Pretraga tekstova
Iako se čini da je ožujak daleko, još samo mjesec dana nas dijeli od odlaska u vrt. Zato pročitajte na vrijeme kada je idealno početi s radovima.
U nedoumici ste što je to što bi od poljoprivrednih radova mogli raditi u ožujku? Evo nekoliko prijedloga odakle početi. Ono što je najvažnije je priprema zemljišta za sadnju. Imate li mali vrt i želite isključivo saditi povrće za svoju obitelj, možete ga prekopati motikom ili štijačom, a koja će vam od ove dvije alatke trebati ovisi isključivo od vrste zemljišta. Imate li veću površinu, najbolje bi bilo da zemljište preorete ili da koristite frezu i motokultivator.
Kada ste prekopali odnosno preorali zemljište, preko njega valja rasporediti tanak sloj zrelog stajnjaka. Nakon toga trebalo bi sve ponovo dobro prekopati, a poslije prekopavanja zemljište treba obogatiti mineralnim gnojivom.
Ako imate rastresito odnosno pjeskovito zemljište najzahvalnije bi bilo da preko njega stavite sloj humusa, treseta ili zrelog stajnjaka. Na ovaj način ćete popraviti strukturu zemljišta i obogatiti mineralnim sastojcima.
Ako ste odlučili da sijere odnosno sadite na glinovitom i zbijenom zemljištu, pored organskog gnojiva trebate dodati i određenu količinu pijeska.
Zemljište koje se nalazi u brdsko-planinskim predjelima i koje u sebi sadrži komade kamena, trebalo bi obogatiti organskim gnojivom, tresetom, zrelim stajnjakom, a komade kamenja izvaditi iz zemlje, pa dodati humusa.
Ono što se već početkom ožujka sije jesu: mrkva, grašak, špinat, blitva, luk, celer, salata i čičoka. U drugoj dekadi, odnosno sredinom mjeseca se siju celer, rotkvice, kopar, pastrnjak i peršin, dok se krajem mjeseca ili u trećoj dekadi sade kupus, koraba (keleraba) i kelj.
Ožujak je idealan mjesec za zasnivanje rasadnica sezonskog povrća kao što su prokulice, brokula, rajčica, cvjetača, kupus, paprika, krastavci, patlidžan, lubenica i dinja, čije se sjeme može pronaći u poljoprivrednim apotekama ili ga možete potražiti od iskusnijih povrćara.
Najbolje bi bilo da za rasadnice pripremite sandučiće ili gajbice s mješavinom pijeska i zemlje. U gajbice raspodijeliti sjeme i blago ga sabiti u zemlju, zatim ga zaliti, pa ostaviti na sunčanom i toplom mjestu do biljka ne proklija.
Pripremljene sandučiće možete ostaviti u stakleniku ili plasteniku, koji se griju, već početkom mjeseca. Ako nemate plastenik ili staklenik, možete bilje prekriti prozirnom folijom, celofanom ili plastičnim i staklenim zvonom. Ovo učinite obavezno, da bi osigurali što veću vlažnost i toplinu, zbog boljeg klijanja.
U ovom periodu idealno je vrijeme da počnete praviti kompost jer je kompostiranje savršen način za recikliranje biljnog otpada, kao i određenog smeća iz kuće. Uz pomoć kompostiranja dobivate idealno gnojivo za vaše biljke.
Također u ožujku možete posaditi i određene vrste ukrasnog bilja, a ruže su idealne za sadnju u ovom mjesecu. Ni za sadnju voćnjaka niste zakasnili, kao ni grmova ako zemljište nije smrznuto ili previše vlažno. Oko stabala starih voćaka može se postaviti kompost ili stajnjak. Na ovaj način se održava plodnost zemlje, suzbijaju korovi i omogućava duže zadržavanje vlage.
Foto: Lisa Logan / Pinterest
Autor
Više [+]
Poljoprivredna tehničarka voćarsko- vinogradarskog smjera s bogatim novinarskim iskustvom u različitim medijima. Ljubiteljica pasa.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 1 tjedan
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/