Iako izvoz raste, RH se još uvijek suočava s negativnom bilancom hrane gdje je uvoz daleko veći.
Hrvatski izvoz poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u prvih je devet mjeseci 2015. godine povećan za 19% u odnosu na isto razdoblje godine prije, dok je uvoz rastao sporije, za 9%. U Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) očekuju da će podaci za 2015. godinu pokazati pozitivne trendove u odnosu na 2014., odnosno smanjenje negativne bilance.
Pozivajući se na podatke Državnog zavoda za statistiku, iz HGK navode kako je u prvih devet mjeseci 2015. izvezeno poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u vrijednosti 1,089 milijarde eura, a uvezeno za 1,878 milijardi eura te je generirana negativna bilanca od 789 milijuna eura. Prema istom razdoblju lani, izvoz je porastao za 19%, uvoz za 9%, a negativna bilanca smanjila se za 3%.
Najviše izvozimo svježu ribu, a uvozimo svježe svinjsko meso!
"Unatoč rastu uvoza, pozitivno je što je povećanje negativne bilance konačno usporeno. Očekujemo da će podaci za 2015. pokazati pozitivne trendove u odnosu na 2014. odnosno smanjenje negativne bilance", ističe direktorica Sektora za poljoprivredu, prehrambenu industriju i šumarstvo Božica Marković.
Prema podacima HGK, udio poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u ukupnom robnom izvozu je 13%, a udio u ukupnom uvozu iznosi 14%. Kod poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda pokrivenost uvoza izvozom je 58%.
Iz HGK ističu kako se u prvih devet mjeseci prošle godine najviše izvozilo svježe ribe (udio od 7,6% u ukupnom izvozu poljoprivredno-prehrambenih proizvoda), kukuruza (7,2%), čokolade (4,9%), šećera (4,4%), sladnih ekstrakata (3,9%) i preparata za umake (vegeta i dr. 3,8%).
"Izvoz govori u čemu smo konkurentni i čega trenutno ima viška. Struktura uvoza upozorava na zabrinjavajuće stanje u sektorima mesa, mliječnih proizvoda, voća i povrća. Primarna proizvodnja - uzgoj stoke, proizvodnja mlijeka, voća i povrća te naslanjajuća prehrambeno-prerađivačka industrija traže strukturne promjene i svakako bolje povezivanje", ističe Marković.
Uvozilo se, naime, najviše svinjskog svježeg mesa (udjel od 5,9%), kruha i peciva (4,4%), čokolade (4,1%), stočne hrane (4%i raznih prehrambeni proizvodi (3,9%).
Glavno izvozno tržište je Bosna i Hercegovina s udjelom od 18%, a slijede Slovenija s 15%, Italija s 11% i Srbija s 8%. Najviše je, pak, proizvoda uvezeno iz Njemačke (15%), Italije (12%), Mađarske (9%) i Nizozemske (8%).
Hrvatska je u prvih devet mjeseci prošle godine u zemlje EU izvezla poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u vrijednosti 578 milijuna eura, što pokriva 53% izvoza u promatranom razdoblju, dok je u zemlje CEFTA-e izvezeno proizvoda za 374 milijuna eura ili 34% ukupnog izvoza.
Najviše proizvoda poljoprivrede i prehrambene industrije uvezeno je iz EU - 1,56 milijarde eura ili 83%, navodi se uz ostalo u priopćenju.
Izvor: HGK, Foto: smart.art/bigstock.com
Tagovi
Autorica
pege25
prije 9 godina
....eto izvoz se povećava što je samo još jedan pozitivan podatak da smo mi ipak uspješna seljačka populacija a stalno seru o nama domaćim seljacima kako nismo konkurentni te kako imamo lošu mehanizaciju znači lažu ili ?...još kad bi nama večim profy seljacima dali više zemlje,više nepovratnih sredstava ,smanjili davanja državi te više poticaja di bi nam kraj .lp i do čitanja od STRAP25
Dražen Horvat
prije 9 godina
Sretni mi ratari što sve ide u izvoz,jer inače bi bilo jao i pomagaj.