Pretraga tekstova
Kokošje gnojivo ima produženo djelovanje do četiri godine, a najbolje je za ishranu biljaka.
Kokošje gnojivo korisno je za biljke, a kao i ostala organska gnojiva dragocjen je za zemljište. Proizvedeni stajnjak peradi je odličan za gnojidbu pašnjaka, različitih usjeva, povrća i vrtova. Često je u upotrebi peletirani, navodi stručnjakinja za povrćarstvo Mira Miljković.
Ima produženo djelovanje do četiri godine, a najbolje je za ishranu biljaka. Sadrži dosta dušika u obliku koji ga čini lako dostupnim biljkama, kao i druge elemente: kalij, kalcij, fosfor, mangan, magnezij i željezo. Njegova pravilna primjena može povećati prinos i do 40 posto.
Koristi od ovog gnojiva za biljke:
Poboljšava, kaže, i kvalitetu zemljišta. Teško se ispire iz njega i ne stvara visoke koncentracije soli kao mineralna. Biljke ga vrlo lako usvajaju, a efikasnost se ogleda u boljem cvjetanju i plodonošenju.
Posebno dobri rezultati se postižu kod plodovitog povrća, kupusnjača, krumpira, bundeva i tikvica.
Sve veću primjenu ima peletirano gnojivo. Njegova prednost je što nema karakterističan miris, lako se koristi i može se primjenjivati u različitim vremenskim razdobljima. Primjenjuje se u količini 100-300 g/m2. Fermentacija traje oko dva tjedna i nakon toga treba obaviti zalijevanje, naglašava stručnjakinja.
Tagovi
Kokošje gnojivo Stajnjak Uzgoj povrća
Autorica
Više [+]
Diplomirana novinarka koja je svoju specijalnost pronašla u agro novinarstvu. U poslu i životu vodi se Nietzscheovom formulom sreće: jedno "da", jedno "ne", jedna prava linija, jedan cilj...
Ove ovce nisu samo stoka ili dio tradicije, one su dio i ponos naše obiteljske priče. #ruralfoto #životinje
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
Andrej Žalec
prije 1 godinu
Ako stavljate samljeveni BIOUGALJ u kokošinjac izpod kokoški, pa ga poslije čiščenja kokošinjca ili farme, prekrijete folijom za mjesec dva, imati čete najbolje moguče gnojivo. Pazite kod upotrebe, jer u prirodi je "manje je više", ne znam, dali sam dobro preveo sa slovenskog jezika. Znači, da ne pretjerujete sa gnojidbom. Ja preporučujem i prskanje još u kokošinjcu, sa LAB (Lactobacillus).Nema smrada, jer amonijak i dušik, ugalj absorbira i tako se ne izgubi u vazduhu. Dali ste znali, da jedna tona biouglja,koji stavite u zemlju unese i 3,5 tone CO2 zauvijek u zemlju, umjesto, da se vrati u vazduh. Biougalj i LAB u kombinaciji, je nevjerovatno rešenje za sve uzgojitelje životinja u zatvorenim prostorima. Zapravo se stavlja biougalj i u hranu životinja, ali to je več druga priča.