Pretraga tekstova
Evo kako to resurse koristiti pametnije i efikasnije. Fokusirajte se na gredice, i rezultati će biti vidljivi!
U poljoprivredi, posebno u uzgoju u plastenicima, racionalno korištenje resursa ključno je za postizanje visokih prinosa uz minimalne troškove. Jedan od najčešćih propusta je nepotrebno prosipanje gnojiva po cijeloj površini plastenika, umjesto da se fokusiramo na zone gdje će biljke zaista koristiti hranu.
Kada radimo ručnu gnojidbu u plastenicima, važno je da gnojivo (bilo da je organsko poput stajnjaka ili mineralno) primjenjujemo samo u zonama gdje će biti smještene gredice. Naime, to su mjesta gdje će korijenje biljaka biti koncentrirano, te je upravo tu potrebno osigurati dovoljno hranjivih tvari. Ako ga prosipamo po cijeloj površini, veliki dio će biti izgubljen jer ga biljke neće moći iskoristiti, a time bacamo i novac i resurse.
Ako koristimo gredičar i polagač folije, situacija je nešto drugačija. U tom slučaju, gnojivo možemo ravnomjerno rasporediti po cijeloj površini, jer će gredičar svakako skupiti zemlju i gnojivo u gredice, gdje će biti dostupno biljkama. Međutim, čak i u ovom slučaju, važno je izračunati koliko ga zaista treba, kako ne bismo prekomjerno opteretili tlo i trošili više nego što je potrebno.
Manje gnojiva, više efikasnosti – kada ga primjenjujemo samo u zonama gredica, osiguravamo da se sve hranjive tvari koriste direktno za biljke, bez gubitaka.
Ovo je posebno važno kod skupih mineralnih gnojiva gdje svaka ušteda znači. Manja količina znači i manje novca potrošenog na nabavu, što je značajno za male poljoprivrednike koji moraju pažljivo upravljati svojim budžetom.
Također, prekomjerna upotreba može dovesti do zagađenja tla i podzemnih voda. Njegovim korištenjem samo u zonama gredica, smanjujemo rizik od negativnog utjecaja na okoliš.
Manje gnojiva koje treba rasporediti znači i manje vremena potrošenog na posao. U velikim plastenicima, svaka ušteda vremena može značiti više vremena za druge važne poslove.
Pametno korištenje u plastenicima nije samo pitanje ekonomije, već i odgovornosti prema okolišu i budućim generacijama. Kada ga primjenjujemo samo u zonama gredica, osiguravamo da biljke dobiju sve što im je potrebno, a istovremeno štedimo resurse, novac i vrijeme. Dakle, metoda nije samo efikasna, već i održiva, što je ključno za modernu poljoprivredu.
Zato, sljedeći put kada budete gnojili svoj plastenik, zapamtite: manje je često više. Fokusirajte se na gredice, i rezultati će biti vidljivi!
Tagovi
Pametna poljoprivreda Savjeti agronoma Ušteda gnojiva Uzgoj u gredicama Gnojidba plastenika Načini gnojidbe
Autor
Više [+]
Diplomirani agronom s višegodišnjim iskustvom u proizvodnji voća i povrća, plastenička i organska proizvodnja.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom