Pilaši iz Viškovaca kod Požege obrađuju oko 165 hektara zemlje. Dio uroda ide za hranidbu svinja, a osim žitarica, uljarica i kupusa koji uzgajaju duži niz godina, ove su se odlučili i za luk na pet hektara
Pilaši iz Viškovaca kod Požege cijeli se život bave poljoprivredom. Branko Pilaš gospodarstvo je naslijedio od svog oca 2016. godine, a njegov sin, dvadesetogodišnji Patrik od prošle godine vodi vlastiti OPG, čime nastavljaju obiteljsku tradiciju.
Imaju farmu svinja u kojoj uzgoje 250 do 300 grla godišnje, što prasaca, što tovljenika, o kojima najviše brinu "baba i did", kako nam kaže Patrik. Za svinje imaju stalne kupce, potražnja je uvijek veća od ponude stoga planiraju proširiti farmu za još 150 grla.
Dio životinja ide za preradu u suhomesnate proizvode koje prodaju na kućnom pragu, a koje svi zainteresirani mogu degustirati i kupiti u novoj kušaoni kapaciteta 40 osoba opremljenoj pomoću sredstava Europske unije. Prva je to, kažu, kušaonica kulena u njihovoj županiji.
Imali su i edukativno-tematski zabavni park Kukuruzni labirint koji je mamio posjetitelje iz gotovo svih krajeva Hrvatske, ponajviše iz Zagreba.
Ne nedostaje posla ovoj obitelji, budući da obrađuju oko 165 hektara zemlje, pa je bilo potrebno zaposliti dodatnog radnika kako bi se sve obavljalo na vrijeme, budući da Patrik uz rad na gospodarstvu izvanredno studira na Fakultetu agrobiotehničkih znanosti Osijek. Zavolio je poljoprivredu od malih nogu i tu se vidi u budućnosti. Zbog toga se prijavio na novi natječaj za mlade poljoprivrednike gdje mu je želja nabaviti još mehanizacije kako bi bili još napredniji i efikasniji.
Od kultura uzgajaju ječam, pšenicu, kukuruz, soju, suncokret, uljanu repicu, šećernu repu i kupus, a od ove godine u plodored su uvrstili luk (na pet ha).
"Za kupus sami proizvodimo sadnice u plasteniku", priča Patrik. Nabavili su i sjeme luka no vremenske prilike nisu im omogućavale ulazak u polje. Upravo su, uz beskrajnu birokraciju, vremenski uvjeti najveći izazov u proizvodnji, dodaje on, iako osiguravaju sve usjeve, a dio površina (gdje je povrće) navodnjavaju.
"Imamo osigurano tržište za luk, to smo dogovorili odmah prije nabavke repromaterijala", ističe.
Kako je za njegovu sjetvu potrebna posebna sijačica, a njena kupnja se zbog male površine ne bi isplatila, došli su na ideju da isprobaju sjetvu Horsch Maestro pneumatskom sijačicom koja je inače namijenjena sjetvi kukuruza, suncokreta, šećerne repe, soje, sirka, i drugih mahunarki.
Nakon što su serviseri tvrtke Jerković dopremili i podesili stroj, krenula je sjetva koja je uspješno izvršena na površini od pet hektara. Prva je ovo sjetva luka ikad odrađena ovim strojem.
Sijalo se preko pločica za uljanu repicu budući da je veličina sjemena luka od 2 do 2,75 mm, brzinom 4 km/h, na dubinu 2 do 2,5 centimetara. Bilo je potrebno skinuti dva reda, smanjiti razmak na minimalnih 40 centimetara te drugim prohodom ići između redova kako bi se postigao željeni razmak između redova od 20 centimetara.
"Tlo mora biti dobro obrađeno do 3-4 centimetra. Za luk je idealno da sjetvena posteljica bude što plića", pojašnjava Patrik. Kaže nam kako je prvotni plan bio proba sjetve šećerne repe ovom sijačicom, no budući da je uspjela i sjetva luka, vrlo je vjerojatno će kupiti ovaj stroj.
"Išli smo na sklop od 800 tisuća biljaka po hektaru u sjetvi, da kada nikne bude oko 750 tisuća budući da se oko 50 tisuća izgubi u nicanju". Trebalo je paziti da tlo nije premokro i da se dobro uloži sjeme u tlo, da ono ne ostaje vani, što kod ove sijačice nije bio problem budući da ima nagazni kotač koji, kada se sjeme uloži, on nagazi, a zatim se zagrne zemlja.
Ova je obitelj godinama vjerna tvrtki Jerković i Claas traktorima, pa su tako kod njih do sada kupili model Arion 430 (koji su kasnije prodali), Arion 450, Arion 510 te Arion 660, a sva tri koja trenutno imaju su, kažu nam, rentabilno iskorištena. Osim toga, prije dvije godine kod njih su kupili Horsch Versu 3 KR s kojom siju razne kulture, a koju koriste s GPS-om. Njiome znaju u jednom danu posijati i 25 hektara površine, ukoliko se radi o većoj parceli i dobro pripremljenom tlu.
"Koristimo i autopilot na jednom traktoru, sva trojica smo kod Jerkovića obučeni za njegovo korištenje, a dobrobiti su višestruke; nema preklapanja redova, koriste se stalni tragovi, odnosno racionalnije se koristi repromaterial, nema viška ni manjka", naglašava Patrik koji pohvaljuje suradnju s Jerkovićem te njihov brz servis koji im je jako važan u sezoni poslova.
Inače, Horsch Maestro RV/RX može biti opremljena sa 6, 8 i 9 redova s razmakom redova od 70/75 i 80 cm. Kada se koristi s 12 redova, dostupni su razmaci redova od 45 i 50 cm.
"Radno tijelo sastoji se od širokog, stabilnog paralelograma i standardno je opremljeno hidrauličkim cilindrom za stvaranje pritiska ulagača", pojašnjavaju iz Jerkovića te dodaju da se pritisak raonika do 220 kg po redu može generirati ručno na terminalu ili potpuno automatski s inovativnim sustavom regulacije pritiska raonika AutoForce. Ako se težina prenosi na stroj pomoću, na primjer, donjih poluga s dvostrukim djelovanjem ili ako se koristi sa sijačicom, mogu se ostvariti pritisci raonika do 350 kg po redu.
Time, dakle, AutoForce omogućuje optimalno usađivanje zrna i redovito nicanje čak i u promjenjivim uvjetima tla. Ističu važnost SectionControla koji omogućuje automatsko isključivanje reda i aktivaciju putem GPS-a.
Kako su naglasili, RV radi "na vakuum", a RX tehnologijom upucavanja. Prva ima AirVac sustav koji raspodjeljuje sjeme na sjetvenu ploču (perforirani disk) usisavanjem s podtlakom od -40 do -60 milibara, a druga AirSpeed sustav koji raspodjelom sjemena s nadtlakom od 60 milibara praktično zrna pritišće na perforacije sjetvene ploče.
Kako je izgledala noćna sjetva luka Horsch Maestro sijačicom na OPG Pilaš, pogledajte u videoprilogu:
Za više informacija obratite se tvrtki Jerković na jedan od niže navedenih kontakata.
Povezana biljna vrsta
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Partner
Koška,
Hrvatska
tel: 098 / 252 - 212,
e-mail: jerkovic@os.t-com.hr
web: http://www.jerkovic.hr/