Pretraga tekstova
U plastenicima su na plodovima i listovima paprika primijećena jaja moljca i sovice zbog čega se povrtlari trebaju pripremiti za tretman protiv ovih štetnika.
S porastom dnevnih temperature očekuje se ubrzan razvoj jaja kukuruznog moljca (lat. Ostrinia nubilalis) i njihov prodor u plodove i stabla. Jaja plamenca su bijele boje, grupirana, veličine do jednog milimetra. Gusjenice ćete prepoznati po tome što imaju crnu glavu i tamnu prugu na sivom tijelu. Leptir je svijetlo smeđe boje s dvije pruge na krilima, a mužjaci su tamniji.
Često se događa da se stabla paprika polome nakon iole jačeg vjetra zbog čega proizvođači ne sumnjaju u moljca. Štetnik napada i rajčicu tako da se i kod ove kulture u plastenicima treba obratiti pažnja na plodove i stabljike.
Najveći problem je razvoj truleži na plodovima u slučaju prodora gusjenice u plod jer na mjestu ulaska dolazi do posmeđivanja pokožice, a zatim i bržeg razvoja truleži zbog čega plodovi gube na vrijednosti i neupotrebljivi su za prodaju i konzumaciju.
Žuta kukuruzna sovica (lat. Helicoverpa armigera) također predstavlja značajnog štetnika na paprikama. Osim nje napada i kukuruz, grah, soju, rajčicu, suncokret itd. Leptir leti od proljeća pa sve do rujna. Imago je svijetlo žute boje, a gusjenice su žućkasto bijele boje s tamnijom glavom. Jaja su obično pojedinačno položena mada mogu biti i u grupama. Trenutno je u tijeku razvoj druge od tri generacije leptira. I sovici za razvoj odgovaraju više temperature.
I kod sovice i kod moljca najjači napad, posebice na otvorenom, registrira se na površinama na kojima je prije paprika uzgajan kukuruz, zbog čega se mora obavezno obaviti duboko zaoravanje ostataka kukuruza.
Ako se odlučite za suzbijanje insekticidima koriste se preparati na bazi aktivnih tvari indoksakarb (na paprici karenca je jedan dan), klorantraniliprol (karenca tri dana), deltametrin (karenca je sedam dana). Itd.
Pokazalo se u praksi i da primjena začina daje rezultate, kao što se vidi na fotografijama. Naime, potrebno je napraviti što ljuću otopinu stavljajući u kantu od 20 litara vode sljedeće začine:
Sve zajedno pomiješati, ostaviti jedan dan i promiješati u dva do tri navrata. Trebalo bi dobro procijediti kroz gazu ili sita da ne dođe do začepljenja prskalice. Dobro okupati stabla i plodove i obavezno prskati i naličje listova.
Tagovi
Kukuruzni moljac Žuta kukuruzna sovica Zaštita povrća Zaštita paprike
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 1 dan
Divota za gledat samo slabe koristi više od toga. Što više radiš to manje imaš po ovim apprrr pravilnicima. Pravilnici i onaj ko ih pisao nije čak ni Više [+] ovakvu sliku vidio.