Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Izvoz čokolade
  • 29.09.2015. 19:00

Afrika kakao - Švicarska čokoladu!

I dok raste izvoz švicarske čokolade u Afriku, u Africi se priča o nastašici kakaa.

Afrika kakao - Švicarska čokoladu!
Foto: strategicsourceror.com
605
10
0

U Europi i Americi ne očekuje se znatan rast potrošnje čokolade. No, kako bi zadovoljila potrebe rastućih tržišta poput Kine i Azije, proizvodnja bi trebala biti i dvostruko veća nego danas. Na afričkom tržištu primjerice također raste potražnja za tom slatkom namirnicom. U 2014. Švicarska je na taj kontinent izvezla 1.315 tona slatkiša, uz prihode od osam milijuna franaka. Za švicarske konditorske proizvode, afričko tržište je u konstantnom rastu već desetak godina.

Raste izvoz švicarskih čokolada za 40%

Najveći potrošač švicarske čokolade u Africi je Južnoafrička Republika, koja sudjeluje sa 40% u ukupnom uvozu, a slijede Tunis, Egipat i Alžir. U posljednjih 10 godina izvoz čokolade i drugih slatkiša iz Švicarske prema afričkom kontinentu porastao je za 16%, a broj zemalja uvoznica je skočio sa 19 na 23, pokazuju podaci Udruženja konditora, a prenosi švicarski list 24 sata.

Kako se navodi, rast izvoza u Afriku (16%) u posljednjem desetljeću bio je ipak sporiji u odnosu na ukupan rast izvoza švicarske konditorske industrije u tom periodu, koji je iznosio 40%. Iako je afričko tržište čokolade u ekspanziji, njegov udio u globalnom tržištu švicarske čokolade još uvijek je slab, svega 1% ističu u ovom udruženju.

Izvoznici kakaa su ekonomski siromašne zemlje

Zanimljivo je da su vodeći izvoznici kakaa redovito i politički i ekonomski nestabilni dijelovi svijeta poput zapadne Afrike, Južne Amerike ili Pacifika, gdje mnogi farmeri s jeftinog kakaa prelaze i na dohodovnije kulture poput kaučukova drva za potrebe kineske autoindustrije. U novim nasadima uzgajivači ne vide nikakvu računicu jer do prvog ploda prođu i četiri godine bez prihoda pa konditorski giganti, koji su na skupu izračunali i datum potpune nestašice, 2. listopada 2020., već sada razmišljaju o nastavku smanjenja gramaže i udjela kakaa u proizvodima u korist šećera, voća i lješnjaka. Kao najveći potrošač kakaa u EU, Nijemci u Obali Bjelokosti ili Gani zakupljuju čitave provincije u kojima organiziraju proizvodnju i berbu kakaa.

Foto: strategicsourceror.com


Tagovi

Švicarska Kakao Izvoz čokolade Prehrambena industrija Konditorski proizvodi

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Naša kolegica Karolina Rastija dobila je nagradu Europskog udruženja agrarnih novinara (ENAJ) za najbolji videouradak pod nazivom "Poljoprivredni novinar na djelu". Čestitke Karolini! 😊

Foto: Krume Ivanovski