Pretraga tekstova
FAO-ov indeks ukazuje da su cijene hrane porasle drugi mjesec za redom i to za 1,2% u odnosu na lipanj, a predvođene su poskupljenjem biljnih ulja, mliječnih proizvoda i šećera.
Cijene hrane porasle su u srpnju na svjetskim tržištima drugi mjesec zaredom, predvođene poskupljenjem biljnih ulja, mliječnih proizvoda i šećerom pod utjecajem oporavka potražnje od posljedica pandemije koronavirusa, izvijestila je u četvrtak agencija Ujedinjenih naroda za hranu (FAO).
FAO-v indeks cijena košarice koji mjeri mjesečne promjene za osnovne prehrambene namirnice porastao je u srpnju za 1,2% u odnosu na lipanj, na prosječna 94,2 boda. U odnosu na prošlogodišnji srpanj njegova je vrijednost viša za gotovo 1%.
"Slično kao u lipnju, daljnja poskupljenja biljnih ulja, mliječnih proizvoda i šećera nadmašila su niže cijene na mesnim tržištima usred postojane vrijednosti indeksa cijena žitarica", navodi se u priopćenju.
Najviše su u srpnju porasle cijene biljnih ulja, za 7,6% u odnosu na lipanj, dosegnuvši najvišu razinu u pet mjeseci zahvaljujući obnovljenoj globalnoj potražnji za uvozom i kontinuiranoj nestašici migrantske radne snage. To se prvenstveno očituje u vrijednostima palminog ulja, sojinog i uljane repice.
Što se tiče mliječnih proizvoda svi oni koje je pratila agencija porasli su prošlog mjeseca, što je utjecalo na to da indeks cijena mlijeka poraste za 3,5% i popne se iznad razine prije pandemije.
Šećer je također poskupio u srpnju, za 1,4% u odnosu na lipanj, budući da su više cijene energenata i najave smanjene proizvodnje na Tajlandu zbog suše prevagnule nad dobrim urodom šećerne trske u Brazilu.
Suprotno tome, indeks koji pokazuje kretanje cijena mesa bio je niži u srpnju nego u lipnju i to 1,8%, zbog slabe potražnje za uvozom svinjetine i govedine u cijelom svijetu, bez obzira na poremećaje koje je uzrokovao koronavirus u klaonicama, preradi i izvoznim aktivnostima.
Cijene žitarica bile su u srpnju nepromijenjene u odnosu na lipanj budući da je naglo poskupljenje kukuruza i sirka pod utjecajem pojačanog kineskog uvoza iz SAD-a neutraliziralo pad cijena riže zbog dobrih izgleda za urod i mirne tržišne aktivnosti.
Na tržištima pšenice, usprkos slabijem američkom dolaru i zabrinutosti oko perspektive proizvodnje u Europi, regiji Crnog mora i Argentine, usporavanje trgovinske aktivnosti i rana očekivanja snažnog oporavka proizvodnje u Australiji zadržali su prosječnu vrijednost srpnja na približno istoj razini kao prošlog mjeseca.
Tagovi
FAO Cijene Hrana Žitarice Biljna ulja Mliječni proizvodi Šećer Meso
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 2 dana
Divota za gledat samo slabe koristi više od toga. Što više radiš to manje imaš po ovim apprrr pravilnicima. Pravilnici i onaj ko ih pisao nije čak ni Više [+] ovakvu sliku vidio.