Pretraga tekstova
Tlo se priprema u jesen dubokom obradom, a na proljeće se obavlja predsjetvena priprema do dubine od 10 cm
Stare sorte povrća su sve cijenjenije, a među njima se ističe jari grah Lathyrus sativus poznat pod nazivima poljak, sikirica ili sjetvena kukavičica. Vodi porijeklo s Balkana. Odlikuje se vrlo skromnim zahtjevima uzgoja. Zbog potražnje na tržištu postiže veću cijenu od običnog.
Popularan je u prehrani dijabetičara, međutim ne preporučuje se pretjerana konzumacija. Može negativno djelovati na zdravstveno stanje organizma zbog sadržaja neurotoksina koji se razlažu termičkom obradom. U afričkoj i azijskoj kuhinji upotrebljava se u formi zelenih mahuna, zrna i brašna.
U južnim područjima je jara jednogodišnja kultura. Kao i ostale mahunarke i njegov korijen ima sposobnost fiksacije dušika, zbog čega obogaćuje tlo i odličan je predusjev za ostale kulture. Prilagođava se različitim tipovima zemljišta. Dobro podnosi sušu i kraća razdoblja stagnacije vode. Vrlo je skromnih zahtjeva i dobro uspijeva na tlima koja su siromašna ili bazna.
Optimalna temperatura za njegov rast i razvoj je između 10 i 25ºC. Može uspijevati na područjima s manje oborina. Kod različitih sorti i varijeteta dužina vegetacije traje od 80 do 140 dana.
Tlo se priprema u jesen dubokom obradom, a na proljeće se obavlja predsjetvena priprema do dubine od 10 cm. Sjetva se obavlja u redove ili na manjim parcelama u kućice. Za jedan hektar je potrebno od 65 do 10 kg sjemena.
Tijekom vegetacije obavlja se okopavanje kako bi se suzbio korov. U jednoj mahuni mogu biti dva do tri zrna, a berba se obavlja u fazi pune zrelosti. Ako se zreli grah ne obere na vrijeme, dolazi do pucanja mahuna i ispadanja sjemena, što rezultira velikim gubicima. Prinos se kreće od 1 do 1,2 t/ha.
Tagovi
Lathyrus sativus Stara mahunarka Satrica Stara sorta graha Sikirica Jari grah
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim u... Više [+]
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim uvjetima.
Uskoro više!