Pretraga tekstova
Koje su prednosti i mane različitih crijeva za izradu kobasica? Jesu li kolagenska najbolja?
Među mesnim prerađevinama posebno mjesto zauzimaju kobasice koje mogu biti svježe, barene ili sušene. Važno mjesto u pripremi zauzima upotreba crijeva u koja punimo mesnu smjesu. Postoji nekoliko različitih vrsta, a svaka ima različitu primjenu i odlikuje se određenim karakteristikama.
Ovisno o namjeni, koristimo: prirodna, kolagenska, vlaknasta i plastična.
Iz grupe prirodnih se koriste crijeva od tri životinjske vrste i mogu biti: ovčja, svinjska i goveđa. Dobivamo ih nakon klanja životinja. Obično se koriste tanka crijeva koja se prethodno dobro očiste i operu.
Odlikuju se visokom propusnošću za dim i vlagu te dobrom kvalitetom nakon termičke obrade. Najčešće se primjenjuju u domaćinstvima za pripremu kobasica i drugih mesnih prerađevina.
Mana je što imaju kratak rok tijekom kojeg se moraju iskoristiti, maksimalno do pet dana, i što mogu sadržavati bakterije.
Ovčja su izuzetno cijenjena, posebno za kobasice manjeg promjera. Svinjska se najlakše obrađuju i najotpornija su na pucanje.
U grupi umjetnih se koriste: kolagenska, vlaknasta i plastična.
Kolagenska su najbliža prirodnim, jer se izrađuju od prirodnih proteina iz unutrašnjosti goveđe kože. Proces izrade obuhvaća sušenje, uklanjanje masnoće, otapanje i formiranje crijeva. Prednost im je što ne sadrže bakterije, ujednačene su debljine i mogu se praviti za određen promjer kobasica. Koristi se u domaćinstvima i industriji za izradu polusuhih i suhih te kobasica većeg promjera. Jestiva su, ali se skidaju s gotovog proizvoda zbog žilavosti. U svojoj unutrašnjosti omogućavaju stvaranje mikroklime koja osigurava ravnomjerno otpuštanje vlage i formiranje arome gotovog proizvoda.
Vlaknasta ili celulozna se najčešće koriste za pripremu polusušenih i sušenih, a plastična za izradu barenih i kuhanih kobasica i narezaka.
Kakva crijeva vi koristite? Pišite nam u komentaru ispod teksta.
U ponudi su i crijeva od biljnih i sintetičkih materijala za vegetarijanske i veganske kobasice.
Tagovi
Crijeva za kobasice Prirodna crijeva za kobasice Kolagenska crijeva za kobasice Plastična crijeva za kobasice Celulozna crijeva za kobasice Veganske kobasice
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim u... Više [+]
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim uvjetima.
Uskoro više!