Pretraga tekstova
Nova sorta krumpira je rodnija, ukusnija, otpornija na bolesti i priprema se kraće nego konvencionalne, bijele
Krumpir je u Indiji četvrta prehrambena kultura po važnosti poslije riže, pšenice i kukuruza. Uzgaja se u ovoj državi preko 300 godina, a sorte su prilagođene klimi s toplim ljetima i kratkim zimama. U Indo-Gangskoj ravnici uzgaja se tijekom kratkih zimskih dana od listopada do ožujka, dok se neke cjelogodišnje proizvodnje odvijaju u relativno visokim predjelima na jugu.
Madia Pradesh je pokrajina u kojoj su najbolji uvjeti za uzgoj ove kulture, a usjev se rotira s bamijom i sojom.
Novu sortu plavog krumpira jedinstvenog naziva Neeklanth Kufri je stvorio farmer Mishrilal Rajput iz Bopala, prenosi Kirishi Jagran. Kaže da je ona korisna kako za poljoprivrednike, tako i za potrošače te prerađivače. "U usporedbi s običnim bijelim, plavi je bogat antioksidansima. Utvrđeno je da 100 grama sadrži 100 mg antioksidanasa, što je skoro sedam puta više od njihove količine u običnom krumpiru.", pojašnjava ovaj farmer.
Prinos je veći po istoj cijeni uzgoja u odnosu na bijele sorte. Otporan je na brojne bolesti koje se javljaju u uvjetima obilnih padalina, što smanjuje ulaganje poljoprivrednika u usjeve. Odlikuje se odličnim okusom, a za pripremu je potrebno manje vremena u odnosu na konvencionalni.
Uzgoj prilagođen lokalnim uvjetima je isplativiji, jer se negativan utjecaj klimatskih promjena na produktivnost usjeva može donekle neutralizirati odabirom odgovarajućih sorti za to područje.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Antioksidansi Neeklanth Kufri Otporna sorta Krumpir Plavi krumpir
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
ivan butkovic
prije 3 godine
Prvo napišite članak o plavom i ljubičastom krumpiru koji se uzgaja u Hrvatskoj koji rodi upola manje nego hibridne sorte crvenog i bijelog krumpira i gdje imamo već određena iskustva. Kada budete posadili indijski i kada budete imali rezulate u Hrvatskoj onda slobodno pišite o tom krumpiru koliko hoćete, ali red bi bio da najprije napišete o nama pionirima koji već godinama sadimo ovaj krumpir i isto tako radimo na edukaciji građana Hrvatske gdje bi Država trebala dati npr. određene poticaje iz razloga što ovi krumpiri imaju puno oksidansa antocijanin kojega čovjekovom tijelu uveliko nedostaje i tako doprinosimo zdravlju našeg društva ne gledajući samo veliku zaradu kao neki drugi. https://krenizdravo.dnevnik.hr/prehrana/zdravi-recepti/plavi-krumpir-nutritivno-bogatstvo-i-recepti