Uskoro će pravi trenutak za sjetvu mrkve koja dugo klije i niče sporo. Donosimo savjete kako aktivirati sjeme te ju uspješno uzgojiti
U kontinentalnom području sjetva mrkve može započeti već u ožujku ovisno od vremenskih uvjeta. Odgovaraju joj rahla zemljišta dobrih vodno-zračnih karakteristika. U zbijenom, teškom, glinovitom dolazi do raznih deformacija korijena ili račvanja.
Sjeme mrkve je vrlo sitno. U jednom gramu se nalazi od 1.000 do 1.500 tamnih sjemenki. Klijanje i nicanje je sporo i potrebno je između 14 i 21 dan da nikne.
Njeno sjeme klija i niče sporo, jer se na njegovoj površini nalazi eterično ulje. Kako bi ga aktivirali, potrebno je saprati ovo ulje. Stavimo ga u platnenu vrećicu ili tanju dječju čarapicu i potopimo u toplu vodu koja ima temperaturu od 45 do 50ºC. Ostavimo vrećicu sa sjemenom u vodi dok se ona ne ohladi. Zatim ga izvadimo, prostremo na suhoj krpi i pustimo da se osuši na sobnoj temperaturi. Ovako pripremljeno će nići brže.
Prije sjetve potrebno je pripremiti zemljište. Posebno je potrebno usitniti površinski sloj u dubinu od 5 do maksimalno 10cm. Sama gredica treba biti malo izdignuta od ostalog zemljišta. Tako ćemo spriječiti slijevanje vode u gredicu, odnosno poboljšat ćemo ocjeditost. To je posebno važno jer su proljeća često kišovita i s povećanom vlagom u tlu. Osim toga, izdignute gredice se brže zagrijavaju.
Možete odabrati rane ili kasne sorte. Prema dužini korijena mogu biti duge, kraće ili male, okrugle. Također, obojenost korijena može biti različita, ali se najčešće uzgajaju narančaste, a zatim ljubičaste sorte.
Sjeme ima prirodno tamnu boju. Ako je ono crveno, plavo, zeleno ili neke druge boje to će vam biti znak da je tretirano insekticidom. Postoji i pilirano koje je obloženo hranjivim tvarima. Ovako pripremljeno je u vidu male kuglice i lakše se sije.
Dubina sjetve je do 2cm.
Mrkva se sije u prethodno iskopane male kanaliće na međuredni razmak od 20 do 25cm. Razmak ovisi od sorte, opskrbljenosti vlagom i hranivima i ostale primjenjene agrotehnike. Razmak u redu je oko 3cm. Ukoliko vidimo da je nikla pregusto, otprilike dva tjedna nakon nicanja, potrebno je prorijediti na udaljenost biljaka od 2 do 3cm. Prilikom čupanja pazimo da ne oštetimo korijen biljaka koje ostavljamo. Počupanu mrkvu odnesite na kompostište ili iz vrta. Inače će svojim mirisom privući štetnike mrkve.
Ona može klijati pri temperaturi zemljišta od 3 do 5ºC, ali je poželjno da je temperatura iznad 5ºC jer će tada brže niknuti.
Važno je da sjeme i mlade biljke imaju dovoljno vlage u zemlji. Tijekom rasta se vrši okopavanje i to dva do tri puta. Prihranu obavite jednom do dva puta.
Mrkvu možete sijati u tri sjetvena roka. Osim u rano, sjetvu možemo obavljati tijekom kasnog proljeća i ranog ljeta. Tako ćemo osigurati kontinuiranu berbu.
Može se dogoditi da nakon što smo ju posijali i ona počela klijati nastupe sunčani dani koji će isušiti površinski sloj zemlje i osjetljivu klicu koja se počela razvijati.
Naši stari su to sprječavali tako što smoče papirnatu vrećicu od brašna i prekriju površinu gredice. Time djelujemo na čuvanje vlažnosti zemljišta i omogućavamo joj nicanje.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorica
Eva Mandarić
prije 3 godine
Hvala na uvijek super savjetima gđa. Ranka :)
Tea Januš
prije 3 godine
Pazite kada plijevite 😅😅 da umjesto trave ne ode mrkva! Inače, mrkva mi je naj povrće uz celer. Jedite mrkve 😊