Pretraga tekstova
Kako aktivirati lukovice i postići da ujednačeno niknu? Koju otopinu koristiti protiv lukove muhe?
Rano proljeće je vrijeme sadnje jarog češnjaka i crvenog luka. Kao i za ostale povrćarske kulture, i kod njih postoji mnoštvo bolesti i štetnika koje ih napadaju i uništavaju.
Zbog toga je najbolje tretirati lukovice (arpadžik) prije sadnje. Najčešća oboljenja ovog omiljenog povrća su plamenjača, hrđa i trulež, a od štetnika broj jedan je lukova muha.
Kako bi osigurali ujednačeno nicanje, lukovice je potrebno pripremiti i namočiti da se aktiviraju.
Prije sadnje potreban je odabir i termička obrada. Obavite vizualni pregled i odstranite sve one koje su oštećene, suviše male, lomljive, sa simptomima bolesti, deformirane. One ne smiju biti smežurane, jer se luk hrani hranjivim tvarima iz glavice prije nego što se dobro ukorijeni i niknu listovi koji vrše fotosintezu. Ne sadite onaj koji je proklijao.
Sortirajte ih po veličini. Naime, ako su različite veličine, dolazi do neujednačenog klijanja i rasta što za sobom povlači zahtjevniju brigu oko usjeva.
Ako lukovice imaju gornji sloj takav da se može oljuštiti, to i učinite da vidite u kakvom su stanju ispod tog suhog sloja.
Postupak zagrijavanja lukovica možete izvesti posebno ili kada radite namakanje. Samo zagrijavanje je najbolje obaviti dva do tri tjedna prije sadnje. Najjednostavnije je da ih držite pored radijatora ili nekog drugo izvora toplline koji neće razviti visoke temperature koje bi ih oštetile i isušile.
Brzi postupak zagrijavanja je kada se one potope u toplu vodu čija je temperatura od 40 do 50ºC na 2 do 3h. Može se kombinirati s postupkom namakanja.
Postoje razne tehnike namakanja luka. Osnovna je da se on namače od pola do 2 sata u vodi čija je temperatura +30ºC. S ovim postupkom može se kombinirati brzo namakanje i tada je temperatura vode od 40 do 50ºC. Ona ne smije biti veća, jer ćete tako skuhati lukovice. Posudu s njima umotajte kako bi voda duže bila topla.
Ovako tretirane se odmah sade ili ih prosušimo na sobnoj temperaturi kako bi ih sačuvali do trenutka sadnje.
Drugi način namakanja je u slanoj otopini. Tako istovremeno namačemo lukovice i štitimo ih od napada štetnika, prvenstveno lukove muhe. Otopina se priprema kada u 1l tople vode, od 40 do 50ºC, dodamo 200 do 240g soli i sve dobro izmiješamo. U njemu potopljene lukovice držimo najviše pola sata.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Sadnja luka Lukovice Proljetna sjetva Crveni luk Češnjak Aktiviranje Namakanje Lukova muha
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.
Tea Januš
prije 3 godine
Namakanje u slanoj vodi ove godine isprobam :)
Alen Polović
prije 3 godine
Ovo s namakanjem i slanom vodom ćemo isprobati.