Pretraga tekstova
Više od 40.000 tona Rillettesa svake se godine proizvede u Francuskoj, a tvrtka Charcuterie Cosme zajedno s 30 kooperanata, uzgajivača svinja, tjedno na tržište plasira oko 10.000 kilograma.
Naši seljaci znaju reći da se od svinje ništa ne baca, sve se iskoristi, pa tako na selima imamo čitavu plejadu domaćih proizvoda na bazi svinjetine - od pršuta, slanine, kobasica i kulenja pa do čvaraka, švargla, krvavica, hladetine i mnogih drugih.
U Francuskoj smo otkrili i jedan novi način pripreme mesa i masti, vrlo ukorijenjen u tradiciji tamošnjeg stanovništva.
"Proizvodimo ih tijekom cijele godine, a najviše prije sezone godišnjih odmora jer ih Francuzi uvijek nose sa sobom, gdje god da idu", rekao nam je Frederic Lalande, direktor tvrtke Charcuterie Cosme, opisujući "Rillettes" - njihovu mesnu delikatesu.
Saznali smo da se u Francuskoj svake godine proizvede više od 40.000 tona Rillettesa, a njihova tvrtka zajedno s 30 kooperanata, uzgajivača svinja, tjedno na tržište plasira oko 10.000 kilograma.
Rillettes se sastoji od 70% mesa krmača te 30% masnoće, uz dodatak soli i papra kao jedinih začina. Meso se uz miješanje kuha u masnoći na relativno niskim temperaturama duže od 12 sati u posuđu zapremnine 100 kilograma. Potom se pakira u ambalažu te naglo hladi u rashladnim komorama na 5 °C kroz narednih 10 sati.
Finalni proizvod nalik je pašteti, a i sličnog okusa, jedino što meso nije mljeveno već rezano.
Lalande pojašnjava da iskoriste svo meso i masnoće, osim svinjskog filea (lungića, bifteka) kojeg prodaju zbog iznimno dobre cijene, uzrokovane velikom potražnjom.
Samo u regiji grada Le Mansa ima 10-ak takvih proizvođača, a diljem Francuske i nekoliko stotina. Potražnja je prilična pa postoje i industrijska postrojenja značajnih kapaciteta, ali i niz srednje velikih proizvođača uz brojne mesnice koje to rade tradicijski u sklopu svakodvevne ponude.
Ovi proizvođači ostvare prosječnu izlaznu netto cijenu od 11 EUR-a za kilogram, što im osigurava održivost.
Fotoprilog
Tagovi
Rillettes Svinjsko meso Charcuterie Cosme Frederic Lalande Meso krmače Masnoća Cijena
Autor
Više [+]
Jedan od osnivača Agrokluba. Bavi se organizacijom, razvojem novih proizvoda i rješenja, a s vremena na vrijeme, u trenucima inspiracije nešto i napiše :)
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Moj mali raj i melem za oči 🌸🌷🩷
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂 Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂