovoljno repromaterijala za proljetnu sjetvu, koja je 'na vratima'.
Fotoprilog
Tagovi
Autor
Đuro Japaric
prije 5 godina
Koji konzultanti ? Hrvatska ima kamenjar u Dalmaciji , dio te zemlje je za stočarstvo , masline , grožđe i visokodohodovno povrtlarstvo ! Lika , Ista , Zagorje , Slavonija , Baranja , različito je zemljište ! Moja je procjena 25 000 KOMERCIJALNIH OPG i dio poljoprivrednih poduzeća ( ribnjaci , postojeće farme , veće plantaže voća i grožđa ! Režim u Zagrebu mora , sa izmjenom Zakona o vlasništvu i Zakona o nasljeđivanju , ZAUSTAVITI povećanje broja vlasnika i usitnjavanje zemljišta ! Za Zakonom o nasljeđivanju u ISELJENIČKOJ RH , moraju se natjerati nasljednici da u roku 6 mjeseci MORAJU pokrenuti ostavinske postupke ! ZAKON o poljoprivrednom zemljištu , mora se napisati NOVI ! UKIDA se BEČKA dvostruka evidencija zemlje ! HRVFATSKA AGRARNA REFORMA , predlažem koncept , a UMOVI Hrvatske neka nadograđuju !
Vedran Stapić
prije 5 godina
Pojedini konzultanti govore da je gledajući prosjeke drugih zemalja, maksimalan broj nekakvih ozbiljnih proizvođača do 40.000. Pitanje ja što bi mi u brojevima imali kada bi gledali stvarno stanje. Svaka drugai ozbiljnihi proizvođač ima po 3 gospodarstva, tip otac i dva sina, a sve radi jedan. Politikama poticaja smo kreirali tu anomaliju
Đuro Japaric
prije 5 godina
ZEMLJIŠTE HRVATSKE može osigurati osnovnu hranu za potrebe Hrvatske , ali i za IZVOZ ! Ali , na tom zemljištu nema što raditi 180 000 nekakvih OPG ! BUDUĆNOST ; oko 25 000 KOMERCIJALNIH OPG , koje moramo uspostaviti na bazi privatne i državne zemlje i dio poljoprivrednih poduzeća ! KOMERCIJALNI znači profesionalci koji bi proizvodili za TRŽIŠTE ! Ostali mali VIKEND OPG , to je proizvodnja suvenirskog tipa za potrebe obitelji i nešto malo za prodaju !
Đuro Japaric
prije 5 godina
Brišite NALOV ! U mnogim selima nema ni jedne KRAVE , a to znači da Hrvatska nema mlika za svoje stanovništvo ! Mali poljoprivredni kombinati ( ratari ) tipa Brlošić , Grivičić itd , mogu osigurati dio žitarica za potrebe Hrvatske , ako ne budu izvezene ! Mesa , voća , povrća , NEMAMO ! Reče drug Milanović da je Hrvatska SLUČAJNA država ! Ispravno bi bilo SRANJE od države koju su napravili BESPOSLIČARI od Tuđmana pa do sada Plenkovića ! Zahvaljujući ovom zadnjem imamo SRANJE zvano Zakon o poljoprivrednom zemljištu ! HRVATSKA AGRARNA REFORMA , o tome gospodo iz VLADINE HPK počnite govoriti !