Pretraga tekstova
Brojna istraživanja pokazala su da je uzgoj povrća u pustinjama zaista moguć, a uz pravi način navodnjavanja i morska je voda korisna. Rajčice posebno dobro uspijevaju u pustinji
Pokušaj uzgoja povrća u pustinji do sada bi većina od nas ocijenila kao sizifov posao ili nemoguću misiju. No, ima i onih kojima je rješavanje ovog problema predstavljalo izazov, a došli su do izvanrednih rezultata. Zahvaljujući novim načinima navodnjavanja danas je u pustinji moguće uzgojiti voće i povrće koje nije karakteristično za sušne krajeve, poput primjerice rajčica.
Profesor Gideon Oron sa sveučilišta Ben - Gurion u izraelskom Negevu, godinama se bavio upravo problemom načina zalijevanja voća, povrća i žitarica koji bi omogućio njihov uzgoj u pustinjama. Poznati sustav navodnjavanja "kap po kap" bio je polazišna točka. Prednost je što crijeva danas mogu biti dugačka i do 500 metara, a pomoću posebne membrane tlak u crijevu ostaje isti sve vrijeme zalijevanja.
Nekoliko je mogućnosti da se u pustinju dovede voda, a da se navodnjavanje ne oslanja isključivo na oaze, izolirana područja pod vegetacijom u pustinji, jer i njihove zalihe vode zbog prekomjernog korištenja, u određenom trenutku mogu presušiti.
Postoje primjeri zemalja koje za navodnjavanje koriste reciklirane otpadne vode iz gradova, dok u Etiopiji primjerice, imaju terase u sušnim visoravnima gdje su iskopani rovovi kako bi se omogućilo curenje kišnice u tlo te povećala razina podzemne vode.
U Australiji se koristi i morska voda za navodnjavanje povrća pa, iako zvuči nevjerojatno, paprike, rajčice i krastavci mogu uspijevati i u najsušnijim predjelima na svijetu. Kod ovakvog navodnjavanja važno je da se cijevi nalaze 30-60 cm ispod tla kako slana voda ne bi dovela do prevelike slanosti tla. Na ovaj način slana kora bi se stvarala tek duboko u tlu i ne bi štetila korijenu biljaka. Iako je u pustinjama čest problem s visokim temperaturama zraka, sunce ubrzava fotosintezu, a budući da vlada suho vrijeme, onemogućeno je i širenje raznih bolesti.
Prema tvrdnjama Michaela Hermanna, stručnjaka za agrokulturu iz tvrtke Crops for the future, a koje prenosi Deutche Welle, prema dosadašnjim iskustvima u pustinjama posebno dobro uspijevaju rajčice, a malo više vode značajno poboljšava rezultat te dodaje: "Kada biste na polju pšenice koristili jednaku količinu vode, također bi se vidio bolji rezultat, ali to ne bi bilo ništa u usporedbi s povećanom količinom rajčica". Herman ističe i da se žitarice mogu lako skladištiti pa postoji tendencija kupovine jeftinijih žitarica iz inozemstva dok će lokalne zajednice, kada je riječ o povrću, radije kupiti ono uzgojeno u blizini nego smrznuto uvozno. Tako poljoprivrednici u udaljenim područjima, primjerice pustinjama, imaju mogućnost bolje zarade, ako uzgajaju povrće.
Foto: depositphotos.com, lightpoet
Tagovi
Uzgoj povrća Pustinja Navodnjavanje Gideon Oron Recikliranje otpadne vode Navodnjavanje morskom vodom Michael Hermann Crops for the future Povrće iz pustinje Povrtnjak u pustinji Vrtovi u pustinji
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
U hladnjači kod Osijeka