Pretraga tekstova
Najbolje je koristiti kišnicu, filtriranu ili vodu koja je zamrznuta i zatim otopljena. U koje vrijeme je najbolje zalijevati?
Voda je od vitalne važnosti kod sjetve i uzgoja rasada. Ona pokreće procese klijanja i nicanja u sjemenu i neophodna je za daljnji rast i izgradnju biljnog tkiva. Potreba za njom ovisi od biljne vrste, faze u kojoj se biljke nalaze, kvalitete supstrata, temperature, gustoće sjetve, vlažnosti supstrata i zraka.
Voda iz slavine nije pogodna za zalijevanje, jer je tvrda, odnosno sadrži dosta soli kalcija, magnezija i drugih. Pored toga sadrži sredstva za dezinfekciju. Najbolje je koristiti kišnicu, filtriranu ili vodu koja je zamrznuta i zatim otopljena.
Kako bi se ubrzalo nicanje, sjeme se dan ranije potapa u tekućinu. Najbolje je kada se koristi otopina ili čaj koji će istovremeno obaviti dezinfekciju sjemena.
Kako ubrzati klijanje i nicanje sjemena? Evo 5 prirodnih načina
Prije sjetve supstrat se dobro zalije. TIjekom uzgoja rasada ne treba pretjerivati, jer će previše vlage rezultirati propadanjem korijena, listovi žute. Supstrat ima manje zraka.
Voda ne smije biti prehladna i prevruća. Optimalna temperatura se kreće od 20 do 25ºC. Nema potrebe da se prokuhava.
Mladim biljčicama možemo naštetiti prekomjernim zalijevanjem. To povećava rizik od pojave bolesti, ali i štetnika. Obratite pažnju na učestalost i količinu zalijevne norme, redovno provjetravanje. Od trenutka kada se pojave, mlade biljke su veoma osjetljive kada je u pitanju opskrbljenost vodom.
Svakoj vrsti treba pristupiti zasebno, jer imaju različite zahtjeve. Paprika i rajčica su umjereni potrošači i smeta im prevlažna sredina, dok krastavac voli nešto vlažniji supstrat.
Jutro je najbolji termin da se obavi ovaj posao. Poslije nicanja zalijevanje se obavlja jednom u tri do četiri dana. Kada sadnica formira prvi pravi list smanjuje se i time potiče razvoj korijena. Povećava se zalijevna norma, a provodi se samo jednom tjedno ili dva puta na većim temperaturama. Za biljke koje vole vlagu, zalijevanje se obavlja dva puta tjedno.
Tagovi
Zalijevanje rasada Zalijevanje presadnica Uzgajanje rasada Voda iz slavine Filtrirana voda Doba dana Zalijevanje ujutro
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Moj ispušni ventil 💚🌸🪻 najdraže godišnje doba 🥰
jasenko mandura
prije 2 godine
Andrej žalec Kakve su danasnje kisnice to je vec tema za raspravu. Ja zaista mislim da od ovih kisnica treba bjezati glavom bez obzira. Nakupljati ju oa filtrirat jos i ima smisla. Sve ostalo po pitanju kisnice je katastrofa.
Andrej Žalec
prije 2 godine
Ako nemate druge vode za zalijevanja osim iz vovovoda, sipajte tu vodu u neku ozt+tvorenu posudu i ostavite 24 sata. U to vrijeme klor, koji ubija mikroorganizme, bez kojih vaša biljka ne može ispari i nestane. Savjetujem, da kupite vazdušnu pumpu za akvarije (nije skupa) i stavite je da prozrači vodu za zalijevanje barem 24 sata. Ako ikako možete, da spremite kišnicu, to vam je najjeftinije i najbolje rešenje.