Pretraga tekstova
Grbica se uglavnom koristi svježa, kao salata samostalno ili u kombinaciji s drugim povrćem, mesom, sirevima. Ima pikantan okus, otvara apetit, a sadrži i tvari s antibiotskim djelovanjem.
Mikro povrće sve više dobiva na popularnosti jer ga je lako uzgojiti kod kuće, na prozorskoj dasci ili kuhinjskom elementu. No, ne može se baš sve povrće uzgojiti na ovaj način. Radi se o mladim izdancima povrća, većim od klica i manjim od presadnica.
Za uzgoj mikropovrća najpogodnije je lisnato povrće. Jedno od njih je i grbica (lat. Lepidium sativum) koju zovu i kres salata, kreša, grbač ili vrtni borovnjak. Ova jednogodišnja, samonikla biljka inače raste uz rijeke i puteve.
Kao povrće se koristi dok je još mlada, oko 30 dana nakon sjetve ili cijeli nadzemni dio biljke u fazi kotiledona, 15 dana nakon sjetve.
Radi se o vrlo sitnoj biljci koja je ujedno bogat izvor minerala i vitamina pa tako u 100 grama ima 550 mg kalija, 250 mg kalcija, 38 mg fosfora, 40 mg magnezija i 2,9 mg željeza). Tu su i vitamini, karotena 2,19, vitamina B1 0,15, B2 0,19, niacina 1,75 i C vitamina 60 mg na 100 grama.
Grbica se uglavnom koristi svježa, kao salata samostalno ili u kombinaciji s drugim povrćem, mesom, sirevima. Ima pikantan okus, otvara apetit, a sadrži i tvari s antibiotskim djelovanjem.
Razvija rozetu lišća promjera 15 – 20 cm. Na vrhu cvjetne stabljike u uvjetima viših temperatura i dugog dana razvije se grozdasti cvat s bijelim ili svijetloružičastim cvjetovima. Plod je mala komuška, sa sitnim crvenosmeđim sjemenkama. U 1 g može biti 400 do 750 sjemenki.
Grbicu možete sijati tijekom cijele godine, a dobro uspijeva i u polusjeni. Klije već pri temperaturi od 5-6°C, a raste pri temperaturi od 15-25°C, gotovo na svakom tlu. Na dobrom, kvalitetnom vrtnom tlu uspijeva i bez gnojidbe.
Ukoliko je želite kontinuirano brati, sijte ju svakih deset dana. Sijte ju vrlo plitko, širom ili u redove na 8 do 15 cm razmaka. Kada zahladi na otvorenom, lako ćete ju uzgojiti i unutra. Potrebno joj je tek malo kvalitetne, organske zemlje. Ako ćete koristiti klice, dovoljno je posijati ju na sterilni inertni supstrat dobrog kapaciteta za vodu. Redovito održavajte ravnomjernu vlagu supstrata. Sjeme ne morate pokrivati.
Dakle, salatu možete brati čak nakon 15 dana od sjetve, do njezinog 30. dana. Lišće odrežite u dužini 6 do 10 cm, u razini tla te konzumirajte svježe.
U slučaju da ćete jesti još mlađu grbicu, ona će za 8 do 15 dana od sijanja biti u fazi otvorenih kotiledona, visine oko 5 cm te ju možete također jesti uz dodatak drugom povrću ili samu, možete je dodati na sendvič, u gustu juhu, s tjesteninom i slično.
Tagovi
Grbica Mikro povrće Lisnato povrće Antibiotsko djelovanje Zeleno povrće
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/