Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Globalna poljoprivreda
  • 12.04.2025. 12:00

Mladi luk: Od faraona do globalne trgovine

S vremenom se luk proširio svijetom preko trgovačkih ruta u Europu i Afriku, a zatim s europskim kolonizatorima i u Ameriku. Njegova svestranost, dug rok trajanja i prilagodljivost različitim klimatskim uvjetima doprinijeli su globalnoj popularnosti

Mladi luk: Od faraona do globalne trgovine
Foto: AK grafika*
  • 304
  • 37
  • 0

Luk (Allium cepa), jedna od najstarijih kultiviranih biljaka na svijetu, poznat je čovječanstvu već više od 5.000 godina. Arheološki dokazi ukazuju na to da se uzgajao u starom Egiptu, Mezopotamiji, Indiji i Kini, gdje je imao prehrambenu, ljekovitu i simboličku ulogu.

U Egiptu je bio sveta biljka, simbolizirao je vječnost i čak se polagao u grobnice faraona.

U staroj Grčkoj i Rimu, je bio važan za prehranu vojnika i sportaša, a Hipokrat ga je preporučivao kao lijek. Tijekom srednjeg vijeka, uz kupus i grah, bio je jedna od tri osnovne povrtne kulture u Europi te se koristio i kao valuta.

S vremenom se proširio svijetom, preko trgovačkih ruta u Europu i Afriku, a zatim s europskim kolonizatorima i u Ameriku. Njegova svestranost, dug rok trajanja i prilagodljivost različitim klimatskim uvjetima doprinijeli su globalnoj popularnosti.

Mladi luk - tihi pratitelj povijesti

Mladi luk (Allium fistulosum), iako rijeđe istican u povijesnim zapisima, prati čovječanstvo gotovo jednako dugo. Najraniji tragovi konzumacije potječu iz Starog Egipta i drevne Kine, gdje se koristio u prehrani i medicini.

U proljetnim mjesecima služio je kao prva svježa hrana nakon zime, zahvaljujući brzom rastu i blagom okusu.

Kao simbol obnove i zdravlja, mladi luk je bio prisutan u raznim kulturama, od mediteranske do istočnoazijske, a tradicija njegove konzumacije u proljeće živa je i danas.

luk
U Egiptu je luk bio sveta biljka (Foto: Shutterstock/BearFotos)

Mladi luk brzo raste, spreman je za berbu već 30 do 60 dana nakon sjetve. Moguće ga je uzgajati u više ciklusa godišnje u toplijim područjima, što ga čini atraktivnim za male proizvođače i urbane vrtlare. Iako je osjetljiv na sušu i visoke temperature, njegova niska prostorna zahtjevnost dodatno doprinosi dostupnosti.

U globalnoj proizvodnji dominira Allium cepa

Prema podacima World Integrated Trade Solution (WITS) iz 2021. godine, globalna proizvodnja luka iznosila je oko 106,59 milijuna tona. Najveći proizvođači su: Indija sa 26,64 milijuna tona, Kina (24,16 milijuna t), Egipat (3,31 milijun t).

Usporedbe radi, proizvodnja mladog luka u 2021. godini bila je znatno manja. Kina, kao vodeći proizvođač, proizvela je 1,2 milijuna tona, dok su Niger i Mali slijedili sa 758 i 648 tisuća tona.

Jaje, nutritivno blago i globalni prehrambeni div

Ukupna svjetska proizvodnja mladog luka čini manje od 5% ukupne proizvodnje ove povrtnice, što je manje od 5 milijuna tona godišnje.

Tržište i potrošnja - od Azije do Europe

Kina prednjači ne samo u proizvodnji, već i u potrošnji mladog luka, koji je sastavni dio svakodnevne prehrane. U Japanu, Koreji i Tajlandu također ima ključnu kulinarsku ulogu.

U Europi i Sjevernoj Americi koristi se uglavnom sezonski, ponajviše u proljeće i ljeto, a njegova popularnost raste s trendovima zdrave prehrane.

Među najvećim svjetskim izvoznicima mladog luka su Meksiko i Nizozemska, dok ga najviše uvoze SAD, Njemačka, Kanada, Ujedinjeno Kraljevstvo i Japan. Zbog osjetljivosti proizvoda, mladi luk se najčešće izvozi svjež i rashlađen.

luk
Omiljena povrtnica čiji "mlađi brat" je obavezni dio blagdanskog stola (Foto: Shutterstock/Shulevskyy Volodymyr)

U 2023. godini, Europska unija uvezla je svježeg ili rashlađenog luka i ljutike u vrijednosti od oko 797 milijuna USD, što je 0,017% ukupnog uvoza. Nizozemska je izvezla proizvoda u vrijednosti od 1,17 milijardi USD, podaci su World Integrated Trade Solution (WITS).

Prema istom izvoru, Hrvatska je te godine uvezla 27.417 tona luka i ljutike u vrijednosti od 22,4 milijuna USD, dok je sušeni luk uvezen za 3,71 milijuna USD.

Istovremeno, hrvatski izvoz sušenog luka bio je zanemariv, s glavnim odredištima u Sloveniji, Njemačkoj i Srbiji. Površina pod uzgojem luka u Hrvatskoj iznosila je 660 hektara, što ukazuje na visoku ovisnost o uvozu.

Bosna i Hercegovina je u 2023. godini proizvela oko 37.154 tona luka te uvezla 233.373 kg sušenog luka, većinom iz Indije i Egipta. Izvoz svježeg luka iznosio je 333.268 kg, a glavna tržišta bila su Hrvatska, Austrija i Srbija.

Srbija je proizvela oko 35.000 tona luka te izvezla više od 21.869 tona svježeg luka, najviše u Sjevernu Makedoniju, Crnu Goru, Albaniju, BiH i Hrvatsku. Unatoč manjoj proizvodnji u odnosu na svjetske lidere, Srbija se ističe kao regionalno izvozno središte.

luk
Najveći proizvođači luka su Indija, Kina i Egipat (Foto: Shutterstock/branislavpudar)

Mladi luk, iako često u sjeni svog "zrelog“ srodnika, stoljećima je prisutan u prehrani civilizacija diljem svijeta. Njegova skromna, ali važna uloga u globalnoj proizvodnji i trgovini sve je relevantnija, osobito u kontekstu potražnje za svježom, nutritivno vrijednom i brzo dostupnom hranom.

Uz bogatu povijest, kulinarsku svestranost i simboliku zdravlja i obnove, mladi luk i dalje ostaje tihi, ali neizostavni element globalne prehrambene scene.

Naslovna fotografija: Shutterstock/artistdesign.13, Depositphotos/Mita Stockimages)


Povezana biljna vrsta

Luk

Luk

Sinonim: Crveni luk | Engleski naziv: Onion | Latinski naziv: Allium cepa L.

Luk pripada porodici lukova (Alliaceae) i biljka je s dvogodišnjim razvojem. Ima razgranat korijenov sistem s vrlo malo korijenovih dlačica, pa je moć usisavanja vrlo slaba.... Više [+]

Tagovi

Globalna poljoprivreda Luk Mladi luk Sveta biljka Indija i Kina


Autor

Ivica Korman

Više [+]

Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Neka pati koga smeta.