Kad ubrzo na svoje vrtne gredice počnete saditi povrće, na onoj s mrkvom, posadite i neven i to 10 do 15 posto manje od mrkve. Jer, pokus na križevačkom Visokom gospodarskom učilištu, pokazao je da će u tom slučaju mrkva narasti velika, imati široki korijen i puno listova i nećete morati koristiti nikakva dodatna sredstva niti mineralna gnojiva.
Stručnjaci Visokog gospodarskog učilišta u Križevcima, na jednoj su poljoprivrednoj površini te ustanove, za potrebe pokusa, zajedno posadili mrkvu i neven, kako bi utvrdili utječe li i na koji način neven kao biljka, na kvalitetu i rast mrkve, ali i smanjenje upotrebe raznih kemijskih sredstava.
"Istraživana je konsocijacija mrkve (Daucus carota L.) i nevena (Calendula officinalis L.) Interes za uzgojem bilja u konsocijaciji odnosno zajedničkoj sadnji u isto vrijeme i na istome mjestu, proizlazi iz potrebe za promjenama dosadašnjeg konvencionalnog uzgoja i smanjivanja primjene kemijskih sredstava u procesu proizvodnje bilja prema integriranoj i ekološkoj proizvodnji", ističe dr. sc. Renata Erhatić, koja je ovaj pokus napravila u suradnji s kolegicama Tomislavom Peremin Volf, Marijom Vukobratović i Emom Šok.
Mrkva je dvogodišnja biljka iz porodice Apiaceae. Uzgaja se na manjim površinama u obiteljskim vrtovima ili na oranicama kako bi se koristila kao svježe povrće ili sirovina za preradu. Različiti načini proizvodnje mrkve u kontinentalnom i mediteranskom području omogućuju opskrbu tržišta svježom mrkvom tijekom cijele godine, a opskrbu industrije sirovinom od sredine ljeta do kasne jeseni. Ima dubok korijen i može se opskrbiti vodom iz dubljih slojeva tla.
Za sjetvu nevena je korišteno standardno sjeme firme Marcon, a za sjetvu mrkve sjeme rane sorte Nantes. Sadnja je obavljena 23. travnja 2013. godine.
"Uzgojem mrkve u konsocijaciji s nevenom pretpostavljali smo da će se, uz manju primjenu kemijskih sredstava i hranjiva, postići veći prinos i kvaliteta mrkve. U pokusu su istraživana morfološka svojstva mrkve s parcele na kojoj je bila posađena sama, s onima iz zajedničkog uzgoja s nevenom i uspoređena s kontrolnim parcelama na kojima je neven bio zastupljen u različitim količinama. Praćenjem rezultata poljskog pokusa uočeno je da su mrkve s najdužim korijenima u svim terminima mjerenja dobivene na onim površinama gdje je bila posijana samo mrkva, dok je širina korijena toga povrća bila najveća na gredicama u kojoj je zastupljenost nevena iznosila 90 %, odnosno bilo ga je posađeno 10% manje nego mrkve.
Najveće biljke kao i biljke s najvećim brojem listova u svim terminima mjerenja zabilježene su na površinama u kojoj je neven bio zastupljen 75 %. Ako promatramo sve istraživane parametre u svim terminima mjerenja, sadnja mrkve s nevenom pozitivno je utjecala na većinu morfoloških svojstava mrkve. Takav način uzgoja je ekološki prihvatljiv, jer su bez korištenja kemijskih sredstava i mineralnih gnojiva postigli zadovoljavajući prinosi i kvaliteta", zaključuje Renata Erhatić.
Stoga, kad ubrzo na svoje vrtne gredice počnete saditi povrće, na onoj s mrkvom, posadite i neven i to u količini 10 do 15 % manjoj od mrkve. Jer, pokus na križevačkom Visokom gospodarskom učilištu, pokazao je da će u tom slučaju mrkva narasti velika, imati široki korijen i puno listova i nećete morati koristiti nikakva dodatna sredstva niti mineralna gnojiva. Jer za sve to pobrinut će se neven. I kad već govorimo o nevenu, spomenimo i to da je u jednom drugom istraživanju primjećen značajno manji broj štetnika u kupusu, koji je također bio uzgajan zajedno s nevenom.
Povezane biljne vrste
Sinonim: Žutelj, zimorod, ognjac | Engleski naziv: Common marygold | Latinski naziv: Calendula officinalis L.
Neven je ukrasna biljka, a suhi cvijet sve se više upotrebljava kao sastojak masti za liječenje upale sluznica i obnavljanje epitelnih stanica te kao antiseptik. Morfološke... Više [+]Tagovi
Autorica
Sandra Špoljar
prije 9 godina
Poštovani Deda Lala, zahvaljujem na dodatnom pojašnjenju oko načina sjetve. Lp.
Mita Filipov
prije 9 godina
Hvala Gospođi Sandri na ovom korisnom prilogu.Zaista je tako i to je odavno primećeno samo na to skoro niko nije obraćao pažnju.Iz vizure mog iskustva naslonjenog na iskustva mog dede Save i pradede Žive,oba vrsna agronoma ,ovo je zaista tako.Najboqe je da se seje pilirano seme mrkve na razmak od 8 sm a u drugom redu neven ,tako da dve semenke mrkve i jedna semenka nevena čine trougao. Neven tera mrkvinu muvu i druge nametnike od mrkve a sama mrkva ima intenzivniji ukus nego inače.Jedino valja paziti da pri redovnim radovima ne nagazite na mrkvu ili neven.
Sandra Špoljar
prije 10 godina
G. Keda, fotografije u tekstu su autentične i mislim da se posađena mrkva i neven najbolje vide na onoj srednjoj. Po njoj zaključujem da je vjerojatno najbolje, posaditi malo mrkve, pa nevena, pa opet mrkve, pa nevena, samo paziti da sveukupno nevena bude 10-15 manje nego mrkve. Lp.
Sandra Špoljar
prije 10 godina
G. Đuro, tekst je prije objave bio na autorizaciji kod prof. Erhatić, a njezino mišljenje smatramo vjerodostojnim. Druga je stvar što većina nas mrkvu iste godine izvadi iz zemlje i uskladišti u podrumu, no dvogodišnja je biljka. Evo još jedan članak koji to potvrđuje. Lp.„Mrkva je dvogodišnja biljka iz obitelji Apiaceae, a od nas se uglavnom uzgaja kao jednogodišnja biljka, radi zadebljalog korijena koji se koristi u različitim oblicima u kulinarstvu.“ http://www.biovrt.com/article/Mrkva-Daucus-carota.html
edita kišur
prije 10 godina
Da li se misli na sadnju nevena između redova mrkve ili na neki drugi način.