Pretraga tekstova
MetoMotion je izraelski start-up koji radi na višenamjenskom robotskom sustavu za obavljanje radno intenzivnih zadataka u plasteniku
S obzirom da se troškovi rada trenutno kreću od 30% do čak 50% ukupnih troškova plasteničke proizvodnje, u ovom je trenutku važno pitanje smanjenja količine te vrste pomoći, tim više što radne snage globalno nedostaje. Mnoge tvrtke rade na automatiziranim rješenjima, koristeći robote u preuzimanju poslova. Jedan od novih igrača na terenu je MetoMotion. Trenutno traže hi-tech uzgajivače koji su voljni testirati svoj sustav.
Ne žele za 318 kuna na sat brati jagode? Ima tko hoće i za manje - roboti!
MetoMotion je izraelski start-up koji radi na višenamjenskom robotskom sustavu za obavljanje radno intenzivnih zadataka u stakleniku. "Na taj način želimo smanjiti ograničenja i visoke troškove povezane s ljudskim radom u proizvodnji povrća u stakleniku", objašnjava izvršni direktor Adi Nir, dok prikazuje sustav GRoW (Greenhouse Robotic Worker), navodi Horti Daily.
Prvi cilj tvrtke je kreiranje robota za berbu rajčice. "Više od 35% hi-tech stakleničkih površina globalno je ispunjeno rajčicom, što predstavlja potencijal od 16.000 robota i tržište vrijedno više od milijardu dolara", nastavlja Adi.
3D sustav otkriva zrelo povrće i izračunava njegovu lokaciju. Ovaj sustav će maknuti prepreke i neće naštetiti biljci i pldoovima. "S GROW-om smo pokušali riješiti složeni problem na pametan, jednostavan i učinkovit način, a sustav je dizajniran za jednostavne operacije i integraciju u postojeću infrastrukturu i praksu plastenika."
Tijekom berbe u plasteniku, sustav će generirati podatke o plodovima. Na taj način može informirati proizvođača o stresu na biljkama, prognozirati prinos i pomoći u izradi radnih planova. "Automatizirana izvješća poboljšavaju kontrolu nad usjevom i daje vrijedne informacije o raspodjeli prinosa. Na kraju, ne samo da će uštedjeti do 50% troškova za radnu snagu, nego i saznati više o svojem povrću. Očekujemo da će ROI za uzgajivače biti spreman za manje od dvije godine", kaže Nir.
Da bi postigla svoje ciljeve, kompanija trenutno prikuplja sredstva: 1,5 milijuna dolara. Uz to, milijun dolara dolazi iz državnih sredstava. "Želimo dovršiti istraživanja i razvoj te pokuse u staklenicima i na kraju dovršiti dizajn komercijalne varijante". U razvoju robota su im se pridružili uzgajivači koji posjeduju staklenike s visokom tehnologijom i spremni su im pomoći da isprobaju sustav.
Planovi kompanije su ambiciozni: nakon tržišta koje već koristi visoku tehnologije, ciljano tržište su im konvencionalni proizvođači. Planiraju sustav postaviti na različite radno intenzivne zadatke, kao što su obrezivanje, praćenje, oprašivanje i skidanje lišća, a na kraju će istraživati kako ga primijeniti i na drugom povrću. Trenutno se rade testovi na alfa polju, sljedeće godine planiraju beta piloti. Prve strojeve planiraju izbaciti iduće, 2019. godine.
A kako izgleda kada rajčice bere robot, pogledajte u videu.
Tagovi
Berač rajčice Robot berač MetoMotion
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.