Napadi hrđe ove godine su zabilježeni i na češnjaku. Saznajte koje su kemijske i nekemijske mjere suzbijanja!
Uz jake napade hrđe na pšenici i kupinama, u ovoj godini hrđa je poharala i češnjak. Pojava prvih simptoma registrirana je u svibnju kao posljedica dugotrajnog kišnog i vlažnog vremena. U godinama sa umjerenim količinama oborina prvi simptomi mogu se naći krajem ljeta, kao i početkom jeseni.
Na lukovičastom povrću hrđe se češće javljaju na češnjaku i poriluku, a manje na ostalim vrstama. Bolest mogu uzrokovati gljive roda Puccinia spp., a na češnjaku se javlja Puccinia allii. Simptomi na češnjaku lako se uočavaju i to u vidu narančastih okruglih ili izduženih ispupčenja, sorusa, koji u kasnijim fazama pocrne. Bolest se širi vrlo brzo i izaziva sušenje lista što za posljedicu ima smanjenje prinosa. Spore se prenose vjetrom, kišom i kukcima. Razvoju bolesti pogoduje vlažno vrijeme sa temperaturama zraka koje nisu previsoke. Pojava ove bolest češće se javlja na parcelama gdje su tla bogata dušikom, a sa manjim sadržajem kalija. Češća je pojava i u gušćim ili zakorovljenim usjevima gdje se vlaga duže zadržava.
Nekemijske mjere suzbijanja hrđe su:
Što se tiče kemijskih mjera suzbijanja bitno je za istaknuti da se hrđe ne javljaju svake godine u istom intenzitetu, no u povoljnim uvjetima kakva je ova godina, pokazale su se kao izuzetno opasne. Vrlo brzo se šire i suzbijanje je učinkovito ukoliko se bolest uoči u početnim fazama i odmah se izvrše tretiranja nekim od pripravaka na bazi triazola ovisno o dozvoli. Na češnjaku za suzbijanje hrđa dozvolu imaju sljedeći pripravci: Folicur EW 250, Orrtiva Top, Score 250 EC, Difcor.
Foto: depositphotos.com, Timmary
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorica
Partner
Hrvatska poljoprivredno-šumarska savjetodavna služba
Zagreb,
Hrvatska
tel: (0)1 4882 700,
e-mail: savjetodavna@savjetodavna.hr
web: http://www.savjetodavna.hr