Pretraga tekstova
Obratite pažnju radi li se o kvalitetnim tresetnim posudama i kontejnerima, jer se na tržištu mogu pronaći različite jeftine zamjene koje se prodaju pod takvim nazivom
Za sjetvu sjemena povrća i cvijeća kojeg uzgajamo iz presadnica možemo koristiti gotove posude ili improvizirane.
One se prave od različitih materijala: plastike, stiropora, najlona, papira, ali i treseta. Veličina i oblik ovise od biljne vrste koju namjeravamo uzgajati.
Velika prednost tresetnih posuda i kontejnera je što se prilikom sadnje biljka ne vadi iz njih, već ih zajedno posadimo. Na ovaj način ona ne doživljava oštećenje korijena i stres, a sama posuda se u zemljištu tijekom vremena razloži i dodatno hrani biljku.
Obratite pažnju radi li se o kvalitetnim tresetnim posudama i kontejnerima, jer se na tržištu mogu pronaći različite jeftine zamjene koje se prodaju pod takvim nazivom. Prvenstveno je riječ o posudama od kartona, ali ima ih i od reciklirane plastike.
Da biste izbjegli biti prevareni najbolje je da prije veće nabavke kupite jedan uzorak i testirate ga. Kupljenu posudicu potopite u vodu i ostavite na sobnoj temperaturi 24h. Prava će se raspasti pod prstima, a ona od prešanog kartona ili papira neće jer sadrži puno ljepila.
Nemojte ih kupovati jer će biljka, kada je posadite u zemlju s takvom posudom ostati zarobljena u njoj i na kraju će propasti. Ukoliko ste ih kupili, bolje je da ih koristite kao klasične, od plastike. To znači da ćete kod presađivanja biljku s korijenom i supstratom izvaditi iz posude.
Kao i za sve druge, potrebno je osigurati kvalitetan supstrat.
I pored toga što se u svijetu često koriste, kod nas su tresetne tablete još uvijek rijetko u upotrebi. Prave se na taj način što se treset zbije pod visokim tlakom. Mogu biti različitih veličina i imaju izgled smeđeg plosnatog čepa ili ravnog tanjurića. Kao i kod tresetnih posuda i kontejnera, radi se o ekološkom proizvodu.
Oko nje je obavijena biorazgradiva vrećica koja pomaže da tableta, nakon što upije vodu, zadrži svoj oblik što duže. One trebaju odgovarati veličini biljaka koje ćemo u njima uzgajati. Tako ćemo za uzgoj krastavaca, kupusa i rajčice koristiti tablete promjera 6cm, dok će nam za kulture sa sitnim sjemenom (petunija, jagoda) trebati one promjera 2,5 do 3,5 cm.
Za tablete nije potrebno pripremati supstrat i to je prednost njihove primjene. Dovoljno ih je zaliti i ostaviti da nabubre. Kada usvoje vodu, povećaju zapreminu do osam puta.
Tagovi
Treset Tresetne posude Tresetne tablete Ekološka poljoprivreda Uzgoj presadnica Kako posijati Kako posaditi
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/