Pretraga tekstova
Najbolje je koristiti kišnicu, filtriranu ili vodu koja je zamrznuta i zatim otopljena. U koje vrijeme je najbolje zalijevati?
Voda je od vitalne važnosti kod sjetve i uzgoja rasada. Ona pokreće procese klijanja i nicanja u sjemenu i neophodna je za daljnji rast i izgradnju biljnog tkiva. Potreba za njom ovisi od biljne vrste, faze u kojoj se biljke nalaze, kvalitete supstrata, temperature, gustoće sjetve, vlažnosti supstrata i zraka.
Voda iz slavine nije pogodna za zalijevanje, jer je tvrda, odnosno sadrži dosta soli kalcija, magnezija i drugih. Pored toga sadrži sredstva za dezinfekciju. Najbolje je koristiti kišnicu, filtriranu ili vodu koja je zamrznuta i zatim otopljena.
Kako bi se ubrzalo nicanje, sjeme se dan ranije potapa u tekućinu. Najbolje je kada se koristi otopina ili čaj koji će istovremeno obaviti dezinfekciju sjemena.
Kako ubrzati klijanje i nicanje sjemena? Evo 5 prirodnih načina
Prije sjetve supstrat se dobro zalije. TIjekom uzgoja rasada ne treba pretjerivati, jer će previše vlage rezultirati propadanjem korijena, listovi žute. Supstrat ima manje zraka.
Voda ne smije biti prehladna i prevruća. Optimalna temperatura se kreće od 20 do 25ºC. Nema potrebe da se prokuhava.
Mladim biljčicama možemo naštetiti prekomjernim zalijevanjem. To povećava rizik od pojave bolesti, ali i štetnika. Obratite pažnju na učestalost i količinu zalijevne norme, redovno provjetravanje. Od trenutka kada se pojave, mlade biljke su veoma osjetljive kada je u pitanju opskrbljenost vodom.
Svakoj vrsti treba pristupiti zasebno, jer imaju različite zahtjeve. Paprika i rajčica su umjereni potrošači i smeta im prevlažna sredina, dok krastavac voli nešto vlažniji supstrat.
Jutro je najbolji termin da se obavi ovaj posao. Poslije nicanja zalijevanje se obavlja jednom u tri do četiri dana. Kada sadnica formira prvi pravi list smanjuje se i time potiče razvoj korijena. Povećava se zalijevna norma, a provodi se samo jednom tjedno ili dva puta na većim temperaturama. Za biljke koje vole vlagu, zalijevanje se obavlja dva puta tjedno.
Tagovi
Zalijevanje rasada Zalijevanje presadnica Uzgajanje rasada Voda iz slavine Filtrirana voda Doba dana Zalijevanje ujutro
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
jasenko mandura
prije 2 godine
Andrej žalec Kakve su danasnje kisnice to je vec tema za raspravu. Ja zaista mislim da od ovih kisnica treba bjezati glavom bez obzira. Nakupljati ju oa filtrirat jos i ima smisla. Sve ostalo po pitanju kisnice je katastrofa.
Andrej Žalec
prije 2 godine
Ako nemate druge vode za zalijevanja osim iz vovovoda, sipajte tu vodu u neku ozt+tvorenu posudu i ostavite 24 sata. U to vrijeme klor, koji ubija mikroorganizme, bez kojih vaša biljka ne može ispari i nestane. Savjetujem, da kupite vazdušnu pumpu za akvarije (nije skupa) i stavite je da prozrači vodu za zalijevanje barem 24 sata. Ako ikako možete, da spremite kišnicu, to vam je najjeftinije i najbolje rešenje.