Pretraga tekstova
Plodovi su najčešće kruškolikog oblika podsjećaju na violinu premda ima ovalnih i prijelaznih formi između ova dva oblika, težine tri do osam kilograma
Muškatna (butternut), bundeva šećerka ili putar tikva, potječe iz Centralne Amerike i odatle je proširena dalje po svijetu, zato bolje uspijeva u toplijim krajevima. U uvjetima umjereno kontinentalne klime, kako kaže stručna savjetnica Svetlana Zlatarić, po biljci može dati tri do četiri ploda, a zeleni plodovi ako im očvrsne kora i uberu se s drškom, mogu se dugo koristiti tijekom zime.
"Inače, plodovi se beru kada dobiju crvenu boju i kada se drška osuši. Na suhom i 'promajnom' mjestu plodovi se mogu čuvati cijele zime, najbolje na temperaturi od pet do 10 stupnjeva Celzijusa", napominje.
Muškatna se razlikuje od obične tikve ili bundeve, po tome što ima vrlo malu sjemenu šupljinu koja je smještena na vrhu ploda. Plodovi su najčešće kruškolikog oblika, podsjećaju na violinu premda ima ovalnih i prijelaznih formi između ova dva oblika, težine tri do osam kilograma. Zreli plodovi imaju narančasto-crvenu koru, a meso narančasto. Hranjiviji su i ukusniji zreliji i krupniji plodovi.
Vrlo je otporna na bolesti posebno na pepelnicu, tako da nema potrebe za zaštitom.
Sok od tikve prava je energetska bomba - pasteriziran duže traje
"Sjetva se obavlja krajem travnja ili početkom svibnja, najbolje na njivi koja je cijelog dana izložena suncu. Nicanje traje dvadesetak dana. Najbolje uspijeva na plodnim tlima, bogatim organskim tvarima. Poželjno ih je uzgajati pored nekih ograda gdje se mogu penjati", kaže ova stručnjakinja i dodaje da su vriježe dugačke, razgranate do pet metara dužine.
Inače, sadnja presadnica obavlja se nakon moguće pojave mrazeva. U kontinentalnoj Hrvatskoj to bi bilo iza 15. svibnja, a na jadranskoj početkom travnja.
Zlatarić navodi kako na svakih 10 do 15 centimetara ima koljence iz kojeg izbija krupan list na dugačkoj dršci. Cvjetovi se javljaju tek poslije 10-15 listova, od korijena, najprije muški. Ženski se javljaju relativno kasno na glavnoj vriježi tek nakon 20-og lista.
"Ostaju otvoreni dan-dva ovisno od vremenskih uvjeta i mogućnosti oplodnje koju obavljaju kukci, najčešće pčele", kaže i dodaje da kad počne cvjetanje, traje do kasnih jesenskih mrazeva.
Riječ je o biljkama koje stvaraju veliku vegetativnu masu, krupne plodove i zbog toga za sjetvu treba odabrati kvalitetna, humusom bogata tla. Na isto mjesto ih možete posaditi tek poslije nekoliko godina, najbolje između tri ili pet godina.
Tagovi
Muskatna tikva Tikva violina Šećerka Otporna na bolesti Uzgoj tikve
Autor
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Europskom poljoprivredom dominiraju stariji poljoprivrednici - udio žena među mlađim nositeljima gospodarstava tek 32 posto
Europska poljoprivreda suočava se s problemom starenja. Samo 6 % poljoprivrednika u EU-u mlađe je od 35 godina, dok je više od polovice starije od 55 godina. Otprilike tr...
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
To je normalan proces ! U Hrvatskoj je stanje još i gore ! Samo su u Hrvatskoj išli na umjetno osnivanje OPG od strane mlađih radi mogućih > potpora Više [+] > za mlade !U Hrvatskoj je zasnovan PREVELIK broj obitelji sa prihodom od obrade zemlje sa malim bruto proizvodom po OPG ! Takvi mali u Slavoniji IZUMIRU od 1945 . U kućama ostaju stari dok ne umru ili ne budu smješteni u domove !
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje