Veća ulaganja u zaštitu podići će i cijenu krumpira, kaže i direktor Agrovelebita Nikola Vidaković koji planira rekonstrukciju sortirnice te gradnju novog skladišta protiv klijavosti što će zahtijevati najmanje osam milijuna kuna.
Povlačenje klorprofama na osnovi Uredbe EU komisije od 17. lipnja prošle godine, stavilo je nove obveze pred domaće proizvođače krumpira koji će sada morati uložiti značajna sredstva u zaštitu od klijanja gomolja tijekom čuvanja i skladištenja.
Prije svega u podizanje skladišnih kapaciteta kojim bi se razina čuvanja podigla na daleko veću razinu. Naime, stara zaštitna sredstva na osnovi klorprofama (Tuberite-N, Neo-Stop, Tuberprop) su bila povučena iz prodaje još 22. svibnja, a primjena zaliha je dopuštena u našoj zemlji samo do sutra, 8. listopada. Stoga je sredinom kolovoza raspisan Natječaja za tip operacije 4.1.1 "Restrukturiranje, modernizacija i povećanje konkurentnosti poljoprivrednih gospodarstva - ulaganja u skladišne kapacitete za krumpir".
Nikola Vidaković, direktor 'Agrovelebita', tvrtke iz općine Lovinac koja proizvodi lički krumpir, još 2015. godine zaštićen na razini EU, kaže da su se javili na spomenuti natječaj, kako bi ušli u rekonstrukciju sortirnice u Gospiću te napravili novo skladište protiv klijavosti tijekom njegova pohranjivanja. Dodao je da će to zahtijevati investiciju od najmanje osam milijuna kuna, ali računaju i na povrat 70 posto sredstva, prođu li na ovom natječaju.
Prema njegovim riječima, dosad jesu koristili sredstva na bazi te zaštitne tvari, ali zbog zabrane ove godine ne očekuje nikakve probleme. "Za iduću se sezonu moraju riješiti pitanja skladištenja, što će zasigurno nagodinu utjecati i na povećanje cijene krumpira uslijed osjetno većih troškova njegove proizvodnje", napominje.
Ove jeseni očekuju nešto više od tisuću tona jestivog i sjemenskog krumpira. Radi se o jako dobroj godini, gotovo pa rekordnoj za ovo povrće u Hrvatskoj općenito. Ipak, u Lici, zadnja dva tjedna, konac rujna i početak listopada, nisu bili dobri vremenski uvjeti za njegovo vađenje. Prinosi su na 36 hektara krumpira u sastavu tvrtke, bili jako dobri, blizu 30 tona po hektara. "Što je realno uz navodnjavanje blizu 20 hektara i dobru opremu u koju je znalo biti uloženo zadnjih godina i više milijuna kuna", napominje.
EK zabranjuje klorprofam - sredstvo koje sprječava klijanje krumpira
No, uslijed nove krize, pandemije koronavirusa, iako se ona nije negativno odrazila na prodaju mladog krumpira u turističkoj sezoni sa četiri hektara u Dalmaciji (što je bilo širenje dohodovne proizvodnje za 11 stalno uposlenih na cijelu godinu), planirane investicije su ove godine morali srezati s pet na dva milijuna kuna, jer su i banke već zaoštrile uvjete kreditiranja poljoprivredne mehanizacije.
"Cilj je doći do 1.500 do 2.000 tona proizvodnje ličkog krumpira, koji je poznati brend kojega smo spasili od propadanja, jer se nekada samo u Lici prozvodilo 70.000 tona ove kulture", kaže Vidaković.
Za kvalitetno i dugo čuvanje potrebna su specijalna toplinski izolirana skladišta s uređajima za hlađenje gomolja i aktivnom ventilacijom (uz aplikaciju za praćenje temperature i sadržaja vlage vanjskog zraka). Gomolji su 'živa bića' koja disanjem oslobađaju toplinu i čuvanjem na hrpama neprimjerene visine, bez prozračivanja, postaju podložniji negativnim fiziološkim poremećajima i razvoju patološke truleži i gnjiloće jer u hrpi temperatura mase za četiri dana naraste 1°C.
Prije dugotrajnijeg čuvanja prvo ih treba osušiti i tijekom dvotjednog razdoblja pospješiti zarašćivanje rana, a idealno bi bilo pri optimalnoj temperaturi 15° do 18°C propuhivati oko 14 dana zrak s povišenom vlagom. Nakon toga se hrpa stolnog ili jestivog krumpira za višemjesečno čuvanje tijekom zime hladi na 6° do 7°C, a onaj za čips na 8 do 9°C. Prije pražnjenja skladišta masu bi prije trebalo zagrijati na 14° do 15°C.
Nikola Vidaković: Cilj nam je s Ličkim doći do 10 posto udjela na domaćem tržištu krumpira
U praksi se urodi čuvaju u nedovoljno izoliranim prostorijama i podrumima, pa zimi često dolazi do "zaslađivanja", a naročito ako se temperatura spušta na vrijednosti ispod 6°C. Tek posljednjih dvadesetak godina pojedini proizvođači jestivog krumpira ugrađuju u skladište aktivnu ventilaciju za provjetravanje i ohlađivanje.
Pritom vlasnici moraju poznavati zahtjeve kapaciteta ventilatora spram propuhivanja kroz masu uskladištenog krumpira (npr. 150 kubičnih metara zraka u 1 satu na 1 tonu) te posjedovati senzore koji stalno mjere temperaturu i vlažnost vanjskog zraka i temperaturu mase gomolja u skladištu.
OPG Dodlek: Prve su krumpire proizveli dok se još oralo konjima
Umjesto povučenih sredstva iz primjene na osnovi klorprofama, Ministarstvo poljoprivrede izdat će dozvole za 'zamjenska' sredstva 1,4-Sight (metilnaftalen) i Biox-M (ulje klasate metvice). No, za primjenu ovih pripravaka potrebni su posebni uređaji te izolirana skladišta s aktivnim prozračivanjem.
Manjim se proizvođačima, kojih je sve manje, a koji ga uzgajaju samo za vlastite potrebe preporučuje da nakon vađenja krumpir odstoji barem 24 sata na hrpi u sjenovitom i ne previše vlažnom mjestu. Nakon toga je dobro gomolje probrati i sortirati ih po veličini u manje drvene ili prozračne plastične sanduke, pritom odbaciti oboljele i izdvojiti one mehanički oštećene. Prostorija za čuvanje mora biti dovoljno zamračena, nekad je to u Lici bio trap, s poželjnim rasponom temperature od 4 do 20°C.
Vidaković napominje i da je nužno podignuti prinose i kvalitetu kako bi se zadovoljile potrebe otvorenog tržišta. "Dostava ličkog krumpira u Zagreb, ali i šire, pored prodaje u trgovačkim centrima, se pokazala kao pun pogodak još prije pandemije koronavirusa", zaključuje direktor.
Povezana biljna vrsta
Fotoprilog
Tagovi
Autor
Zeljko Serdar
prije 4 godine
Europska unija glavni je uvoznik hrane. Stroga pravila uvoza u pogledu higijene hrane i hrane za životinje, sigurnosti potrošača i zdravstvenog stanja životinja imaju za cilj osigurati da sav uvoz ispunjava iste visoke standarde kao i proizvodi iz same EU. Kontrola uvoza presudna je u provjeri usklađenosti hrane i krmiva s relevantnim zahtjevima EU. Postoje stroga pravila i postupci za uvoznike, tarifne informacije EU-a, antidampinške mjere, integrirani sustav za upravljanje dozvolama (SIGL) za informacije o kvotama. Trenutni pristup kontroli uvoza razlikuje se ovisno o sektoru. U EU, a samim time i u RH, obavezno je usmjeravanje proizvoda prema graničnim nadzornim jedinicama gdje se provjera primjenjuju na žive životinje, proizvode životinjskog podrijetla, biljke i biljne proizvode zbog rizika koje te robe mogu predstavljati u odnosu na zdravlje životinja ili biljaka. Vjerujte mi nema prolaza za gore spomenuti klorprofam. To ne znaći da pokušaja nema, ali takva roba od proizvođača iz neke treće zemlje koji bi je pokušao izvesti u EU, uništava se ili vraća u zemlju iz koje dolazi. Druga je stvar što smo mi, RH na samoj vanjskoj granici EU, što imamo "meki" trbuh prema zemljama van EU i što nekima odgovara trenutna pozicija. Možda će ovo izgledati grubo ali, zamislite na trenutak borbu stanovnika RH koji ima dvojno državljanstvo, jedan dio njega je građanin Europske Unije, koji u potpunosti poštuje zakone EU, a jedan je...,(nadopunite sami), toliko i hvala. Ps. Nije mi namjera ovime nikoga uvrijediti, povrijediti ili omalovažavati, jednostavno tako stvari stoje.
Zeljko Serdar
prije 4 godine
Činjenice naspram "rekla/kazala". Nema šanse da neka tvrtka koja puni trgovačke centre u EU voćem ili povrćem iz Srbije, Makedonije, Crne Gore, BiH...nema GLOBALGAP. GLOBALGAP protokol pokriva različite poljoprivredne proizvode općenito, najčešće se primjenjuje u proizvodnji voća i povrća. Ta su djela počela kao pokret civilnog društva u Njemačkoj i širila se na cijeli svijet u kratkom vremenu. Budući da je najveće tržište u kupnji svježeg voća i povrća zemlje Europske unije, a GLOBALGAP certifikat se traži kao obvezni dokument u uvoznim transakcijama tih zemalja. Vodeći uvoznici voća i povrća u Europi zahtijevaju GLOBALGAP certifikat za proizvode koje kupuju. To je važna prednost za proizvođače u zemljama koje prodaju poljoprivredne proizvode Europskoj uniji. Osim standarda dobre poljoprivredne prakse, treće zemlje također donose potrebne pravne propise kako bi se uskladili s ovim protokolom. GLOBALGAP se primjenjuje i na individualne poljoprivrednike i na proizvođačke grupe poljoprivrednika (npr. Zadruge, velike izvoznike, pakirnice, itd.). Transparentnost i sljedivost su najvažniji uvjeti u GLOBALGAP aplikacijama. Svi procesi počevši od pripreme tla za sadnju do svih faza proizvodnje i isporuke potrošaču su pod kontrolom i svaka aktivnost se bilježi. Ako mi ne vjerujete pitajte nekog od srpskih, makedonskih... izvoznika na EU tržište.
Zeljko Serdar
prije 4 godine
U potpunosti podržavam zakon po kojem je Europska komisija 17. lipnja prošle godine donijela provedbenu uredbu o neproduljenju odobrenja aktivne tvari klorprofam koji se više nije smjela koristiti i to od 01. 01. 2020. godine u zemljama EU. RH je dobila grace period do 08.10. 2020. Radi se o inhibitoru klica i herbicidu koji sprječava klijanje konzumnog krumpira u tijeku skladištenja. Djelatna tvar smanjuje intenzitet disanja gomolja te ih tako štiti od gubitka vlage i hranjivih tvari. Izrazito problematično područje za klorprofam utvrđeno je u vezi s rezultatima indikativne procjene rizika za potrošače prema kojima i klorprofam i njegov glavni metabolit 3-kloranilin predstavljaju akutni i kronični prehrambeni rizik za potrošače. Ako želite odgoditi klijanje vašeg krumpira probajte ulje klasaste metvice.