Pretraga tekstova
Obavijest Savjetodavne službe za povrćarima.
Započeo je izlazak ličinki krumpirove zlatice (Leptinotarsa decemlineata) iz jaja te njihova ishrana na biljkama krumpira. Ličinke treba suzbijati, ukoliko se do cvatnje, na svakom šestom busu pronađe između 10 i 15 ličinki.
Za zaštitu se mogu koristiti insekticidi:
Ukoliko su gomolji krumpira ili brazda tretirani pripravkom Gaucho FS 600 ROT (imidakloprid), nije dozvoljena folijarna primjena navedenim insekticidima na osnovi imidakloprida.
Za rane razvojne stadije ličinki upotrijebite regulator razvoja kukaca Match 050 EC (lufenuron) - 0,3 l/ha, karenca 7 dana ili biološki insekticid Novodor (Bacillus thuringiensis) - 3-5 l/ha, karenca 3 dana. Dopušten je i u ekološkoj proizvodnji.
Obiteljska poljoprivredna gospodarstva upisana u Upisnik proizvođača u integriranu proizvodnju trebaju se pridržavati Tehnoloških uputa za integriranu proizvodnju ratarskih kultura. Primijenite sredstva za zaštitu krumpira od krumpirove zlatice koja su dozvoljena za upotrebu u integriranoj proizvodnji na temelju podataka Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS-a) kojeg možete pronaći na ovdje.
Vodite evidenciju o tretiranjima u elektroničkom ili papirnatom obliku. U evidenciju se upisuju najmanje slijedeći podaci: trgovački naziv sredstva za zaštitu bilja, datum i vrijeme početka i završetka tretiranja, količina primijenjenog sredstva za zaštitu bilja (doza, koncentracija), veličina površine i tretirana kultura.
Praznu ambalažu sredstava za zaštitu bilja čuvajte do organiziranog odvoza putem akcije Prateći list ili dostavite u tvrtku C.I.A.K., Andrije Hebranga 5, Vojnić.
Insekticide koristite prema preporukama proizvođača.
dr. sc. Mirna Ceranić
e-mail: mirna.ceranic@savjetodavna.hr
Tagovi
Gomolj Integrirana proizvodnja Brazda Prateći list Ekološka proizvodnja Tehnološke upute Savjeti Ličinke Imidakloprid Krumpirova zlatica Savjetodavna služba C.I.A.K. Preporuke Gaucho FS 600 rot Actara 25 WG Vojnić Mirna Ceranić Novodor M
Autorica
Više [+]
Autorica i upravna pravnica Sandra Špoljar dolazi iz Koprivnice, gdje je na razne načine, tradicijom i obiteljski, vezana uz poljoprivredu. Godinama je radila kao novinarka u informativnom programu HTV-a te za Plodove zemlje i Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Zašto odabrati i kako brinuti o Božićnim drvcima s korijenom ? - Umjetnom boru treba 2500 godina da se razgradi a jedno stablo poput obične smreke u starosti od 5 godina u 12 mjeseci proizvede dovoljno kisika za jednu osobu za dva mjeseca d... Više [+]
Zašto odabrati i kako brinuti o Božićnim drvcima s korijenom ?
- Umjetnom boru treba 2500 godina da se razgradi a jedno stablo poput obične smreke u starosti od 5 godina u 12 mjeseci proizvede dovoljno kisika za jednu osobu za dva mjeseca disanja.
- Božićna drvca nemojte držati blizu izvora topline kao što su peći i radijatori. Ne samo kako bi se zadržala njihova svježina, već i da se spriječi mogućnost zapaljenja.
- Ako je božićno drvce posađeno u tegli, treba ga samo redovito zalijevati. Većina drvaca u tegli se nakon sadnje ne primi, jer nisu bila zalijevana dok su bila u kući ili zbog toga što je prilikom kopanja oštećen glavni korijen i/ili odstranjena prevelika količina sitnih korjenčića koji dovode biljci hranu.
- Pripazite da drvca u tegli budu tamnih nijansi. Ako je božićno drvce u tegli svijetlih nijansi ili žućkasto, znači da je fiziološki oslabljeno i takvo će se teško primiti prilikom presađivanja.
- Ne preporučuje se kupnja drvaca u tegli većih od 1,5 metra jer se takva teško primaju nakon presađivanja.
By @UdrugaPlantaža
Foto: Autor
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje