Pretraga tekstova
Napada sve kupusnjače te ih je potrebno sakupljati čim se primijete na biljkama. Kako je razlikovati od vatrene stjenice koju ne treba uništavati?
Zahvaljujući blagoj zimi na uzgajanom i ukrasnom bilju je obilje štetnika. Tek što su pojedine biljke započele vegetaciju krenuli su problemi s kukcima, što ranijih godina nije bio slučaj. Svemu tome doprinijeli su visoki temperaturni skokovi u ranijem periodu.
Takav problem se javlja i u plastenicima gdje su se na kupusu vrlo brzo nakon presađivanja primijetila značajna oštećenja i prisustvo kupusne stjenice, Eurydema oleracea, a još su značajne Eurydema ventralis te Nezara viridula.
Oštećenja čine i ličinke i imago isisavajući sokove s lista. Karakteristične su po boji pa se često nazivaju i crvene kupusne stjenice. Osim kupusa, napada i sve ostale kupusnjače. U velikom broju mogu nanijeti ogromnu štetu te ih je potrebno čim se primijeti na biljkama (zna se dogoditi i na tek posađenim kao što je slučaj ove godine) sakupljati i iznositi iz plastenika ili vrta.
Simptomi oštećenja se ogledaju u vidu bijelih isisanih tačkica koji kasnije nekrotiraju. Nekrotirani dijelovi lista pucaju, suše se i list postaje šupalj na tim dijelovima. Često se ova stjenica zamijeni s izgledom vatrene stjenice koja ima također crvene šare po sebi, ali i crni trokut s dvije točke u čemu je i razlika između ova dva kukca. Vatrena stjenica nije štetnik uzgajanog bilja te je ne treba uništavati.
Kupusna stjenica je insekt veličine oko 1 cm s crnim pjegama na površini tijela. Jaja su sivkaste boje koja polaže na naličju lista u dva ili više redova. Sve vrste kupusnih stjenica prezimljavaju ispod ostataka bilja ili u zatvorenom prostoru. U proljeće čim se temperatura povisi izlijeću i započinju svoj razvojni ciklus.
Vrlo ih je teško suzbiti insekticidima, kao i sve vrste stjenica jer su postale rezistentne na većinu aktivnih tvari i zato treba reagirati čim se primijete. Zasad još dobro djeluju insekticidi na bazi aktivne materije lambda-cihalotrin, ako proizvodite povrće po konvencionalnom načinu proizvodnje ili primijeniti neem ulje ako se držite ekološkog principae.
Također, dobar rezultat postiže se relativno novim preparatimana bazi aktivnih tvari klorantraniliprol i lambda-cihalotrina, te na bazi deltametrina.
Kao što smo naveli ranije poželjno ih je odmah prikupljati čim se primijete na uzgajanom bilju da bi im se populacija smanjila, a dobri rezultati se postižu i postavljanjem lovnih pojaseva.
Tagovi
Kupusna stjenica Štetočina Uzgoj kupusa Plastenička proizvodnja Eurydema oleracea
Autorica
Više [+]
Inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom. Uvijek spremna na nove izazove u sektoru agrobiznisa. U stalnom kontaktu s poljoprivrednim proizvođačima i njihovim problemima.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Dravski pecaroši
Damir Senj
prije 6 dana
Đuro Japaric Pa normalno da ga zamjenio drugi ribić, jer ima bolju glistu 😂😂😂😂. Evo ja jučer htio pogledati jedan film a ono u čošku piše +18 i žena Više [+] mi ugasi TV i kaže mi ti pripadaš skupini u -18 cm 😭😭😭😭🙊🙊😂
Đuro Japaric
prije 6 dana
Damire , ima druga strana priče , otišao suprug u pecanje pa ga zamijenio kod supruge drugi , očito su za suprugu dobar ! Damire , ima druga strana priče , otišao suprug u pecanje pa ga zamijenio kod supruge drugi , očito su za suprugu dobar !
Damir Senj
prije 6 dana
Bio sam i pecaroš pa žena postala ljuta i potrgala mi sve štapove, još dan danas neznam zašto?!?😇 a riba bilo auuuuu 😇😇😇 Bio sam i pecaroš pa žena postala ljuta i potrgala mi sve štapove, još dan danas neznam zašto?!?😇 a riba bilo auuuuu 😇😇😇
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje