Pretraga tekstova
Dok očekuju povoljan ishod oko dobivanja oznake izvornosti za varaždinsko zelje na razini EU, uzgajivači marljivo rade!
I dok se pred Europskom komisijom još uvijek vodi spor između Hrvatske i Slovenije oko prava na registraciju sorte Varaždinskog zelja oznakom izvornosti, hrvatski poljoprivrednici marljivo pripremaju teren za još jednu uspješnu sezonu.
Podsjetimo, Slovenija je još u travnju 2012. godine na sortnu listu registrirala sortu Varaždinsko zelje tipa 2 i varaždinsko zelje tipa 3, čemu su se usprotivili hrvatski uzgajivači ove poljoprivredne sorte.
"U tom trenutku Hrvatska nije mogla uložiti prigovor jer nismo bili članovi Europske unije, no to je učinjeno naknadno i sada svi s nestrpljenjem očekujemo povoljan rasplet postupka.
Pokušali smo u dogovoru sa slovenskom stranom riješiti spor, međutim njima je sada u interesu samo da u nazivu zadrže varaždinsko pod svaku cijenu. Varaždinsko želje nositelj je oznake izvornosti u Hrvatskoj, zaštićeni je proizvod koji se već više od stotinu godina uzgaja na varaždinskom području, za što imamo brojne pisane dokaze, tako da vjerujem da neće biti dodatnih komplikacija oko dobivanja oznake izvornosti i na razini cijele Unije", kaže Marija Cafuk iz Vidovca pokraj Varaždina, čija se obitelj već generacija uspješno bavi uzgojem Varaždinskog zelja.
I dok se u Sloveniji Varaždinsko zelje uzgaja na oko 60 hektara, samo u Varaždinskoj županiji pod Varaždinskim je zeljem više od 500 hektara poljoprivrednih površina.
"I sam naziv sorte govori odakle potječe. Stav Udruge Zeljari, koja je započela i uspješno privela kraju postupak registracije i dobivanje oznake izvornosti u Hrvatskoj, kao i našeg Ministarstva poljoprivrede, je da se ni u kojem slučaju ne može dopustiti Sloveniji pravo na korištenje naziva sorte koja, osim po trenutnoj proizvodnji, niti na koji drugi način nije vezana za naše susjede", poručuje Cafuk.
Dobivanjem europske oznake izvornosti proizvođačima Varaždinskog zelja otvorile bi se nove poslovne mogućnosti. I dok je u Hrvatskoj upravo ova sorta prepoznata i priznata zbog svoji brojnih prednosti, europsko tržište tek treba otkriti sve blagodati Varaždinskog zelja.
"Osoba koji kupi zelje s oznakom varaždinsko, može biti u potpunosti sigurna da je kupila izvornu hrvatsku i varaždinski sortu, koja je uzgojena od izvornog sjemena. Tijek proizvodnje može se pratiti u svim fazama, od sjemena do finalnog proizvoda, bilo da je riječ o svježem ili ukiseljenom zelju. Jer upravo je Varaždinsko zelje sorta koja je dokazano najbolja za kiseljenje, zbog iznimnih karakteristika, kao što je tanak list, čvrsta i zbijenu glavica te jasno žuta boja", dodaje Marija Cafuk, koja sa svojom obitelji na imanju uzgaja Varaždinsko zelje na oko pet hektara te su jedini proizvođači s titulom čuvara sjemena Varaždinskog zelja.
"Imamo zaokruženi ciklus proizvodnje. Čuvari smo sjemena sorte Varaždinskoga zelja, presadnica i finalnog proizvoda, svježih glavica zapakiranih u vrećama, spremnih za kiseljenje, kao i samog kiselog zelja", zaključuje Cafuk iz Vidovca.
Tagovi
Varaždinsko zelje Oznaka izvornosti Marija Cafuk Vidovec Varaždinska županija Čuvari sjemena Varaždinski kupus Udruga Zeljari Sortna lista
Autor
Više [+]
Robert je novinar već 11 godina, a glavna su mu područja zanimanja upravo poljoprivreda i sve vezano uz nju. Radi i na pisanju, uređivanju i izdavanju monografija vezanih za zemljoradnju i poljoprivredne kulture!
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Šetnja Gorskim kotarom - izvor Čabranke, energetska točka u Brodu na Kupi, Kupica i malo slapića :)
Blanka Kufner
prije 5 dana
Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :) Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :)