Ako se sada raširi, imat ćete problema i tijekom skladištenja
Krumpirov moljac (Phthorimaea operculella) može ozbiljno oštetiti krumpir dok je još u polju. Ako se sada raširi, imat ćete problema i tijekom skladištenja. Naime, u gomoljima ispod kore gusjenica pravi hodnike koji, kada ona napusti gomolj, postaju crni, što je karakterističan znak prisustva moljca. Na to oštećenje se naseljavaju sekundarne gljivice koje izazivaju truljenje i propadanje i kao takav gubi tržišnu vrijednost.
Također, on se može prenijeti na sadni materijal što će predstavljati veliki problem nagodinu.
Zato je važno i u ovom periodu, dok je ostalo još dosta vremena do vađenja, zaštititi biljke na polju koliko god možete.
Najvažnija mjera zaštite je redovito navodnjvanje kako bi zemljište ostalo kompaktno i tako se spriječilo njegovo pucanje i prodor ženki moljca do gomolja. No, nakon navodnjvanja, dolazi i do opadanja zemlje uslijed čega gomolj može izaći na površinu i tako biti izložen napadu odraslim moljcima i polijeganju jaja.
Zato je potrebno nagrtanje kako bi bili dobro prekriveni i zaštićeni.
Trebalo bi ga provoditi i nakon jače kiše, posebno ljetnih pljuskova. Biljke nagrnite dovoljnim slojem zemlje.
Jedna od mjera zaštite je postavljanje feromonskih klopki u polju pri čemu se love imaga krumpirovog moljca i spriječava polijeganje jaja na list, a tim i oštećenje.
Tu je i upotreba insekticida pri čemu treba paziti na karencu.
Stručnjaci savjetuju i da, čim dođe do propadanja cime, obavezno treba vaditi krumpir. Nikako ga ne treba ostavljati na parceli niti u dvorištu jer je tako izložen napadu štetnika.
Nakon vađenja, treba se čuvati u skladištima u kojima je kontrolirana temperatura (ispod 10°C).
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorica