Pretraga tekstova
U Krapinsko-zagorskoj županiji uzgoj buča golica, radi dobivanja koštica iz kojih se proizvodi bučino ulje, počela je organizirano 2007. godine. Organizator te proizvodnje, a trenutno u našoj županiji jedina registrirana tvrtka za proizvodnju bučinih sjemenki jest Tomašić d.o.o. koja radi u suradnji s uslužnom uljarom Presečki iz Vidovca kraj Varaždina.
Tvrtka Tomašić d.o.o. osnovana je prije 10-ak godina i u njezino je poslovanje uključena cijela obitelj. Za svoje kooperante, kao i za ostale zainteresirane, u zimskom periodu organiziraju predavanja uz pomoć djelatnika HPK JPSS Područnog odjela KZŽ o proizvodnji buča za ulje i repe za kiseljenje. Otkupljuju spomenute kulture, a količinu i otkupne cijene ugovaraju prije sjetve.
Ove je godine g. Tomašić buče golice zasijao na 12 ha vlastite zemlje, a zajedno s dvadesetak kooperanata iz svoje i iz Osječko-baranjske županije, zasijao je ukupno pedesetak hektara.
Ovogodišnji su se prinosi kretali u rasponu od 800 do 1000 kg/ha vlažnih sjemenki. Za svoju proizvodnju sami su izradili kombajn za berbu buča, stroj za pranje koštica i sušaru.
Kombajn, koji se priključuje na traktor (uspješno s njim radi i traktor od 39 KS), pobere i očisti 1 ha buča za oko 3 h.
Kapacitet sušare iznosi 3,5 m³ koštica, koje se suše na temperaturi od oko 50°C, 18-24 h uz vlagu od 8-10 %.
Otkupna cijena vlažnih koštica iznosi 6kn/kg minus primjese.
Autor: Gordana Jurina dipl. ing. agr. / Dragica Tresk Penezić, dipl. ing. agr.
Izvori
Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede
Tagovi
Povrtlarstvo Proizvodnja Bučino ulje
Partner
Hrvatska poljoprivredno-šumarska savjetodavna služba
Zagreb,
Hrvatska
tel: (0)1 4882 700,
e-mail: savjetodavna@savjetodavna.hr
web: http://www.savjetodavna.hr
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljima Podravine i Slavonije širi se opojni miris kamilice 🌼 Još nemamo podatak koliko je površina pod ovom kulturom zasijano jesenas, a 2023. bila je na 3.788 hektara.