Ovom se proizvodnjom bavi posljednjih desetak godina. Otkrio nam je što kalifornijske gliste vole, a što ne, kako ih rasproda već do svibnja te kako dobiti kvalitetan humus.
Kako je to imati milijun životinja najbolje zna Tomislav Razum, vlasnik OPG-a Razum iz Gornje Stubice koji posljednjih deset godina uzgaja kalifornijske gliste. Uz njihovu pomoć godišnje proizvede sto kubika najkvalitetnijeg glistenjaka ili glistinca ili glistina.
U ovo doba godine obično vadi iz bazena humus koji su gliste prerađivale od proljeća i stavlja ga na hrpu gdje će se pod ceradom još dodatno razgrađivati i sušiti do ožujka. U to vrijeme će krenuti pozivi i kao svake godine početkom svibnja OPG više nema ovog crnog zlata za prodaju.
"Počeo sam se baviti proizvodnjom humusa prije deset godina, jer sam htio iskoristiti zemljište koje imam za neku proizvodnju, ali kako ovdje oko kuće imam malo i inače je u Zagorju to zemljište dosta rascjepkano po različitim lokacijama, započeo sam s glistama", prisjeća se Tomislav koji je od jednog legla ubrzo prešao na pedeset. Gliste su nezahtjevne, kaže, i za razliku od ostalih OPG-ova, njegov može povremeno zatvoriti vrata radi korištenja godišnjeg odmora jer će djelatnici strpljivo čekati hranu i do mjesec dana.
Kad je počinjao dobio je odlične savjete od poznatog proizvođača OPG-a Škrljak čija je legla kupio i koji rado i sam prenosi znanje drugima.
"Najbolje je kad netko kupi leglo da dođe ovdje kod mene i vidi kako se ja brinem o glistama i kako je najbolje napraviti bazen", priča nam. Kaže da je važno zaštititi ih od krtica jer one jedu gliste. Zato se na dno stavi ili farmer pletivo ili se izbetonira, može i bez armature, govori ovaj proizvođač dok prolazimo kraj ribnjaka iz kojeg ljeti zalijeva gliste i time dodatno gnoji humus. Njegov najnoviji glistenjak napravljen je od betonskih blokova za koje čak nije koristio vezivo što mu olakšava i prenošenje humusa, a najmanja je investicija.
Za njihovu hranidbu najviše koristi konjsko, kravlje i ovčje gnojivo i nikako ne savjetuje korištenje kokošjeg jer ono ima sastojke koji im ne odgovaraju. Tijekom godina naučio je već što vole, a što ne.
"Zapravo sve ono što se savjetuje inače za kompostiranje je dobro i za gliste, uz naravno, stajsko gnojivo. Ono što ne vole je piljevina koju često bacaju na gnojivo radi uklanjanja neugodnih mirisa, nju jednostavno neće preraditi", otkrio je. Savjetuje da voće i povrće treba što više usitniti jer time brže ide proces prerade, dodajući kako piljevina i ostaci crnogorice mijenjaju pH pa njih ne ubacuje kao ni prevelike količine citrusa iako će i njih preraditi, ali sporije nego ostalo voće.
One su kod Tomislava na otvorenom, izložene kiši i snijegu, ali pokrivene pod debelim slojem lišća, trave i slame. Ne vole svjetlost i zato je taj sloj najvažniji ljeti kad su zapravo najosjetljivije.
"Ljeti u srpnju i kolovozu usporavaju preradu i skrivaju se u niže slojeve jer im smeta vrućina, pa ih tada treba i zalijevati više", Zapravo je, kaže, poželjno glistenjak napraviti ispod neke krošnje ili krova da nije baš izložen suncu.
Kako se temperature približavaju minusima, one usporavaju preradu i povlače se u niže slojeve, pa se čini kao da se pripremaju za zimski san. Sada im nije potrebno davati hranu do sredine veljače jer kako kaže: "Ako su one gladne, to je jednostavno vidjeti jer površina postane skroz ravna i usitnjena, kao ispeglana".
Ono gdje mnogi pogriješe je da gliste prebace na gomilu ili biljnog ili stajskog gnojiva i pretpostave da će one to sve brzo razgraditi. One vole, reći će Tomislav, slojevito hranjenje, dakle u vremenu njihove veće aktivnosti oko deset centimetara organskog materijala svakih deset dana do dva tjedna.
Iako netko ne prosijava humus na proljeće, to je ipak poželjno, jer se time može spriječiti unošenje u tlo nekih ličinki koje jedu korijenje povrća ili sjemenki korova poput ambrozije koje gliste nisu razgradile. Tomislav predlaže da se za prosijavanje uzme mreža za sito širine okna do pola centimetra i jednostavno se pričvrsti za drveni okvir. Sve to stvarno je mala cijena za dobivanje kvalitetnog vrtnog tla.
"Glistenjak je pH neutralan i može se stavljati i izravno na korijenje biljaka što se obično izbjegava", naglasio je.
Za sve one koji bi htjeli vlastito crno zlato to još uvijek možete ako ćete gliste skloniti u natkriveni i zatvoreni prostor. One će biti aktivne uz redovitu prehranu, vlagu i kisik. Iako se vole držati dalje od svjetlosti i hraniti se u površinskim slojevima, ponekad znaju izaći iz glistenjaka, pa se nemojte iznenaditi ako se to dogodi u kućnom uzgoju. Radije provjerite nedostaje li im nešto od uvjeta.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica