Pretraga tekstova
Galeruca tanaceti se povremeno javlja. Ličinke čine velike štete na crvenom luku i češnjaku, poriluku, krumpiru, repi, kupusu, mahunarkama. Vrlo brzo mogu u potpunosti uništiti gredicu luka.
Vremenske prilike su pogodovale pojavi lukovog listojeda Galeruca tanaceti. Mnogi amaterski i profesionalni uzgajivači crvenog luka i češnjaka su ovog proljeća neugodno iznenađeni prisustvom ličinki ovg štetnika. Razlog nepoznavanja ovog kukca je što se povremeno javlja u vidu masovnih pojava. U godinama pojave zabilježene su velike štete na crvenom luku i češnjaku, ali i na drugom uzgajanom povrću.
Lukov listojed ima jednu generaciju godišnje, a prezimljava kao jaje u jajnom leglu. Unutar legla možemo naći od 20 do 70 jaja. Ova jajna legla uglavnom su položena na korovskim biljkama, ali i na ozimom luku. Najčešće jaja polaže na osnovu biljke, blizu zemlje. Tek položena jaja su svijetla, a ženka ih prelije sekretom koji očvrsne na zraku i potamni.
Mlade ličinke se pojavljuju na proljeće, tijekom travnja i svibnja. Ličinke su dužine oko 1cm, crne i čekinjaste. Po obliku su slične ličinkama krumpirove zlatice, ali su izrazito crne. Kada se pokrenu mogu se brzo kretati. One se intenzivno hrane i mogu napraviti velike štete na usjevu crvenog luka i češnjaka, čak ga u potpunosti uništiti.
Osim luka i češnjaka napadaju i ostale pripadnike porodice lukova (poriluk, luk ljutiku). Na njihovom meniju su krumpir, repa, kupus, mahunarke, razne vrste cvijeća, ljekovitog i začinskog bilja i drugog bilja. Osim vrsta koje uzgajamo, ličinke se hrane vrstama koje rastu na livadama i njivama: hajdučkom travom, hoću – neću, maslačkom, mrtvom koprivom i sličnim vrstama.
Smatra se da je masovna pojava kada se na 1m² nađe 150 jedinki. Dovoljno je da su dvije biljke luka napadnute i da na njima pronađete ovaj broj ličinki. Problem s larvama lukovog listojeda je što se one sele od biljke domaćina na okolne biljke i vrlo brzo mogu napasti sve biljke na jednoj gredici u vrtu.
Ličinke se krajem svibnja preobražavaju u lutke i nakon tri tjedna, tijekom lipnja, dolazi do pojave odraslih jedinki. Nakon kraćeg perioda ishrane odrasle jedinke se povlače i padaju u ljetnu dijapauzu da bi se ponovo pojavile tijekom jeseni, od rujna, i položile jaja za sljedeću generaciju.
Budući da se štetnik pojavljuje povremeno, ovisno od vremenskih prilika, njezino suzbijanje nije jednostavno. U godinama pojave potrebno je koristiti pripravke koji će biti vrlo efikasni kako bi što brže eliminirali ličinke, jer su one vrlo proždrljive.
Ovaj prirodni pesticid se pokazao vrlo efikasan u borbi protiv ličinki lukovog listojeda. Tri ploda čili paprike kuhati u 1l vode. Kada proključa ostaviti da se ohladi, procijediti i razblažiti sa 10l vode. Tretiranje ponoviti nekoliko puta tijekom proljeća i ovisno od intenziteta napada.
Treba izbjegavati prekomjernu upotrebu pesticida, ali i upotrebu soli čemu mnogi uzgajivači pribjegavaju.
Sol i ulje u vrtu, brašnom protiv mravi i ostali biseri kojih se moramo odviknuti
Tagovi
Lukov listojed Galeruca tanaceti Štetnik Masovna pojava Eko pesticid Čili paprika
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/