Pretraga tekstova
Sve je manje svinja na farmama. Klaonice bilježe milijunske gubitke. Čiju će svinjetinu jesti u Njemačkoj?
Njemačka je jedna od značajnijih globalnih izvoznica svinjetine, no pitanje je hoće li zadržati taj status. Naime, do sredine studenog u Njemačkoj je zaklano oko 8,4 posto, odnosno oko 3 milijuna svinja manje nego prethodne godine. Trend pada se nastavlja i dalje, piše Agrarheute.
"Pripremamo se za pad na oko 550.000 klanja tjedno", izjavio je dr. Dirk Köckler, izvršni direktor poljoprivredno-trgovinske grupe Agravis prilikom nedavno održanog sajma EuroTier. U prosjeku se u ovoj zemlji svakog tjedna zakolje 750.000 svinja. Između 2010. i 2020. taj je broj dostizao više od jedan milijun na tjednoj bazi. Pad na oko pola milijuna klanja prepolovio bi proizvodnju u roku od nekoliko godina.
Mnogim farmerima će svinjci ove godine ostati prazni, upozorio je Hubert Kelliger, član odbora udruženja industrije mesa i menadžer prodaje klaonice Westfleisch.
Tvrdi da klaonice nisu mogle isplatiti uzgajivačima novac s obzirom na rastuće troškove. Posljedično, farmeri odustaju od proizvodnje zbog nesolventnosti ili što ne vide budućnost za stočarstvo u Njemačkoj. Meso će stoga postati deficitarna roba, a na policama trgovina neće biti domaćih proizvodi, komentira.
Populacija ovih životinja je prošle godine pala na najnižu razinu u posljednjih 25 godina, a ove godine se očekuje pad za još 10 posto. Trenutno klaonice rade u jednoj smjeni.
Pad prodaje od oko 800 milijuna eura, na 6,2 milijarde eura u 2021. godini pretrpjela je najveća klaonica, Tönnies Grupa. Konkurenti Westfleisch i Vion su objavili gubitke u milijunima.
Za ovakvo stanje okrivljuje se tamošnja politika. Dr Gereon Schulze Althoff, član uprave VDF-a i direktor Viona, boji se da će Njemačka nakon energetske skliznuti u prehrambenu krizu i da će meso u trgovine ubuduće dolaziti iz Španjolske.
Strahuje se da savezna vlada želi oslabiti stočarstvo, a prehranu usmjeriti na biljne proizvode. Od saveznog ministra poljoprivrede Cema Özdemira traži se zaštita za lanac vrijednosti mesa.
Tagovi
Njemačka Klaonice Svinjetina Meso svinja Prehrambena kriza Pad proizvodnje
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Stjepan Žunac
prije 2 godine
Bolje je pitanje čije otpatke će naši trgovci uvoziti? Šta će naši građani jesti?