Pretraga tekstova
Cijena u EU je u odnosu na prošli tjedan porasla za 3,8 posto, na prošli mjesec 20,9, a isto razdoblje prošle godine 35,7 posto.
Proizvodnja jaja se smanjuje širom EU, posebno kada je u pitanju ona iz slobodnog uzgoja. Razlozi su ptičja influenca koja je uzrokovala dugotrajne zastoje, općenito smanjena proizvodnja te posljedice rata u Ukrajini, navodi Agrarheute.
Okidač za ovu tržišnu situaciju je širenje ptičje gripe u mnogim europskim zemljama, kao što su Nizozemska, Poljska, Italija i Francuska koja je prema najnovijim informacijama od studenog eutanazirala 13 milijuna peradi.
Također, uvoz jaja za preradu iz Ukrajine je prestao što je uzrokovalo nestašicu u prerađivačkoj industriji i rast cijena.
Zbog rasta cijena i nestabilne opskrbe inputima postoji rizik od uskih grla u isporuci. Tako, primjerice, Njemačka više ne može osigurati opskrbu iz domaće proizvodnje. Savezno udruženje Ei eV (BVEi) poslalo je hitan poziv prema vlastima i maloprodaji hrane.
Stručnjaci pretpostavljaju da će potrošači kratkoročno i srednjoročno morati plaćati više za jaja i proizvode od jaja, jer je hrana za nesilice poskupjela tijekom pandemije i dodatno su cijene nastavile rasti zbog rata u Ukrajini.
Jedan od najvećih njemačkih trgovaca ovom robom u Donjoj Saksoniji je kompanija Eifrisch gdje tvrde da je posebno velika nestašica onih iz slobodnog uzgoja. Naime, prije ove krize ona iz podnog su činila oko 48 posto, iz slobodnog 35 posto, a ekološka oko 17 posto. Zbog potreba za smještajem, udio podnog uzgoja porastao je na oko 80 posto.
Austrijska industrija peradi i svježih jaja strahuje zbog predstojećeg Uskrsa. Iako će potrošači najvjerojatnije i dalje biti opsrkbljeni dovoljnom količinom, uzgajivači nesilica su pod ogromnim pritiskom troškova u trenutnoj kriznoj situaciji. Ističu da je nemoguće da cijene ostanu iste. Doplata od 5 centi više po komadu značila bi 50 centi po pakiranju od deset ili u prosjeku 15 eura više po potrošaču i godini.
Slična situacija je u SAD i Ujedinjenom Kraljevstvu. Američko ministarstvo poljoprivrede USDA navodi da su druge države pogođene ptičjiom gripom i zbog toga cijene nastavljaju rasti.
Za očekivati je rast pred Uskrs, ali su ove godine oko 40 posto više nego prošle u ovo vrijeme. Engleskim peradarima prijeti financijska propast zbog enormnog povećanja troškova goriva i energije, kao i zbog pogoršanja situacije s ptičjom gripom. Stoga je Britansko udruženje uzgajivača peradi zatražilo od velikih trgovaca hranom da povećaju cijenu za 12 jaja za 40 penija (48 centi) kako bi se spasila mala obiteljska gospodarstva.
U 2020. godini u EU je proizvedeno 6.9 milijuna tona, a najveći je proizvođač bila Francuska s 979 tisuća tona, slijedi ju Njemačka s 967 tis. te Španjolska s 860 tis.t.
Prema podacima EK, cijena je u odnosu na prošli tjedan porasla za 3,8 posto, na prošli mjesec 20,9, a isto razdoblje prošle godine 35,7 posto. Cijena je iznosila 185,79 eura za 100 kilograma. Ako uzmemo da je prosječna težina jajeta 50 grama, jedno u prosjeku košta 9,29 centa.
Tagovi
Jaja Proizvodnja jaja Uskrs Jaja za Uskrs Cijena jaja Hrana za nesilice
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/