Pretraga tekstova
Štete su najveće ako dođe do uništavanja lišća prije fenofaze cvjetanja, jer to može utjecati na smanjenje broja i veličine gomolja
Krumpirova zlatica jedna je od najznačajnijih štetnika krumpira i redovno je prisutna u svim područjima naše zemlje, u velikoj brojnosti. Štete čine ličinke i imaga hraneći se lisnom masom, s tim da su ličinke puno štetnije.
Stručni savjetnik za zaštitu bilja Zoran Panajotović ističe da su štete najveće ako dođe do uništavanja lišća prije fenofaze cvjetanja, jer to može utjecati na smanjenje broja i veličine gomolja.
"Krumpirova zlatica inače prezimljava kao imago u tlu na dubini od 20 do 30 cm. Pri temperaturi zemljišta iznad 12 stupnjeva kao i pri srednjoj dnevnoj temperaturi iznad 15 stupnjeva, imago napušta tlo i započinje dopunsku ishranu sve do spolnog sazrijevanja", kaže on.
U trenutku kada dostigne spolnu zrelost dolazi do parenja, nakon čega ženke polažu jaja u grupicama od 20 do 60 na naličju lista. Tek ispiljene ličinke su slabo pokretne i one se hrane na mjestu piljenja, najčešće na naličju lista, dok su starije jako pokretne, proždrljive i brste list.
"Prva generacija je štetnija jer se javlja na mladim biljkama kada su one u fazi nicanja i cvjetanja, a tada je lisna masa svakako manja što može biti pogubno za biljku."
Kako dalje pojašnjava, mjere koje se primjenjuju protiv ove štetočine mogu biti agrotehničke, biološke i kemijske prirode.
"Od agrotehničkih izdvojio bih plodored, monokulturu treba izbjegavati. Glavna preventiva je prostorna izolacija, što znači da novoposađeni krumpir treba biti udaljen od polja na kojem je uzgajan prethodne godine", napominje naš sugovornik i dodaje da je mehaničko uklanjanje jedinki moguće na manjim parcelama, dok se na većim mogu koristiti specijalni priključni strojevi na principu usisavanja.
Za kemijsko suzbijanje postoji čitav spektar različitih preparata, ali je preporučljivo koristiti insekticide različitog mehanizma djelovanja kako bi se usporio razvoj rezistentnosti.
"Insekticide treba koristiti kada se 30 do 50 posto ličinki prve generacije ispili, a od preparata se savjetuje primjena aktivne tvari acetamiprid", kaže ovaj stručnjak.
Međutim, uslijed intenzivne primjene kemijskih sredstava krumpirova zlatica je ipak razvila rezistentnost prema nekim insekticidima.
Tagovi
Plodored Mehaničko uklanjanje Zoran Panajotović Krumpirova zlatica Suzbijanje
Autorica
Više [+]
Magistrica poljoprivrede i studentica fitomedicine. Vječno zaljubljena u prirodu, biljnu proizvodnju i fotografiju. Uporna, ambiciozna i velika sanjalica.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Neka pati koga smeta.
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas! Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas!