Pretraga tekstova
Tikvice i ostale tikvenjače na jednoj biljci formiraju muške i ženske cvjetove koje trebamo znati razlikovati. Kako im možemo pomoći da razviju plod?
Na tikvicama i drugim pripadnicima porodice tikvenjača možemo vidjeti plodove koji prestaju rastui, smrežuraju se, požute, otpadaju ili trunu. Zbog toga se smanjuje prinos.
Do toga može doći zbog nepovoljnih vremenskih prilika, kišnog perioda, vrelih dana, manjka oprašivača, neujednačenog termina cvjetanja, napada štetnika ili pojave nekih bolesti.
Najčešće se radi o slabom oprašivanju koje je kod tikvenjača specifično. Ove vrste su jednodomne, jer na istoj biljci razlikujemo muške i ženske cvjetove. Pčele i drugi oprašivači prenose pelud.
Muški cvjetovi su na dugim drškama i oni se upotrebljavaju u gastronomiji za pohanje ili punjenje.
Ženski cvjetovi imaju zadebljalu, kratku osnovu, budući plod, i nalaze se pri stabljici. Prvi cvjetovi se na tikvicama pojavljuju najranije 50 dana poslije nicanja i to su muški koji se javljaju tjedan do dva prije ženskih. Za dobro oprašivanje potrebno je imati više biljaka, jer ćete tako imati više otvorenih muških cvjetova sa zrelom peludi.
U slučaju slabijeg oprašivanja tikvice, tikve i bundeve možemo ručno oprašiti. Uberemo muški cvijet i prašnike s polenom donesemo na tučak ženskog cvijeta i protrljamo. Tako kontroliramo razmjenu peludi, a možemo utjecati i na potomstvo kada obavimo izolaciju ženskog cvijeta. Osim ručno, možemo koristiti mekani kist kojim sakupimo pelud i prenesemo.
Ovako se mogu oprašiti sve tikvenjače, dakle i krastavci, lubenice, ukrasne i obične tikve.
Za održanje čistoće sorte obavlja se izolacija ili zaštita ženskog cvijeta, a nakon oplodnje jednostavno slijepimo vrhove latica da ne mogu ući insekti u unutrašnjost.
Pišite nam u komentaru, jeste li već isprobali ovu metodu? Je li bila uspješna?
Tagovi
Oprašivanje Ručno oprašivanje Oprašivanje tikvica Muški cvijet Ženski cvijet Oprašivanje kistom Održanje čistoće sorte
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Krenula je berba kamilice! Svježe fotke dobili smo od Slavena Puzjaka iz Josipova :)
Stana Nikolić
prije 1 godinu
Fala Bogu, nisam ovo morala nikad radit, ali je dobro znati.