Pretraga tekstova
Proizvođači povrća se bore s visokim temperaturama koje oštećuje cvjetove, zametke i plodove. Na pjege se često nasele i gljivična oboljenja.
Brojnim istraživanjima utvrđeno je da na zametanje cvjetnih pupova, cvatnju i dozrijevanje kod povrtnih kultura, rajčice (Lycopersicon lycopersicon L.) i paprike (Capsicum annuum L.), najveći utjecaj imaju temperature.
Optimalne noćne temperature su od 17-21°C, a dnevne 25°C. Svako odstupanje od optimuma ima za posljedicu osipanje cvjetova, tek zametnutih plodova te rast deformiranih plodova. Pri većim odstupanjima biljke prestaju rasti, a mogu nastati i oštećenja na plodovima (ožegotine).
Zbog ekstremno visokih temperatura u proteklih mjesec dana na području Zadarske županije zabilježene su upravo navedene situacije. Kod većine proizvođača rajčice i paprike zabilježeno je slabo zametanje plodova te osipanje cvjetova i tek zametnutih plodova. Takve pojave zabilježene su kod proizvođača i u zaštićenom prostoru i na otvorenom.
Kod jednog dijela proizvođača, uglavnom onih na otvorenom, zabilježene su velike štete na samim plodovima rajčice i paprike. Naime, ako plodovi nisu dobro pokriveni listovima i nisu zaštićeni od velikog intenziteta svjetla, pojavljuju se sivomutne pjege. Takve pjege pojavljuju se na plodovima zbog odumiranja površinskih stanica egzokarpa. Na pjege se često nasele i gljivična oboljenje (Alternaria i Botritis).
Preporuka je da se takvi oštećeni plodovi što prije uklone, kako bi se biljke rasteretile, ali i kako na tim mjestima ne bi došlo do daljnjih oboljenja, koja se mogu širiti na cijelu biljku, u prvom redu botritis.
Crveni pauk pojeo lisnu masu
Kod nekoliko proizvođača zabilježene su i 100%-tne štete u nasadu rajčice. Prvo se pojavio jak napad crvenog voćnog pauka, koji je reducirao lisnu masu. Zbog manjka lisne mase plodovi su ostali nezaštićeni te su uslijed jakog intenziteta svjetlosti gotovo svi oštećeni.
Posljedice suše i ekstremno visokih temperatura mogu se vidjeti i na drači koja raste slobodno u prirodi. Ima jak korijen, koji prodire duboko u zemlju i jako je otporna na sušu, ali ove godine i ona je stradala.
Autorica teksta: Mirjana Dijan, dipl. ing. agr.
Izvori
Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede
Tagovi
Suša Osipanje cvjetova Zametanje plodova Ožegotine na povrću Gljivica
Partner
Hrvatska poljoprivredno-šumarska savjetodavna služba
Zagreb,
Hrvatska
tel: (0)1 4882 700,
e-mail: savjetodavna@savjetodavna.hr
web: http://www.savjetodavna.hr
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.