Pretraga tekstova
Kontrola hrena nije jednostavna jer i najmanji djelić korijena može dati novu biljku koja će se nastaviti razvijati i zauzimati novu površinu. Potrebno je svake godine ukloniti nekoliko biljaka na osnovnom području gdje ga želimo.
Malo je povrća koje je tako zdravo kao hren, a vrlo se rijetko nalazi u vrtovima. Ova višegodišnja povrtna vrsta lako se uzgaja, posebno na vlažnim mjestima. U upotrebi je korijen koji može biti dug i do jednog metra.
Za njegov uzgoj može se odabrati dio vrta ili dvorišta gdje će mu se osigurati dovoljno prostora za razvoj i širenje. Nije potrebno svake godine iznova saditi i ne treba proizvoditi presadnice. Još jedna prednost hrena je što se za njega ne mora praviti gredica.
Prilikom sadnje na stalno mjesto, neophodno je imati u vidu da se on širi i zauzima okolni prostor. Kako bi se spriječilo dalje širenje, mogu se učiniti dvije stvari:
Posuda za uzgajanje treba biti dovoljno velika da osigura sloj supstrata od jednog metra. Najbolje je uzeti staru plastičnu bačvu. Na dnu se naprave otvori za drenažu i stavi se metalna mrežica sa rupicama manjeg promjera. Ona će osigurati neometano otjecanje vode i spriječiti ulazak štetnika u unutrašnjost. Preko nje se stavlja drenažni sloj (šljunak, komadi stare cigle i slično), a iznad se nasipa supstrat. Na ovaj način osigurat će se optimalni uvjeti za proizvodnju ovog povrća, spriječiti njegovo širenje i olakšati vađenje korijena na kraju vegetacije. Bačva s hrenom može biti na površini zemlje ili je ukopati. Ovo predstavlja najsigurniji vid kontrole širenja.
Kontrola hrena u vrtu i dvorištu nije jednostavna jer i najmanji djelić korijena može dati novu biljku koja će se nastaviti razvijati i zauzimati novu površinu. Potrebno je svake godine ukloniti nekoliko biljaka na osnovnom području gdje želimo da raste. Na taj način će se rasteretiti prostor od suvišnih biljnih vrsta i nove će nicati na tom području jer će imati prostor za razvoj. Sve one koje su se razvile na površini koja je predviđena da se zaštiti od hrena, trebalo bi u potpunosti iskopati i ne dozvoliti im da se razvijaju.
Ukoliko želite potpuno uništiti ovo povrće trebat će vam puno strpljenja. Zbog korijena koji je duboko u zemlji, ima mogućnost obnavljanja i poslije upotrebe herbicida. Zato su neophodni stalni radovi oko njega i trebalo bi iskopati što više korijenja. Svaki zaostali dio sa pupoljkom će dati novu biljku. Iskopavanje će se zbog toga morati nastaviti tijekom vegetacije i sljedećih godinaovisno koliko je prostora zahvaćeno.
Stalnim košenjem mladog, svijetlozelenog lišća isprovocirat će se korijen da razvije sve pupoljke, a neće se dati šansa lišću da stvori dovoljno hranjivih tvari za opstanak korijena. Na taj način on gubi vitalnost i suši se.
Tagovi
Uzgoj hrena Širenje hrena Sloj supstrata Zdravo kao hren Prostor za razvoj Košenje hrena Svijetlo zeleno lišće
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Ja i moj, najbolji prijatelj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu ! Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu !
Mladen Stojanovic
prije 1 tjedan
Ovo je Marlera u Medulinu, daleko smo od Slavonije, to je nekakva neobična zemlja sa istočne strane Marlere. A sa ove druge gdje sunce zalazi su Više [+] stijene i juzina kad zapuse bolje bjezi 😅😅 ja i moj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ? To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ?
Vedran Stapić
prije 3 tjedna
Pripremljena je zemlja za nešto novo? Pripremljena je zemlja za nešto novo?