Pretraga tekstova
O važnosti očuvanja starih sorti povrća pričao je Mario Juretić iz Udruge obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava "Agricola" iz Garešnice na nedavno održanom Bjelovarskom sajmu.
Na 25. Proljetnom međunarodnom bjelovarskom sajmu održane su brojne prezentacije i predavanja. Između ostalog, i tema važnosti očuvanja starih sorti povrća koju je održao Mario Juretić iz Udruge obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava "Agricola" iz Garešnice.
"Naglašavamo važnost očuvanja starih sorti sjemena jer ono nam nudi kvalitativno i nutritivno puno više nego oni iz trgovačkih lanaca", rekao je.
Isto tako, kada govorimo o sjemenskoj proizvodnji, dodaje da tu imamo jednu jako veliku poslovnu priliku jer na razini države 99 posto sitnozrnog sjemena povrća uvozimo. "Jedan uvoznik uveze godišnje oko tonu sjemena mrkve, a od te tone, ukoliko se ona proda u onim karticama u trgovačkim centrima i poljoljekarnama, po mom nekom grubom razmišljanju, moglo bi egzistirati oko 10 do 12 OPG-ova s nekim godišnjim bruto prihodom od sedam do osam tisuća eura", istaknuo je.
Kakva je proizvodnja sjemena u Hrvatskoj, govori podatak da sitnozrno sjeme proizvodi Marija Cafuk iz okolice Varaždina, dok za ogulinsko zelje Juretić nema podatak no ističe da je njih možda dvoje-troje, dok se sve ostalo uvozi.
Kako je uzgoj kupusa doveo do razvoja ruralnog turizma i titule europska prijestolnica zelja?
Kako se pokrenuti i potaknuti ovu domaću proizvodnju? Juretić ističe da su kao udruga već napravili važan korak te da su sada u drugoj vegetacijskoj godini. O čemu se radi? Pojašnjava kako su "prošli na mjeri 16.1. Potpora za osnivanje i rad operativnih skupina Europskog inovacijskog partnerstva (EIP) za poljoprivrednu produktivnost i održivost za suradnju između OPG-ova, obrazovnih institucija, ministarstva, udruga i samih proizvođača, na zaštiti starih sorti" te dodaje kako su na njegovom gospodarstvu trenutno posijane četiri stare sorte kukuruza koje su ispale sa sortne liste i jedna stara sorta visokog graha.
Nakon što prođe tri godine sadnje odnosno proizvodnje, Institut za poljoprivredu i turizam Poreč će napraviti sistematizaciju biljke u najmanje detalje o njenom uzgoju. Nakon što ta biljka uđe u sortnu listu, mogu krenuti kao proizvođači određenog sjemena.
"Kolega je zaštitio staru ličku sortu krumpira koja je sad na europskoj sortnoj listi, zove se Brinjak, a tu je i zob te češnjak koji su uzgajali njegovi pradjedovi u Lici", istaknuo je na predavanju, a mogli smo čuti iskustvo jedne gospođe koja je rekla kako još uvijek ima sjeme salate od svoje bake koja je 1919. godište, a koja je to dobila od svoje mame.
"Treba postojati međusobna suradnja i razmjena sjemena jer tako križamo biljke pa one ili umiru ili postanu jače i otpornije", zaključio je Juretić.
Tagovi
Bjelovarski sajam Mario Juretić Predavanje na sajmu Zaštita sjemena povrća Sitnozrno sjeme povrća
Autorica
Više [+]
Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.
Partner
Bjelovar,
Hrvatska
e-mail: bj-sajam@bj-sajam.hr
web: http://www.bj-sajam.hr
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Za one koji žele mirisati kao prava delicija! Novi parfem s notama dima, paprike i ljubavi prema Baranji
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Izbaci jedan parfem miris bureka ili Kebaba 😂😂 Izbaci jedan parfem miris bureka ili Kebaba 😂😂
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Vedrane pazi da te poslije ovoga kulena neka žena ne zasadi u svoju sobu kao drvo pa ima da se penje po tebi svaki dan po potrebi. A za svaku nus Više [+] pojavu neka se obrati prvom doktoru ako ih upšte više i imamo 😂😂😂😂😂😂
Željka Rački-Kristić
prije 4 tjedna
Buahaah, em dimljeno na drvetu bukve, em bez glutena. Neprocjenjivo! Buahaah, em dimljeno na drvetu bukve, em bez glutena. Neprocjenjivo!