Pretraga tekstova
EU je odlučna u namjeri da zaustavi trgovačke lance u bacanju zdrave, neprodane hrane. Hrvatska je već napravila prvi korak.
100 milijuna tona! Tolika se količina hrane godišnje baci diljem Europe u kojoj je istovremeno 125 milijuna ljudi suočeno s prijetnjom od siromaštva. No, zastupnici Europskog parlamenta odlučili su tome stati na kraj.
Među onima koji se od početka javno protive bacanju hrane, smatrajući da je treba donirati i time osigurati obrok onima koji gladuju, je i Marijana Petir.
"Stoga sam i potpisala izjavu o doniranju neprodane jestive hrane dobrotvornim organizacijama, kojom mi, zastupnici Europskog parlamenta, tražimo od Europske komisije i Vijeća da u suradnji s prehrambenim sektorom, istraže mogućnosti donošenja programa na razini zemalja Europske unije, kako bi se potaknulo supermarkete da neprodanu jestivu hranu daju dobrotvornim organizacijama. Izjavu je podržala većina zastupnika Europskog parlamenta, čime je i službeno usvojena", ističe Petir.
Spomenuta izjava predstavlja tako još jedan doprinos suzbijanju gladi i siromaštva. U njoj eurozastupnici ističu da svakom četvrtom Europljaninu prijeti siromaštvo, dok ih 16 milijuna već može smatrati siromašnima. Napominju kako se velike količine, još uvijek jestivih prehrambenih proizvoda ne prodaju nego uništavaju.
To se posebno odnosi na proizvode kojima istječe rok trajanja, artikle koji su ostali nakon privremenih akcija te voće i povrće čiji se izgled ne smatra standardnim, iako su još uvijek zdravstveno ispravni za konzumaciju. Upravo stoga se EU zastupnici zalažu da se supermarkete potakne da neprodanu, jestivu hranu daju dobrotvornim organizacijama.
Neke države već su poduzele mjere za poticanje doniranja neprodane hrane. Među njima je i Hrvatska, u kojoj je krajem prošle godine ukinut PDV na donaciju hrane, čime je omogućeno da se hrana donira dobrotvornim organizacijama koje će je dostaviti onima kojima je potrebna, ali bez plaćanja PDV-a na donaciju, što je do sada uvelike onemogućavalo postupak donacija. Prema procjenama, u Hrvatskoj se godišnje baci 400 tisuća tona hrane, a čak svaki svaki peti stanovnik zemlje živi na rubu siromaštva.
Tagovi
Siromaštvo Europski parlament Zastupnici Marijana Petir Neprodana hrana Doniranje Hrvatska PDV
Autorica
Više [+]
Autorica i upravna pravnica Sandra Špoljar dolazi iz Koprivnice, gdje je na razne načine, tradicijom i obiteljski, vezana uz poljoprivredu. Godinama je radila kao novinarka u informativnom programu HTV-a te za Plodove zemlje i Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 5 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !