Pretraga tekstova
OPG Fras nalazi se u Virovitičko-Podravskoj županiji. Obitej obrađuje 16 ha kamilice i 4 ha povrća, a imaju i vinograd od 2.000 trsova. Otkup kamilice i paprike je unaprijed ugovoren.
"Članovi gospodarstva smo supruga i ja koji svakodnevno radimo na gospodarstvu, a supruga je zaposlena u drugoj firmi te povremeno pomaže u svakodnevnim poslovima", priča nam Tomislav Fras koji se na svom OPG-u bavi uzgojem povrća i kamilice.
OPG Fras nalazi se u mjestu Kladare, u Virovitičko-Podravskoj županiji i postoji dvadesetak godina. Obrađuju 16 ha kamilice i 4 ha povrća, vinograd od 2.000 trsova od čega 50% graševine, 20% ostalih bijelih sorti i 30% crnog pinota.
Na gospodarstvu je zaposlen sin koji je u stalnom radnom odnosu te preko sezone tek nekoliko radnika.
"Moji roditelji su se bavili poljoprivredom, tako da sam u poljoprivredi od malih nogu pa sam i nastavio tim putem, prvo manjim uzgojima pošto sam bio u radnom odnosu, a kasnije sam širio proizvodnju", kaže Tomislav.
Ukupno obrađuju oko 20 ha zemljišta. Od svega toga uvijek se nešto nađe za osobnu upotrebu, a nešto za prodaju, a pošto sve uzgajaju na otvorenom - nekad se i dogodi da im dio uroda propadne zbog vremena.
"Kamilicu skladištimo, a povrće prerađujemo ili prodamo na kućnom pragu. Na kamilici nemamo međuusjeve tako da možemo ranije u sjetvu već od početka rujna, a u ljetnim mjesecima se vrši obrada strništa dva do tri puta, tanjuranje da se unište korovi", objašnjava Fras.
Primaju poticaje koji im kako kažu dosta pomognu jer se sve ulaže u daljnju proizvodnju tako da je uz njih puno lakše.
"Nešto sjemena povrća sami proizvodimo, a ostalo naručujemo u poljoprivrednim apotekama ili direktno od dobavljača. Gnojiva i zaštitna sredstava uzimamo u većim količinama tako da gledamo gdje je što jeftinije. Imamo vlastite bunare i trenutno navodnjavamo oko 4 ha povrća", ponosno kaže Tomislav.
Mišljenja je da se isplati baviti poljoprivredom, "ali za početak treba dosta novaca što rijetko tko ima". Bilo bi dobro kada bi država pomogla pri osnivanju gospodarstv, tvrdi.
"Koliko god proizvedemo možemo prodati. Imamo ugovorenu proizvodnju kamilice i paprike za industriju, koliko znam kamilica sva nakon prerade ide za izvoz, a vjerojatno i jedan dio paprike. Dakle imamo unaprijed ugovoren otkup kod nekih kupaca, a papriku, patlidžan, kupus i lubenicu prodamo na kućnom pragu". Bave se i proizvodnjom vina, od čega 80% prodaju, a ostalo je za vlastite potrebe.
Od mehanizacije" imaju sve svoje i iz godine u godinu ulažu u novije, veće i jače strojeve". Volio bi Tomislav da je malo manje administracije i poručuje da samo treba radit, jer onda se da i zaraditi.
Tagovi
Ljekovito bilje Povrće Prodaja
Autorica
Više [+]
Uvijek željna novih znanja i izazova u području ekološke poljoprivrede. Posjeduje višegodišnje iskustvo u poljoprivrednoj proizvodnji, standardima kvalitete i EU projektima.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/