Pretraga tekstova
Primjenom samo stajskog gnojiva ne osiguravamo povrću dovoljnu količinu hraniva, pa se uz gnojidbu stajskim gnojivom obavezno primjenjuju i mineralna NPK gnojiva. Pogledajte preporuke tvrtke Petrokemija.
Višegodišnjim iskorištavanjem povrtnjaka tlo se iscrpljuje i osiromašuje na hranjvima koja su potrebna za normalni rast, razvoj i plodonošenje povrća koje u kratkom vegetacijskom razdoblju razvija dosta nadzemne zelene mase, a pojedine kulture kao korijenasto povrće i podzemne mase. Stoga mu gnojidbom, i organskim i mineralnim gnojivima, treba osigurati u tlu dovoljnu količinu lako pristupačnih hranjiva kako za postizanje visokih prinosa, tako i za kvalitetu konačnog proizvoda koji će nas zadovoljiti i nutritivnom vrijednošću. Količinu mineralnih gnojiva potrebno je uskladiti s potrebama povrtne kulture i stanjem zaliha hraniva u tlu, za što je potrebno obaviti kemijsku analizu tla.
Primjenom organskog gnojiva, najčešće dobro fermentiranog stajskog gnojiva, tlo postaje rahlije, prozračnije, bolje je propusnosti za vodu, brže se zagrijava u proljeće jer bolje upija i provodi toplinu što vrlo povoljno utječe na brži početni razvoj mlade biljke. Tlo koje je bogato organskom tvari ima bolju mikrobiološku aktivnost. Najbolje ga je unijeti u tlo u jesen zaoravanjem, međutim ukoliko se to ne obavi tada može i u proljeće s tim da se koristi u količini od 25-40 kg na 10 m2.
Treba napomenuti da su pojedine vrste povrća različito osjetljive na stajsko gnojivo. Dok plodovito povrće možemo uzgajati već iste godine na tlu koje je pognojeno stajnjakom, kod korjenastog, lisnatog i mahunastog povrća moramo pričekati godinu ili dvije kako bismo ih uzgajali. Primjenom samo stajskog gnojiva ne osiguravamo povrću dovoljnu količinu hraniva, pa se uz gnojidbu stajskim gnojivom obavezno primjenjuju i mineralna NPK gnojiva.
Plodovito povrće poput rajčice, paprike, krastavaca i patlidžana vrlo dobro reagira na gnojidbu organskim gnojivima, stoga je primjena 25-40 kg na 10 m2 neizostavna agrotehnička mjera u proizvodnji. Uz stajnjak, na tlima koja su slabo opskrbljena fosforom i kalijem Petrokemija preporuča primjenu i 500 do 700 kg/ha (0,5-0,7 kg/10 m2) NPK 7-20-30, s tim da se 2/3 gnojiva unese dubokom obradom u jesen ili rano u proljeće, a preostala 1/3 se unosi u tlo prilikom pripreme tla za sadnju nekim rotirajućim oruđem.
Pred sadnju dodaje se također i 100 do 150 kg/ha (0,1-0,15 kg/10 m2) Uree ili 200 do 250 kg/ha (0,2-0,25 kg/10 m2) Petrokemijasa koji sadrže amidni, odnosno amonijski oblik dušika koji se duže zadržava i duže djeluje u tlu. Može se može primijeniti i startno gnojivo NPK (S) 20-10-10 (3) u količini 200 kg/ha (0,2 kg/10 m2).
Uz pravilnu gnojidbu i dobru agrotehniku bliže smo ostvarivanju zadanih ciljeva, a to su zadovoljstvo prinosom i kvalitetom recipročno uloženim sredstvima i trudu!
Za korjenasto povrće karakteristično je da dolazi na drugo mjesto u plodoredu i najbolje uspijeva nakon kultura koje su bile obilno gnojene stajskim gnojivom. Gnojidba stajskim gnojivom ili nerazgrađeni biljni ostaci mogu izazvati grananje i nepravilnost zadebljalog korijena i time omogućiti napad raznim štetnicima iz tla.
Prije sjetve mrkve, peršina i pastrnjaka obavlja se gnojidba sa 700-800 kg/ha (0,7-0,8 kg/10 m2) NPK 7-20-30. Predsjetvena priprema tla mora biti izuzetno kvalitetno obavljena da omogući kvalitetnu sjetvu i brzo nicanje.
Mahunasto povrće, kao grah i grašak, također su kulture osjetljive na stajsko gnojivo i ostala organska gnojiva. Primjena stajskog gnojiva preporučljiva je samo na tlima koja su siromašna humusom. Na plodnim tlima stajsko gnojivo može znatno povećati sadržaj dušika u tlu, što će imati za posljedicu prebujan rast biljaka i slabo zametanje mahuna.
Grah i grašak su leguminoze za koje je karakteristično da na korijenju imaju simbiotske bakterije posredstvom kojih se djelomično opskrbljuju dušikom iz zraka i vrlo je važno da u prvim fazama razvoja imaju na raspolaganju dovoljno dušika dok ne počnu koristiti dušik iz kvržica. Radi toga se pri pripremi tla za sjetvu primjenjuje 500 kg/ha (0,5 kg/10 m2) NPK 7-20-30.
Nakon rasipanja gnojiva po proizvodnoj površini tlo se preore ili prekopa. Treba izbjegavati pretjerano usitnjavanje (frezanje) jer do nicanja može nastati pokorica, što otežava nicanje i može biti uzrok neujednačenog nicanja, a zbog toga i nejednoličnog usjeva.
Uz pravilnu gnojidbu i dobru agrotehniku bliže smo ostvarivanju zadanih ciljeva, a to su zadovoljstvo prinosom i kvalitetom recipročno uloženim sredstvima i trudu! Za više informacija o osnovnoj i predsjetvenoj gnojidbi povrća obratite se tvrtki Petrokemija na jedan od niže navedenih kontakata.
Tagovi
Petrokemija Povrće Gnojidba Korjenasto povrće Mahunasto povrće Plodovito povrće Stajnjak Mineralna gnojidba Sjetva
Partner
Petrokemija d.d. tvornica gnojiva
Aleja Vukovar 4,
44320 Kutina,
Hrvatska
tel: +385 (0) 44 647 037,
e-mail: prod@petrokemija.hr
web: http://www.petrokemija.hr
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Mozgalica⁉️
- Što je prikazano na fotografiji?
Foto: Tomislav Januš
Vedran Stapić
prije 1 tjedan
Potpuno se slažem, ali ovdje postoji i ta zamka da od drveta ne vidimo šumu? ;) Potpuno se slažem, ali ovdje postoji i ta zamka da od drveta ne vidimo šumu? ;)
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Da g . Vedrane šuma , ali u toj šumi netko je bio lijen da se sagne i posječe drvo u razini zemlje . Vidite da iz toga rastu izbojci od kojih nema Više [+] koristi , smetaju pri kretanju i radu u šumi i rastu novih samoniklih šumskih vrsta ! Imam šumu pa to tako vidim !
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Neko je bio lijen da drvo posiječe u razini sa zemljom ! Neko je bio lijen da drvo posiječe u razini sa zemljom !
Maja Celing Celić
prije 1 tjedan
Solilište, češalište i zubalište za divljač ;) Solilište, češalište i zubalište za divljač ;)
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje