Na izloženim proizvodima napisali su cijene koje im za svaku povrtnu kulturu nude otkupljivači kako bi građani jasno vidjeli razliku koliko oni dobiju za svoj rad i trud, a koliko plaćamo na blagajnama trgovačkih centara.
Za samo deset minuta, gotovo pet tona povrća podijeljeno je građanima u četvrtak u središtu Virovitice. Na Trgu kralja Tomislava, pod satom, okupilo se dvadesetak proizvođača, a podršku je slanjem svojih proizvoda pružilo još toliko seljačkih gospodarstava Podravine. Učinili su to u znak prosvjeda nakon nedavnog prekida otkupa zbog čega su bili prisiljeni baciti više od 10 tona paprike i krastavaca.
Željeli su javnosti ukazati na brojne probleme s kojima se susreću i vladajućima poslati poruku da uvoz uništava domaću proizvodnju. Uz paprike i krastavaca bilo je tu rajčica, tikvica, lubenica, dinja, kupusa, patlidžana, kukuruza šećerca, a jedan je proizvođač donio i šljive.
Prestali im otkupljivati urod: Podravski povrtlari bacili više od deset tona paprike i krastavaca
Na izloženim proizvodima napisali su cijene koje im za svaku povrtnu kulturu nude otkupljivači kako bi građani jasno vidjeli razliku koliko oni dobiju za svoj rad i trud, a koliko plaćamo na blagajnama trgovačkih centara.
Zoran Kovač iz Vukosavljevice ističe kako su se na ovaj čin odlučili iz očaja. Povrće uzgaja na hektar i pol plasteničke proizvodnje te dva i pol hektara vanjske.
"Građani misle da se poljoprivredni proizvođači bogate koristeći državne poticaje, a mi na svakom kilogramu proizvedenog povrća gubimo zbog politike otkupih cijena. Željeli smo ih upozoriti da netko na tome zarađuje ogromne novce, a mi dobijemo mrvice“, kaže Kovač.
Objasnio je kako se otkupne cijene mijenjaju svakih nekoliko dana, a na primjeru krastavaca čije se cijena od 20 centi nije mijenjala više od mjesec dana plastično je objasnio koliko gubi.
"S 20 centi ne mogu pokriti ni troškove berbe, a gdje su još amortizacija i ostali troškovi“, kazao je.
Ivan Počepan iz Rogovca uzgaja 350 do 400 tona povrća godišnje. Ove godine prodao je 80 posto uroda, ali po cijenama kojima ne može pokriti troškove proizvodnje. "To su cijene koje omalovažavaju hrvatskog seljaka i ne jamče nikakav napredak“, kaže Počepan.
Dodao je kako je otkupna cijena krastavaca bila 20 centi, a da bi bili na nuli potrebno je 40 do 50 centi. "Cijena koju dobijemo i ona koju potrošači plaćaju u trgovačkim centrima nema veze jedna s drugom. To su marže do čak 200 posto. U tom lancu proizvođač dobije mrvice. Paprika koja mi je primarna kultura je išla po 80 centi, a vrijednost proizvodnje je jedan euro. U takvim okolnostima ne vidim smisao da nastavim proizvoditi", kategoričan je Počepan.
Smatra da je rješenje u zaštiti domaćeg proizvođača smanjivanjem poreza za OPG-ovce, kontroliranjem marži u trgovinama i kontrolom uvoza
Danijela Stanešić iz Vukosavljevice smatra da nisu toliko krivi otkupljivači koliko uvoznici i da država može i mora iznaći mogućnosti uvesti reda kako bi zaštitila domaću proizvodnju.
Marija Komra iz Špišić Bukovice kaže kako ne pamti tako niske otkupne cijene te kako su one sramotne i ponižavajuće. "Ne možemo od toga ni preživjeti, a kamoli živjeti“, kazala je.
Ove sezone posadila je 60 tisuća sadnica i ne zna što će s njima jer otkupna cijena od 17 centi nije dostatna za pokriti troškove proizvodnje.
Građani su u velikom broju došli podržati proizvođače. Mnogi nisu stali u red po besplatno povrće. Nada Bartolić iz Virovitice i sama proizvodi, a kad kupuje čini to isključivo na tržnici kod poznatih proizvođača.
"Ništa im drugo nije preostalo nego izaći na ulicu i podijeliti svoje proizvode ljudima. Prestrašno da su na ovakav način prinuđeni skrenuti pozornost na svoje probleme, Znam da se neke norme mora poštivati, ali me ne zanimaju europske kvote. Žalosno je što nemamo organizirani slijed od proizvodnje od polja do stola“, kaže Bartolić.
Prosvjed podržava i Josip Troha. "To je odraz stanja u državi. Dok si jedni dižu plaću za dvije tisuće eura ovi ljudi nemaju za kruh, a krvavo rade. Oni nemaju od koga uzeti, uvijek se uzimalo njima, a sada je ta otimačina doživjela vrhunac“.
Podršku je došao dati i gradonačelnik Virovitice Ivica Kirin. "Nije to problem od jučer, već se godinama vuče, i to ne samo kod nas. Evo, i u Europskoj uniji poljoprivrednici prosvjeduju zbog nelojalne konkurencije", komentirao je.
Naši proizvođači moraju poštovati zakone Republike Hrvatske, ali i ono što nam nameće EU, a to košta, dodao je i istaknuo da misli da država ne bi trebala bježati od uplitanja bez obzira na tržišnu ekonomiju.
"Moramo naći model kako dati podršku poljoprivrednim proizvođačima i kao država i kao lokalna i regionalna zajednica. Trebamo im omogućiti da naš proizvod završi na domaćim stolovima", rekao je Kirin novinarima.
Proizvođači od resornog ministarstva očekuje konkretne odgovore što misle poduzeti u cilju zaštite domaće proizodnje, a sljedeći korak je organizacija ovakve akcije u Zagrebu.
Fotoprilog
Tagovi
Autor
Đuro Japaric
prije 5 mjeseci
Trenutno su KRIMINALCI koji se nazvaše zastupnici hrvatskog sabora , na podužem ljetnom odmoru , da se odmore od NE RADA ! Novi ministar i novi državni tajnici ne mogu ništa bitno napraviti , ali mogu mlađi radno sposobni , NAPUSTITI ovu kvazi državicu ! Godine su me PREGAZILE , da nije tako u ovom SRANJU ne bi bio ni 5 minuta ! Dadoše mi potvrdu na još godinu dana za državnu zemlju ! Pa neka PENAVA i njegovi ministri uzmu zemlju na godinu dana !
Marta Radić
prije 5 mjeseci
U RH vam to u ministarstvu ovako tumače...ako pokušate se organizirati i izvoziti na EU tržište ili treće zemlje..tada kažu da sirovina treba ostati u RH i stvoriti dodatnu vrijednost i osnažiti prerađivačku industriju. Kada ti isti "pedaliraju" domaćeg proizvođača , tada u MPS kažu , otkupljivačima i prerađivačkoj industriji je teško i neizvjesno..oni su na otvorenom tržištu.
SASA FRANIC
prije 5 mjeseci
Farma Lužak ti izlazes predavanje koje i tako svi zanju. a tvoji zakljucci ne stoje. po tebi sve je na poljoprivredniku, a drzava ne treba nicim utjecati. proizvodi koliko uspijes, pa onda gleda sto ces si tim?? prvo ugovaranje otkupa je najnormalnije u svim drzavama. i to daje sigurnost i otkupljivacu i proizvodjacu. ako se otkazuje otkup, a dovozi ot tko zna gdje, onda netko u ministarstvu treba pogledati zasto do toga dolazi. i reagirati. ili dizati potocaje ili nesto drugo. a to da je EU sklopila razne dogovore o trgovini pa tu HR ne moze nista ne stoji. sve se moze ako se hoce. vec je bilo slucajeva da clanice ne postuju nakazne EU dogovore i zastite svoju domacu proizvodnju. samo tko bi to od sluga u HR mogao napraviti je pitanje. receno je da uvezeno nije proizvedeno po istim tim standardima koji se traze u EU. i po tome se moze zabraniti uvoz ako je npr. proizvedeno zabranjenim u EU pesticidima ili slicne stvari. sve se moze ako ima netko pametan i sposoban. ali takvih kod nas nema niti jedan.
Farma Lužak
prije 5 mjeseci
Opet mjesate kruške i jabukr ali ako cam je tako lakše neka vam bude. Ulaskom Hrvatske u EU ušli smo na zajedničko tržište od 500 milijuna kupaca ali u proizvođač što mnogi zaboravljaju. Isto tako ta ista Europska Unija je sklopila niz ugovora o slobodnoj trgovini sa zemljama koje nisu članice EU. Dakle Hrvatska država tu nema šta zabranjivati niti to može. Druga je stvar i vjerojatno najveći problem to što je Hrvatski poljoprivrednik ušao u EU potpuno nepripremljen, tehnički i t ehnološki zaostao a financijski podkapacitoran. Industrija i poljoprivreda su platile cijenu ulaska u EU i to nije tajna . Nemogu govoriti o tome dali se je moglo bolje ispregovarit uvjete za poljoprivredu ali ovi šta su ispregovarani su doveli do sloma cijelog poljoprivredniog sektora. Dok se je poljoprivreda u Njemačkoj,Italiji ili Austriji razvijala u tržišnoj utakmici 70 godina i gdje su svake godine odpadali najlošiji u Hrvatskoj se je ozbiljnije počela razvijati poljoprivreda 2000 godine i u 13 godina se nije mogla ni uspijela organizati ozbiljnija poljoprivredna proizvodnja. Treba isto tako znati da je 1.7.2013 otvoreno tržište RH za sve poljoprivredne proizvode bez carina i prelimana koje bi štitile domaću proizvodnju a u isto vrijeme Eu je iz svog proračuna za poljoprivredu daka sami 25% sredstava za isplatu poticaja i ti je se povecavalo prvih pet godina za 5% godišnje a zadnjih 5 godina po stopi od 10% godišnje da bi tek 2013 cijeli iznos za poticaje došao iz Europskog proračuna . Dakle nismo ni blizu toga da smo u istoj poziciji sa Europskim poljoprivrednicima i to je stvarno stanje i tu treba još znati da je vlada RH isplaćivala prosječno 18,5 % manje od punog iznosa poticaja tako da je po toj osnovi isolacen jedan godišnji iznos poticaja manje u šest godina. Međutim to sve je prošlo svršeno vrijeme i to treba znati ali na to se ne treba vraćati jer nema koristi. Ja želim reći da je poljoprivrednik poduzetnik koji mora biti i traktorist i ekonomist i menadžer. Dok god netko bude mislio da će netko drugi riješiti problem otkupa ništa od prosperiteta. Nema malog i velikog poljoprivrednog proizvođača već uspješnog i ne uspješno g . U velikoj ste zabludi svi koji mislite da će država ili neko u ime države nešto napraviti za vas. Da to oni mogu ili znaju napraviti bi to najprije za sebe.
SASA FRANIC
prije 5 mjeseci
Farma Lužak nemoj ti tu pisat nikakve usporedbe, posebno ne ono sto nema nikakve veze s temom. tu ljepo pise, kod nas postoje jedni standardi proizvodnje, jedna pravila i jedna cjena rada i ulaza. a onda dozvole uvoz iz zemalja koje ta pravila nemaju. nema nijedan razlog da se nesto uvozi sto se isto tako moze proizvoditi kod nas. posebno ne iz zemlja koje nisu EU i ne treba s njima imati nikakve dogovore o trgovini. i tu drzava treba utjecati. prvo ne dozvoliti uvoze iz zemalja koje nam ne trebaju u nikakvim dogovorima o trgovini. a drugo ako drzava hoce da se proizvodi poljoprivrednika prodaju jeftino, onda treba dati dovoljne poticaje proizvodjacima da im pokriju rad i troskove, a oni neka ona prodaju jeftino preradjivacima.
Marta Radić
prije 5 mjeseci
Da politika kontrolira mnogo toga u našoj prehrenbenoj industriji..to se zna. Gledajte samo jedan primjer. Pred parlamentarne izbore povrtlari nisu imali problem prodaje , prošle sezone sve se prodalo, dobra cijena. Podravka kroz medije marketiški djeluje..kako traži povećanje domaće proizvodnje za svoje potrebe. Drugim riječima u javnosti se stvara atmosvera sigurnosti , stabilnosti i održivoj proizvodnji s tendencijom rasta i razvoja. Poslije parlamentarnih izbora. Sve obrnuto..više nema stabilnosti , te značaj domaće proizvodnje.. Jedno je sigurno..premaleni smo ,da bih imali neku značajnu ulogu u proizvodnji hrane unutar EU , ovisni o domaćim prekupcima i mešetarima..tako da je sudbina jasna. Nije ni čudno da stagniramo u sektoru poljoprivrede...biti će i gore..Kriza kuca na vrata...
Marta Radić
prije 5 mjeseci
Dobar komentar...ključ je organizacija , marketing , te kupujmo hrvatsko.. No ključ je zašto bi kupovali hrvatsko..e tu smo još tanki između dva uha.
Tomislav Bribirski
prije 5 mjeseci
Ovo je vapaj hrvatskog poljoprivrednika i mora se shvatiti ozbiljno. Ljudi, vlada ne može učiniti puno jer smo naš zakonodavni suverenitet većinski predali Bruxellesu, ali sami možemo dobiti tržišnu utakmicu i nadigrati velike tržišne lance i njihovu gramzljivost putem tehnologije, pametnog marketinga, osvještavanja potrošača i udruživanja u kratke lance opskrbe od polja do praga, kao što su to recimo učinili Talijani kroz campagnaamica.it s preko 10.000 proizvođača. Pogledajte primjer Međimurskog Štacuna ili mlade osječke ekipe iz plodovi.hr. U samo četiri godine postojanja imaju prosječni rast prihoda proizvođača od preko 160%, a nude kompletno rješenje trženja poljoprivredno-prehrambenih proizvoda i administrativno rješenje koje vas rasterećuje papirologije. Dvaput tjedno do vas dolaze sakupljači pokupiti vaše proizvode da se možete fokusirati na rad u polju, dobijate pomoć i savjetovanje pri marketingu, a prvog i petnaestog u mjesecu vam na račun sjeda vaš profit. Hrvatske potrošače moramo izliječiti ovisnosti o lako dostupnoj, jeftinoj, ali nekvalitetnoj uvoznoj hrani niske nutritivne vrijednosti s iscrpljenih polja velikih industrijskih proizvođača koji vertikalnom integracijom s velikim tržišnim lancima ostvaruju monopol i vještim marketingom zavaravaju kupce da kupuju kvalitetno i domaće. Nisam poljoprivrednik, ali mi je pukao film i dati ću sve od sebe da potpomognem rad naših hranitelja jer se s Marsa vidi da nam prijeti teški prehrambeni kolonijalizam. Sa svakim našim poljoprivrednikom koji od očaja odustane, nestaje i dio našeg prehrambenog suvereniteta, a narodu kojemu je oduzeta njegova hrana, oduzet je i ključni dio identiteta i njegove duše. Skratimo lance, pitajmo odakle dolazi hrana koju kupujemo, kupujmo lokalno. Tko izda, pizda.
Farma Lužak
prije 5 mjeseci
Da,u pravu si,ujutro nam iz HDZ a poslju ljude koji nabrane blago i svaki tjedan kamion smjese a kad trebamo prodati blago iz centrale HDZ a pošalju kupce koji pitaju po kojoj cijeni želite da vam platimo i po cijeni koju kažemo nam plate i naravno još nan isplate poticaje redivno i bez umanjena. I tako već petnaest godina
Đuro Japaric
prije 5 mjeseci
Da li je Hrvatska država ? NE , kad je riječ o poljoprivredi ! PROVINCIJA Austrije a od 1918 SRBIJE ! Od 1991 i Tuđmana , balkansko SRANJE ! Od 1919 i SRPSKO - hrvatske agrarne reforme imamo VELIKO usitnjavanje zemlje i povećanje vlasnika te MODEL poljoprivrednih poduzeća ! 1945 za Broza i njegove komuniste seljaci su KLASNI neprijatelji pa ide na ZEMLJIŠNI maksimum i OTIMANJE privatne zemlje u korist poduzeća ! NIZOM zakona omogućava se USITNJAVANJE i POVEĆANJE broja vlasnika ! I onda Tuđman i HDZ od 1991 prave SRANJE ,a to nastavlja Račan od 2001 ! NISU išli na raspolaganje državne zemlje u KORIST OPG , pa od 2001 do 2008 preko 180 lokalnih vlasti NISU raspisali ni jedan natječaj za državnu zemlju u korist OPG ! NISU ništa poduzeli za lakrdijaške zakone za PRIVATNU zemlju ! I tako u EU ulazimo sa samo oko 960 tisuća ha ! VIDITE sada u DALMACIJI kada izgori ŠIKARA suhozide među kojima je nekada bila stoka i ministricu Vučković koja govori i o PRIVATNOM NE OBRAĐENOM zemljištu ! A ja sam još 95 TUĐMANU napisao da se SEANJE iz BEOGRADA zvano Zakon o nasljeđivanju MORA MIJENJATI ! Pa i NESPOSOBNA Vučković je putem AGROKLUBA ove godine rekla da je to OSJETLJIVO SOCIJALNO pitanje , ZNAČI NEĆE MIJENJATI NIŠTA !
Farma Lužak
prije 5 mjeseci
Nije važno dali sam ja u pravu ili krivu moje pitanje je jednostavno šta bi država trebala učiniti da bi povrtlari bili zadovoljniji? Okupiti papriku i prodati je ili što? Mi imamo ove godine tisuću tona sijena za prodati i nismo ga prodali jer je u cijeloj Hrvatskoj bila dobra godina za travu i po vašem mišljenju sad bi trebalo da nam država otkupi sijeno po fer cijeni jer smo mi eto napravili svoje a "zločesti" kupci ne žele platiti onoliko koliko mi mislimo da smo zaslužili. Gospodo pred trideset godina je završila priča o dogovorenoj ekonomiji gdje je partija naređivala,i čim prije to svi skupa shvatimo i počnemo se ponašati kao poduzetnici prije će nam biti bolje. Nema koristi od kukanja i očekivanja da će netko drugi riješiti naš problema Povrtlari se moraju organizirali u zadruge ili u neki drugi oblik te zajedno nastupati na tržištu. Modela ima mnogo a najgori je da uzgajaš papriku i ocekujes da ti kupac dođe u dvorište i plati koliko to želiš. Država može pomoći naravno ali samo u tome da vrtići, starački domovi i slične ustanove kupuju poljoprivredne proizvode direktno od proizvođača bez javne nabave
Farma Lužak
prije 5 mjeseci
Saša šta bi bilo da neki tvoj susjed koji ima kamion prepreci cestu i zahtjeva od države da mu omogućiti veću cijenu prevoza po kilometru jer nema posla po cijenama po kojima bi on bio spreman voziti. Dali bi ga ti podržao u njegovom prosvjedu?
SASA FRANIC
prije 5 mjeseci
jednostavno banda je dosla i do povrcara. vec je to vidjeno i s drugim granama. cilj je ne da OPG proizvodi povrce, nego da na velikim plantazama tajkuna, radnici za minimalac ili na crno , a najvise migranti proizvode povrce. to je buducnost kako je zamislila banda EU i njihove sluge u HR
Farma Lužak
prije 5 mjeseci
🫢 neki nikao da shvate da je prošlo vrijeme državnog intervenizma i da su poljoprivrednici poduzetnici a ne traktoristi.
Ivan B
prije 5 mjeseci
Glupo pitanje: a zašto se proizvođači ne udruže i onda nude po svojoj cijeni pa nek otkupljivači biraju hoće li uzeti ili neće. Ovaj model uzgoja pa onda čekanja milosti otkupa stvarno nema smisla.
Marta Radić
prije 5 mjeseci
Jedino riješenje..dobra organizacija maloprodaje..dostupnost svakom potrošaću...te izbjegavati trgovačke lance. Drugo svjest potrošaća da kupuje domaće uzgojene proizvode. Ako uvozna roba stoji na polici i nitko ga ne kupuje , neće biti uvoza.