Pretraga tekstova
Kakve su posljedice priznavanja patenta tvrtki Syngenta? Zašto se bune 24 organizacije?
Europski zavod za patente (EPO) priznao je patent tvrtke Syngenta za sjemenarstvo i kemiju na klasično uzgojene paprike s prirodnom otpornošću na bijele mušice EP2140023, piše Hortidaily.
Postupak je okončan devet godina nakon prigovora.
Nova odluka je donesena unatoč onoj iz 2017. godine da se prirodna svojstva u biljkama i proizvodima ne mogu patentirati, što predstavlja veliki udarac širokoj koaliciji od 24 organizacije iz 27 zemalja, koja se usprotivila ovom patentu 2014.
"Vrlo smo razočarani. Ovaj patent nikada nije trebao biti odobren. Syngenta nije izmislila ništa. Ono što su učinili dio je standardne prakse uzgoja", kaže Maaike Raaijmakers, Bionextov biološki voditelj projekta razmnožavanja i oplemenjivanja.
Razočarenje je još veće jer zakonodavstvo više ne dozvoljava patentiranje prirodnih svojstava. Osobina za koju tvrtka tvrdi da je njen izum dolazi od divlje paprike iz banke gena u Wageningenu. To je uzrok što sjemenarske kompanije koje uzimaju genetski materijal iz banke gena za korištenje u svom oplemenjivačkom programu moraju potpisati izjavu kojom obećavaju da ga neće patentirati.
Presuda, kažu, predstavlja "noćnu moru" za stotine drugih patentnih prijava koje se odnose na prirodna svojstva voća i povrća koje su podnesene prije 1. srpnja 2017. godine. EPO bi ih mogao odobriti, a posljedice će biti izuzetno teške.
Druge sjemenske tvrtke ne bi mogle koristiti patentirane osobine da slobodno razvijaju nove sorte. To bi značilo smanjenje raznolikosti asortimana, veće cijene i veću ovisnost o uzgajivačima i sjemenarskim kućama.
"Apsolutno je od vitalnog značaja da patenti koji omogućavaju kompanijama da prisvoje dijelove prirode prestanu s tim što je prije moguće. Razgovarat ćemo s našim međunarodnim partnerima o narednim koracima. Žalba na ovu odluku, zahvaljujući dugoj proceduri, nema smisla. Patent ionako istječe 2027. godine", zaključio je Raaijmakers.
Tagovi
Europski zavod za patente Syngenta Patent za papriku Oplemenjivanje bilja
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Karolina Rastija
prije 21 sat
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 2 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 3 dana
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 3 dana
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.